Článek
Rusko tímto krokem pozastavuje především platnost některých ustanovení dohod o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovým únikům, které má se Spojenými státy, Británií, Německem, Francií, Itálií, Španělskem, Kanadou, Českem, Dánskem, Norskem, Finskem, Švýcarskem a dalšími nikoliv přátelskými zeměmi. Oznámila to v úterý ruská média s odvoláním na úřední portál, který příslušný zákon zveřejnil. Zákon vstoupí v platnost deset dní po publikování, napsala agentura TASS.
Zákon pozastavuje platnost prakticky všech ustanovení o tom, v jakém státě budou zdaněny příjmy, a také ohledně snížených daňových sazeb, výhod a úlev dohodnutých s 38 zeměmi. V platnosti zůstává ustanovení o vyloučení dvojího zdanění, poznamenal list Vedomosti o týden dříve, kdy předlohu schválili ruští poslanci.
Ruská vláda zveřejnila v polovině května 2021 seznam zemí, které nejsou vůči Rusku přátelské. Tehdy na něj zařadila pouze Českou republiku a Spojené státy. Seznam podle Moskvy obsahuje státy, které „provádějí nepřátelské akce proti Ruské federaci, proti občanům RF nebo proti ruským právnickým osobám“. O necelý měsíc dříve česká vláda označila agenty ruské vojenské rozvědky za důvodně podezřelé z výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Následovalo vzájemné vyhošťování diplomatů.
Po invazi na Ukrajinu Moskva seznam nikoliv přátelských zemí rozšířila. Přibyly všechny země Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších států, které po začátku ruské invaze zavedly proti Rusku sankce nebo se k nim připojily. Moskva zařadila na seznam i Tchaj-wan, přestože ho Čína považuje za součást svého území. Ruský seznam odsoudila mimo jiné Evropská unie, podle které je v rozporu s Vídeňskou diplomatickou konvencí z roku 1961 o povinnosti hostitelského státu zajistit fungování diplomatických misí.