Hlavní obsah

Rubl prudce slábne. Moskva si láme hlavu, jak uklidnit Rusy i státní finance

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Válka na Ukrajině a následné sankce na Moskvu tvrdě dopadají na ruské hospodářství. Dokazuje to pád rublu, který se vůči dolaru dostal na nejnižší úroveň od začátku invaze. Podle odborníka má ruská ekonomika vážné problémy.

Článek

Ruský rubl se vůči americkému dolaru propadl nejvíce za posledních 32 měsíců, tedy od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Od začátku srpna klesla měna o 24 procent a nyní se obchoduje za zhruba 113 rublů za dolar. Do konce roku by kurz mohl být 115 až 120 rublů za dolar, spekuluje ČTK.

Jednou z příčin oslabení měny jsou nové sankce na ruský finanční sektor, které dopadly na platby v zahraničním obchodě, popsala agentura. Nový krok podle agentury Reuters v podstatě vyřazuje společnost Gazprombank z bankovního systému USA, zakazuje obchodování banky s Američany a zmrazuje její aktiva v USA.

„Na válku orientovaná ruská ekonomika se pomalu bortí,“ tvrdí hlavní ekonom XTB Pavel Peterka.

Ruská centrální banka v reakci na pokles rublu oznámila, že od čtvrtka do konce roku pozastavuje nákup cizích měn, aby zmírnila tlak na finanční trhy, napsala agentura Reuters.

„Rozhodnutí bylo přijato s cílem snížit volatilitu finančních trhů,“ uvedla banka ve svém prohlášení. Od té doby, co Rusko nemůže používat dolar a euro, působí na devizovém trhu prostřednictvím čínského jüanu. Vůči čínské měně nyní klesl rubl přes hranici 15 jüanů za rubl, což je nejnižší úroveň od března roku 2022.

Veškerý obchod v dolarech a eurech se po uvalení západních sankcí na Moskevskou burzu (MOEX) přelil na mimoburzovní trh, informovala agentura Reuters. V důsledku toho se obchodování stalo volatilním a neprůhledným a většina bank nyní zpřístupňuje údaje pouze regulátorům.

Slabý rubl krátkodobě pomáhá exportérům

„Slabší rubl může krátkodobě pomoci ruským exportérům,“ upozorňuje Peterka. Většina cen energií určených k exportu se totiž uvádí v dolarech, což v případě oslabeného rublu může pomoci zvýšit vládní příjmy z energetických daní a cel.

„Dlouhodobě se však jedná o zásadní problém. Navíc se můžeme bavit, kam a za jakých podmínek mohou ruské firmy vlastně exportovat a jakou část své marže musí platit svým prostředníkům ve třetích zemích, které následně přeprodávají výrobky do zemí, které na Rusko uvalují sankce,“ uvádí ekonom.

Dovoz ovoce a zeleniny se Rusku prodraží

Sankce podle Peterky zkomplikují hlavně dovoz klíčového zboží a služeb potřebných pro válku na Ukrajině. „Problémy s dovozy pociťují i ruští občané, kdy některé typy výrobků jsou nedostatkové, což tlačí na růst cen v oficiální i šedé ekonomice,“ dodává.

Meziroční inflace v Rusku letos může dosáhnout zhruba 8,5 procenta, uvádí ekonom s odkazem na ruské zdroje. „Takzvaný boršť index, který sleduje vývoj cen čtyř základních surovin potřebných k uvaření tradiční polévky, ukazuje na zdražení o více než 20 procent oproti roku 2023,“ tvrdí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov přitom popisoval, že obyvatel se znehodnocení měny nedotkne, protože dostávají výplatu v rublech.

Na oslabení měny už reagovala řada států, které s Ruskem stále obchodují, a přerušila některé smlouvy, které Moskvě zajišťují například dovoz ovoce. Dohodnuté dodávky zrušili například vývozci z Turecka, Íránu a Egypta, kteří nyní požadují, aby byla do cen zahrnuta rostoucí měnová rizika, napsala ČTK.

Vláda podle agentury nyní zvažuje možnost, že zruší cla na dovoz zeleniny a ovoce, což by zlevnilo dodávky zejména brambor, cibule, mrkve, zelí a jablek. Například brambory už od začátku roku zdražily o 78 procent, okurky o téměř 41 procent a podobně je na tom i zelí nebo řepa, které jsou o zhruba 30 procent dražší. Vláda by ovšem přišla o část příjmů.

Centrální banka v říjnu v reakci na vysokou inflaci také zavedla 21procentní úrokové sazby, vysvětluje Peterka. Další růst lze – navzdory slibům z Moskvy o snižování sazby – očekávat v prosinci, hodnota podle ekonoma může stoupnout až na 25 procent. „Spotřeba a investice na úvěr jsou tak výrazně omezené. Stejně tak i rozpočty firem a domácností, které v prostředí více než 20procentních sazeb splácí úvěry,“ popisuje.

Krize měny ovšem podle Peterky není jediným faktorem, který ruskou ekonomiku brzdí. Vývoj země dlouhodobě naruší i dopady emigrujícího obyvatelstva, odliv výrazné části rozpočtu na válku, zmíněné sankce nebo třeba narušení zahraničního obchodu.

Navzdory nepříznivým prognózám spojených s rublem, očekává Mezinárodní měnový fond odhad růstu HDP Ruska pro letošní rok 3,6 procenta. Ruská ekonomika totiž zatím zvládla růst i během války, a to především díky vývozu ropy a plynu do některých zemích, které ruské pohonné hmoty přijímají i navzdory konfliktu. Růst ekonomiky je navíc do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice, dodává agentura Reuters

Doporučované