Hlavní obsah

Jack Ma se vrací. Věští to změnu čínské regulační politiky

Foto: Shutterstock.com

Čínský podnikatel Jack Ma.

Setkání čínských podnikatelů s prezidentem Si Ťin-pchingem se po čtyřech letech zúčastnil také Jack Ma. Znovuobjevení známé tváře tamního byznysu naznačuje, že se Peking chystá udělat změnu ve své regulační politice.

Článek

Jeden z nejznámějších a nejbohatších čínských podnikatelů Jack Ma se po více než čtyřech letech objevil ve veřejném prostoru. Zakladatel konglomerátu Alibaba se po dlouhé odmlce účastnil spolu s dalšími vlivnými podnikateli setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Jack Ma byl kdysi výraznou tváří čínského technologického sektoru. Do ústraní se stáhl kvůli přísným regulačním opatřením, jež čínská vláda uvalila na technologické firmy. V roce 2020 naposledy veřejně vystoupil, ostře kritizoval vládu i bankovní systém, a poté na dlouhé roky zmizel. Jeho slova vedla k tomu, že čínské úřady zrušily plánovanou burzovní emisi jeho fintech společnosti Ant Group v hodnotě 34,5 miliardy dolarů.

Přítomnost Maa na pondělním jednání rozvířila mezi analytiky debatu o tom, zda čínská vláda v čele s prezidentem neplánuje uvolnit regulace technologického sektoru. Na debatu pozitivně zareagovaly také trhy. Akcie čínských technologických firem prudce stouply, a to včetně Alibaby, která zaznamenala skokový nárůst o 8 procent, napsalo BBC.

Analytici se shodují, že Maova přítomnost na setkání, jemuž předsedal sám Si Ťin-pching, je pro něj velmi dobrým znamením. „Účast Jacka Ma, jeho místo v první řadě, i když nepromluvil, a jeho podání ruky Si Ťin-pchingovi jsou jasnými signály, že byl rehabilitován,“ řekl analytik Bill Bishop. Někteří ale upozorňují právě na skutečnost, že Ma na akci nepromluvil, a jeho účasti se čínská média nijak výrazně nevěnovala. To naznačuje, že jeho úplné omilostnění zatím neproběhlo.

Kromě Jacka Ma se setkání zúčastnil i zakladatel DeepSeeku Liang Wen-feng, lídři z firem jako Huawei, Xiaomi, výrobce elektromobilů BYD a dalších technologických a průmyslových gigantů.

Období regulací je u konce

Si Ťin-pching podnikatelům řekl, že jejich firmy musí inovovat, růst a zůstat sebevědomé navzdory ekonomickým výzvám, které označil za „dočasné“ a „lokalizované“. Zdůraznil, že nyní je „správný čas, aby soukromé podniky a podnikatelé plně rozvinuli svůj talent“. Toto prohlášení je obecně vnímáno jako signál, že čínská vláda opět podporuje soukromé technologické firmy.

Maův pád v roce 2020 předcházel širšímu vládnímu zásahu proti tamnímu technologickému sektoru. Firmy čelily přísnější regulaci v oblasti ochrany dat a hospodářské soutěže. Stát zároveň získal větší kontrolu nad daty uživatelů. Tvrdé regulace však vedly k obrovským ztrátám na burze. Hodnoty zejména technologických společností se propadly o miliardy dolarů a vystrašily zahraniční investory. Čínskou ekonomiku navíc v té době výrazně zpomalila pandemie koronaviruruská invaze na Ukrajinu, což vedlo k růstu nezaměstnanosti zejména mladých lidí.

Reakce na americké sankce

Dle některých analytiků přehodnocuje čínský prezident svoji dosavadní strategii. Důvodem může být zavádění cel a tvrdých obchodních restrikcí ze strany USA. Setkání se navíc konalo krátce poté, co Čína zažila průlomovou událost. Na konci minulého měsíce se totiž objevil nový čínský model umělé inteligence DeepSeek R1, jenž se stal jedním z nejstahovanějších AI chatbotů na světě.

Jeho úspěch způsobil pokles hodnoty amerických technologických akcií, protože investoři začali pochybovat o technologické nadvládě USA, zatímco v Číně přilákal masivní investice do tamních akcií, zejména technologických firem. Úspěšný projekt přitom vznikl i díky tomu, že DeepSeek musel kvůli americkým sankcím inovovat vlastní technologie, jelikož neměl přístup k pokročilým západním čipům.

Doporučované