Článek
Byla to po vypuknutí agrese na Ukrajině a následných sankcích západních zemí jen otázka času.
Významná ratingová agentura Standard & Poor’s označila Rusko za zemi, která oficiálně vstoupila do bankrotového stavu. Jinými slovy: Není schopna plnit své dlouhodobé finanční závazky.
Agentura v posudku říká, že „Rusko je nyní ve stadiu selektivní platební neschopnosti“. „Ta nastává, není-li dlužník schopen dostát části svých závazků vůči věřitelům, zatímco jinou část závazků plnit schopen je,“ podotkl ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři.
Seznam Zprávy v ukrajinštině
Rusko je v bankrotu zpětně od 4. dubna, kdy svůj dolarový dluh vypořádalo v rublech, což byla politická hrozba, s níž přišel prezident Vladimír Putin.
Krok přišel po masakru v Buči. Americké banky po dalších uvalených sankcích nemohou přijímat platby v rublech, tudíž technicky Rusko nezaplatilo.
Rusko je podle svých představitelů nadále schopno platit své dluhy v rublech. Jen díky tomu se agentura rozhodla označit bankrot ve stupni částečném – selektivním.
Nyní běží měsíční lhůta, v níž má teoreticky možnost Rusko obnovit platby v dolarech podle předchozích smluv. Prakticky to vzhledem k sankcím možné není.
Rusko bude mít nadále možnost financovat válčení na Ukrajině, například skrze příjem z vývozu energií, zejména plynu a ropy, do zemí EU. Denně za tento export inkasuje částku odpovídající zhruba 850 milionům až miliardě dolarů. Prostředky přitom získává z velké části v eurech, z menší v dolarech.
„Platební neschopnost čili bankrot spočívá spíše v tom, že Rusko ztratí přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Dramaticky mu zdraží obsluha dluhu a náklady půjčování si dokonce i třeba od čínských investorů. Bez toho bude obtížné získávat pro Rusko peníze na investice a zajišťovat ekonomický růst. Rusové se proto musí připravit na hluboký propad životní úrovně. Bankrotový stav Ruska může trvat třeba jedno desetiletí,“ napsal Kovanda.