Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl ve středu navštívil Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Kromě historických souvislostí mluvil také o inflaci či konkurenceschopnosti České republiky na mezinárodním poli.
Michl zahájil projev připomínkou Karla Engliše, významného ekonoma a guvernéra Národní banky československé v letech 1934 až 1939. Citoval jeho slova z roku 1926, kdy Engliš označil československou korunu za „nejcennější klenot národa“. Podle Michla měl Engliš pravdu, když varoval před nekontrolovanými výdaji státu, které by mohly vést k inflaci a ohrožení stability měny.
„Finanční pořádek je dán rovnováhou mezi výdaji a příjmy,“ citoval Michl Engliše a dodal, že tato slova mají platnost i dnes. „Mezi listopadem 2021 a říjnem 2022 jsme měli největší jádrovou inflaci v Evropské unii,“ připomněl guvernér ČNB.
Michl označil za hlavní příčiny této situace deficitní hospodaření státu, dlouhodobě nízké úrokové sazby před pandemií a některá dřívější rozhodnutí České národní banky, například politiku oslabování měny v letech 2013 až 2017. Podle guvernéra se ale situace začíná zlepšovat.
„Během dvou let jsme dokázali inflaci snížit ze 17,5 procenta na dvě procenta,“ uvedl Michl. Přestože jádrová inflace stále mírně převyšuje dvouprocentní cíl, Michl věří, že ČNB je na správné cestě. „Je pravděpodobné, že brzy pozastavíme proces snižování sazeb a zvolíme stabilitu úrokových sazeb,“ nastínil další kroky centrální banky.
Efektivita státní správy
Druhým pilířem silné ekonomiky je podle Michla efektivní státní správa. „Vzorná administrace znamená správný chod institucí,“ uvedl a přidal příklad z ČNB, která v roce 2023 propustila pět procent zaměstnanců. „Bylo to zdravé propouštění, aby si každý začal vážit práce,“ vysvětlil guvernér.
Michl zároveň zdůraznil, že ušetřené prostředky byly vráceny stávajícím zaměstnancům jako odměna za vyšší produktivitu. „Podobný přístup by měl být aplikován i v dalších státních institucích,“ řekl a upozornil na problém přezaměstnanosti ve veřejné sféře. „Každému ministerstvu by prospělo propustit pět procent lidí,“ dodal.
Třetí klíčový pilíř podle Michla spočívá v rovnováze mezi prací a odměnou. Připomněl, že Československo za první republiky čelilo podobným výzvám, jakým dnes – konkurenceschopnost na mezinárodních trzích, tlak na udržení nízkých výrobních nákladů a zajištění produktivity práce.
„Ani nejlepší administrativa nestačí, pokud je naše výroba příliš drahá a klesá konkurenceschopnost,“ varoval Michl a dodal, že zlepšení situace nezajistí vláda, ale samotné podnikání a firmy.
Guvernér také zmínil důležitost diverzifikace devizových rezerv ČNB, kde banka sází na větší podíl zlata a akcií. „Obnovujeme zlatý poklad země a diverzifikujeme portfolio, abychom měli větší očekávaný výnos do budoucna,“ vysvětlil.
Michl se rovněž vyjádřil k situaci na trhu nemovitostí, kde ceny podle něj nadále rostou kvůli dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám v minulých letech a omezené nabídce. „Stále máme malou nabídku nemovitostí, což vytváří tlak na růst cen,“ vysvětlil a dodal, že Česká národní banka monitoruje vývoj, ale aktuálně nevidí riziko velké bubliny.
Na závěr svého vystoupení guvernér apeloval na studenty, aby si uvědomili svou roli v budoucnosti české ekonomiky. „Studujete na správné škole – kombinace ekonomie a techniky bude do budoucna klíčová. Vaše schopnost podnikat a zakládat firmy rozhodne, zda se naše ekonomika uživí,“ uzavřel guvernér.