Článek
Ministr financí Zbyněk Stanjura si mohl oddechnout. Rozpočet se sice ve druhém měsíci provizoria vrátil do schodku 45 miliard, přesto jeho příjmy i výdaje zůstaly v očekávaných mantinelech. Údaje o vybraných daních jsou však prvním nepříznivým signálem, že pro zaměstnance nastaly těžké časy.
Předběžný odhad ukazuje, že se v prvních dvou měsících roku 2022 reálně snížily o pět procent, přitom dosud nejhorší bylo v tomto století poslední čtvrtletí roku 2013 s poklesem 3,1 procenta.
Podle únorové bilance rozpočtu se výběr sociálního pojistného zvýšil o 4,4 procenta. Zkušenost z minulých let ukazuje, že hrubá mzda roste obvykle o něco pomaleji. Od konce finanční krize to neplatilo pouze v roce 2019, kdy se snížila sazba nemocenského pojištění, a také loni, kdy poklesl počet pojištěnců. Letos se však zákony o pojistném neměnily a zaměstnanců přibylo zhruba o procento.
Proto se hrubá mzda mohla v průměru zvýšit maximálně o čtyři procenta. Při zhruba desetiprocentní inflaci, kterou předpovídají dostupná data o lednových cenách, to znamená, že hrubé mzdy proti loňsku reálně klesly o pět až šest procent. Jen kosmetickou změnu k lepšímu přinese zvýšení slevy na poplatníka o 250 korun měsíčně. Pokles čisté mzdy bude díky tomu sice mírnější, ovšem pro pracovníka s průměrným platem jen o necelé procento.
Zaměstnanci tak letos přijdou o větší část přilepšení, které jim před rokem odhlasovala Sněmovna zrušením superhrubé mzdy. Loni v prvním čtvrtletí vyrostla hrubá mzda reálně o procento, čistá mzda se však změnou zákona vylepšila o dalších sedm procent.
Zatím si ministr financí stěžovat nemůže. „Navzdory rozpočtovému provizoriu stát hospodařil bez jakýchkoliv problémů,“ potvrdil Zbyněk Stanjura. Pokud se budou daně vybírat celý rok stejně jako v prvních dvou měsících, bude jejich výnos asi o 20 miliard vyšší než plánovaných 1,36 bilionu Kč.
Bilance se může zhoršit, pokud ekonomika, a tím i výběr daní, utrpí důsledky ruské agrese na Ukrajinu. Na druhé straně má ještě rezervu výběr daně z přidané hodnoty. Sice se jí v prvních dvou měsících vybralo o jednu a půl miliardy víc ve srovnání s únorem 2020, posledním měsícem před nástupem pandemie, přesto Ministerstvo financí upozorňuje, že se letošní výnosy dosud snižují dopady odpustků DPH za plyn a elektřinu v posledních měsících minulého roku.