Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Fialova vláda má nového zmocněnce pro euro. V pondělí ráno se jím stal Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády a uznávaný ekonom, který se problematikou Evropské unie dlouhodobě zabývá.
Jeho funkce nese název „zmocněnec pro vstup do ERM II a přijetí eura“. Dosud neexistovala, zřídil ji ministr pro evropské záležitosti a zastánce eura Martin Dvořák (STAN).
Podle informací Seznam Zpráv šlo o sólovou akci hnutí STAN, provedenou kvůli průtahům v jednáních o tom, zda vláda směrem k euru ještě nějak pokročí. Zatím vše nasvědčuje tomu, že ne – a nic na tom nejspíš nezmění ani nový zmocněnec.
Jmenování Zahradníka potvrdila Dvořákova mluvčí Veronika Lukášová. „Vznik pozice reaguje na prozatímní nejmenování národního koordinátora pro přijetí eura, o což hnutí Starostové a nezávislí usiluje od loňského května,“ uvedla pro Seznam Zprávy.
Není to poprvé, co Starostové a nezávislí zřejmě jednají bez předchozí domluvy s koaličními partnery. Podobnou debatu rozvířil jejich předseda Vít Rakušan, když na diskuzi v Sokolově řekl, že stát vyplatí minoritní akcionáře ČEZ, což později popřel. Nebo když na předvolebním videu říká: „Zbytečně taktizujeme, hrajeme při zdi. Důvěru mnohých jsme zklamali jenom kvůli tomu, abychom zůstali ve hře.“
Zmocněnec versus koordinátor
Národní koordinátor je už zavedený vládní post. Dříve ho zastával ekonom Oldřich Dědek. Po jeho přestupu do České národní banky v roce 2017 zůstala funkce neobsazená.
Nového koordinátora by musela schválit celá vláda. V koalici se o tom jednalo, ale bez výsledku. Mezi kandidáty, které vládní strany nahlašovaly na Ministerstvo financí, byl právě Dědek a Zahradník. Část koalice ale koordinátora považuje v této fázi za zbytečnou funkci.
Naproti tomu zmocněnce mohou jmenovat ministři sami a Dvořák této možnosti nyní využil. Zahradník už u něj pracuje na externí poradenskou smlouvu, jeho role zmocněnce nebude stát státní rozpočet nic navíc.
„Vnímám to realisticky“
Zahradník má za sebou studia v New Yorku a v belgické Lovani, dříve pracoval v České spořitelně nebo jako člen Evropského hospodářského a sociálního výboru, poradního orgánu Evropské komise, složeného z nominantů privátního a neziskového sektoru v členských zemích. V 90. letech působil jako konzultant Kanceláře prezidenta republiky.
„Vnímám to velmi realisticky. Termín zmocněnec možná vyznívá víc vzletně, než co je člověk na této pozici schopen zvládnout,“ uvedl Zahradník. Funkci chce vykonávat „apoliticky“ a prosazovat „nikoli stranický, ale odborný postoj“. Euro bere jako něco, k čemu se Česko zavázalo už před dvaceti lety vstupem do EU – a rád by nyní hlavně zapracoval na tom, aby se o jeho přijetí či nepřijetí víc věcně debatovalo.
„Nevnímám euro nijak fundamentalisticky v tom smyslu, že bez něj nelze ekonomicky žít,“ odpovídá Zahradník na otázku, jak se sám k případnému vstupu Česka do eurozóny staví. Samotná příprava na euro ale podle něj může být pro ekonomiku prospěšná, navíc nesouhlasí s praxí „vyzobávání těch bonbonů, které se nám hodí, a odmítání těch jiných, které v unijní bonboniéře jsou“.