Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Výsledek hospodaření je nejlepší v posledních pěti letech, zároveň je ale schodek pátý nejhlubší v dějinách Česka. Loni na konci června byl rozpočtový deficit 215,4 miliardy korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) výsledky ukazují, že stát dokáže dodržet plánovaný celoroční schodek 252 miliard korun. Dodržení plánovaného schodku považují za pravděpodobné i analytici.
Rozpočtové příjmy do konce června dosáhly 956,2 miliardy korun, proti loňskému prvnímu pololetí se zvýšily o 4,2 procenta. Pololetní výdaje byly 1,135 bilionu korun, meziročně vzrostly o 0,2 procenta.
„Pozitivní zprávou pro mě je, že celkové rozpočtové příjmy prozatím rostou vyšším tempem, než bylo plánováno, a jsou na rozdíl od předchozího roku de facto na polovině celoročního očekávaného výsledku,“ uvedl Stanjura. „Výdaje i přes růst některých mandatorních výdajů stagnují. Tyto výsledky tedy ukazují, že jsme schopni dodržet plánovaný schodek,“ dodal.
„Zatímco příjmy státu tedy v pololetí stouply meziročně o takřka 39 miliard, výdaje se meziročně prakticky nezměnily, když narostly jen o zhruba dvě miliardy. Došlo sice k navýšení výplat důchodů, k vzestupu plateb do státních fondů zemědělského i dopravní infrastruktury či k nárůstu výdajů na obranu, avšak současně masivně poklesla státní podpora v oblasti energií,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Vládě se podle všeho podaří naplnit letošní schválený schodek 252 miliard korun. Ve druhém pololetí totiž deficit bude narůstat pomaleji než v tom prvním,“ dodal.
Také podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka je šance na dodržení schodku. „Záležet bude mimo jiné na tom, jak se bude ve druhé polovině roku dařit uhlídat výdaje ve světle požadavků na růst mezd. A také je otázkou, kolik si půjčí stát na financování infrastruktury bokem,“ uvedl. Část prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se letos stejně jako loni čerpá s využitím mimorozpočtových příjmů, což snižuje rozpočtový deficit.