Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Meziroční míra inflace v dubnu vzrostla na 2,9 procenta z březnových dvou procent. Inflaci táhly vzhůru hlavně ceny potravin. Podle Dany Večeřové, prezidentky Potravinářské komory ČR, v současné době zdražují zejména sezónní potraviny, jako jsou některé druhy zeleniny a ovoce.
„Ovlivňuje je vegetační období, které ještě nezačalo. Není dostatek nové sklizně a doprodává se uskladněná zelenina, která ve své ceně zahrnuje také skladovací náklady,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Večeřová s tím, že k reálnému snižování jejich cen dojde až po letošní sklizni.
Podle jejích slov bude v celkovém vývoji cen potravin záležet i na dalších faktorech, jako jsou cena elektrické energie, vývoj mezd a cena jednotlivých výrobních komodit.
Samotní výrobci však podle jejích slov už nemají příliš prostor pro další snižování cen potravin. „Řada nákladů v žádném případě neklesla na předválečnou úroveň. Po potravinách se ale tento vývoj chce. To samozřejmě nejde dohromady,“ říká Večeřová.
Svou roli podle prezidentky Potravinářské komory ČR v současném zmírnění meziročních poklesů a v některých případech dokonce zdražování hrají také obchodní řetězce.
„Z informací, které nám sdělují naši členové, vyplývá, že na dodavatele vzniká ze strany obchodních řetězců tlak na snižování cen,“ uvedla pro SZ Byznys.
Meziroční míra inflace v dubnu vzrostla na 2,9 %. Podle dat Českého statistického úřadu vývoj ovlivnily také ceny potravin. Nastává změna v trendu, kdy letos potraviny zlevňovaly?
Myslím si, že vývoj je celkově i nadále příznivý. Bohužel cenu sezonních potravin, jako jsou ovoce a zelenina, v současné době významně ovlivňuje vegetační období, které ještě nezačalo. Není dostatek nové sklizně a doprodává se uskladněná zelenina, která ve své ceně zahrnuje také skladovací náklady. Tato zelenina se uskladňuje v temperovaných skladech s řízenou klimatizací a to není levná záležitost, zvláště v době drahých energií.
Zastaví se tedy zdražování? A kdy?
Cenový růst se zastaví ve chvíli, kdy bude na trhu zelenina z letošní sklizně. Zelenina i ovoce musí jít prakticky rovnou ze sadů a polí na prodejní pulty. Půjde například o jahody, později také třešně nebo jablka.
Kromě sezonních potravin však podražily také nealkoholické nápoje, meziročně o 5,4 procenta. Co se děje s nimi?
V případě nealkoholických nápojů se v první řadě projevuje vyšší daň v obchodech, která od začátku letošního roku stoupla o šest procent na 21 procent. Roli hraje také cena cukru a plastových obalů.
Hrozí podle vás zdražování i dalších potravin?
Bude záležet na mnoha faktorech. Půjde samozřejmě zejména o náklady výrobců. Pokud poroste cena nějaké suroviny, jako jsou například kakaové boby v případě čokolády, kterých je kvůli suchu a povětrnostním vlivům velký nedostatek, cena dále poroste. Konkrétně v případě čokolády se takového vývoje obávám. Finální cenu pro spotřebitele ovlivní také cena elektrické energie i vývoj minimální mzdy.
Jakou roli dnes v cenotvorbě potravin hrají obchodní řetězce?
Z informací, které nám sdělují naši členové, vyplývá, že na dodavatele vzniká ze strany obchodních řetězců tlak na snižování cen. Obávám se však, že to spotřebitel reálně v obchodech nepozná. O konečné ceně totiž stále rozhodují právě obchodní řetězce, které chtějí levně nakoupit a draze prodat.
Jak jsou na tom v současné době z pohledu cenotvorby potravin zemědělci a potravináři?
V mnoha případech byla cena některých položek v loňském roce velmi vysoká. Například obavy z nedostatku obilí v té době zvýšily ceny na více než dvojnásobek těch současných. Nyní ale vidíme, jak jednotlivé položky klesají.
Je pro výraznější zlevňování ještě prostor?
Příliš prostoru pro další zlevňování už v případě potravinářů a zemědělců nezbývá. Na místě je spíše snaha udržet ceny stabilní. Řada nákladů v žádném případě neklesla na předválečnou úroveň. Po potravinách se ale tento vývoj chce. To samozřejmě nejde dohromady. Při dalším zlevňování by zemědělci a potravináři byli nuceni začít prodávat pod cenou a dostávali by se do ztrát.