Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Státní investiční fondy na Blízkém východě dominují v globálních investicích. Pět významných fondů z regionu ovládaných Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Katarem loni investovalo 82 miliard dolarů. To představuje více než 60 procent globálních vkladů státních investičních fondů, uvedla agentura Bloomberg.
Z investic regionu vyplývá, že už nejde zdaleka jen o „přeměnu“ ropných příjmů ve dlouhodobé investice. Kromě finanční návratnosti a zhodnocení vložených prostředků se fondy soustředí na investice do digitální infrastruktury, rozvoje umělé inteligence nebo podpory regionální výroby polovodičů, které tvoří klíčový komponent pro hardware, v němž lze umělou inteligenci rozvíjet.
Jak uvádí CNN, podle zprávy poradenské společnosti PwC by umělá inteligence mohla na Blízkém východě do roku 2030 přinést 320 miliard dolarů, což představuje přibližně dvě procenta celkového celosvětového přínosu.
„Zde v regionu byli lidé mnohem více připraveni experimentovat a zapojit se do AI než možná v některých jiných částech světa,“ uvedl vedoucí pro strategii a trhy na Blízkém východě ve společnosti PwC Stephen Anderson v rozhovoru pro CNN.
Snaha „dobýt“ svět umělé inteligence může být například pro Saúdskou Arábii také jedním z nástrojů, jak snížit závislost ekonomiky na ropě a plynu. Právě investice do umělé inteligence zároveň přispívají naplnění cílů vládního programu Vize 2030, který chce diverzifikovat ekonomiku.
Podle prognózy úřadu Saudi Data and AI Authority (SDAIA) se bude umělá inteligence do roku 2030 podílet na HDP země 12 procenty, přičemž toto odvětví poroste ročním tempem 29 procent, napsal server stanice CNN.
Blízký východ sází na Muskův vliv
Peníze z fondů „tečou“ do projektů, díky nimž budou investující země relevantní i ve světě, kde se ropa nevyužívá, jak vysvětluje Bloomberg. Tím, že pět největších regionálních fondů kontroluje aktiva v hodnotě asi čtyř bilionů dolarů, získává region moc v určování priorit těch, kteří z jejich investic profitují.
Jde například o podporu nových obchodních koridorů spojujících Indii, Blízký východ a Evropu ze strany subjektů z Perského zálivu nebo podporu egyptské ekonomiky. To mimo jiné ukazuje, jak se ekonomické iniciativy Blízkého východu často překrývají s geopolitickými strategiemi.
Podle agentury nyní region sází na příchod Elona Muska do americké politiky. Jako šéf ministerstva efektivity po boku nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa by mohl pomoci k prohloubení obchodních vztahů mezi státy Blízkého východu a USA zejména v oblasti technologií a umělé inteligence. Už v minulosti investoval do Muskových firem například saúdskoarabský fond veřejných investic, katarský investiční úřad nebo investoři se sídlem v Abú Dhabí.
Mezi nejsilnější státní investiční fondy patří například arabský Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) nebo kuvajtský Kuwait Investment Authority (KIA). Významné jsou ovšem i fondy z jiných oblastí, například norský Norges Bank Investment Management (NBIM) či čínský China Investment Fond (CIF).
Schopnost ovlivnit mezinárodní měnový a finanční systém prokázaly státní investiční fondy zemí Blízkého východu například během ekonomické krize z let 2007 a 2008.
Jejich role byla rozhodující při záchraně mezinárodních finančních potíží, kdy poskytly různým finančním institucím několik desítek miliard. Tato opatření nejenže zabránila případné systémové krizi, ale také pomohla podpořit americký dolar.
V oblasti Blízkého východu přirozeně vznikají i kromě nadnárodních i místní rozvojové fondy, které se zaměřují i na lokální podporu a pomáhají rozvíjet místní průmysl. To pomáhá posílení postavení některých firem, například letecké společnosti Qatar Airways nebo saúdskoarabského petrochemického podniku Sabic.