Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Všech sedm zdravotních pojišťoven působících v Česku nabízí určité formy preventivních programů podporujících zdraví pojištěnců. Při výběru zdravotní pojišťovny – která lze měnit jednou za rok a žádost o změnu je třeba dodat do konce března – je ovšem vhodné zvážit nejen rozsah a zaměření těchto programů, ale také dostupnost služeb a individuální potřeby pojištěnce.
Podle ředitele dat a analýz Skupiny Klik.cz Karla Šultese mohou mít preventivní programy zdravotních pojišťoven rovněž nepřímý vliv na sjednávání komerčních životních a úrazových pojistek, při kterých hraje prevence klíčovou roli. Pravidelné kontroly pak mohou zlepšit zdravotní historii, snížit rizikovost pro pojišťovny a pomoci získat lidem lepší podmínky u životního a úrazového pojištění.
Redakce SZ Byznys vybrala tři benefity, o které mají podle pojišťoven Češi největší zájem. A přehledně ukazuje, co která z pojišťoven nabízí.
Příspěvky na dentální hygienu
Jedním z nejoblíbenějších příspěvků prevence je příspěvek na dentální hygienu. Nějakou formu příspěvku nabízí každá ze sedmi zdravotních pojišťoven v Česku.
Všeobecná zdravotní pojišťovna
U VZP může na dentální hygienu dospělý klient, který v posledních dvou letech absolvoval preventivní prohlídku u svého praktického lékaře, čerpat až pět set korun. Další tisíc korun mohou navíc získat aktivní dárci krve, kteří absolvovali v daném roce alespoň dva odběry. V případě dětí a mladistvých je možné čerpat na dentální hygienu až 2 000 korun.
Vojenská zdravotní pojišťovna
VoZP přispívá na dentální hygienu až 500 korun. Příspěvek je určen všem pojištěncům na dentální hygienu, včetně ošetření a instruktáže, avšak nevztahuje se na zubní lékařské prohlídky, jiné než hygienické výkony ani na dentální pomůcky či zboží. U pojištěnců od 18 let je jeho poskytnutí podmíněno absolvováním preventivní prohlídky u praktického lékaře (nikoli u stomatologa) v období 24 měsíců před datem uvedeným na dokladu o zaplacení dentální hygieny.
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťovnictví a stavebnictví
OZP přispívá na dentální hygienu proplacením 50 % účtenky až do stanovené výše za rok. Příspěvek lze využít jednorázově, přičemž je možné v jedné žádosti uplatnit více účtenek. Podmínkou je absolvovaná stomatologická péče. Příspěvek se nevztahuje na stomatologické výkony ani na nákup dentálních pomůcek.
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky
Na dentální hygienu přispívá dospělým 500 korun a dětem až 1500 korun. Příspěvek na dentální hygienu pro dospělé pojištěnce je podmíněn absolvováním preventivní prohlídky u zubního lékaře-stomatologa nebo preventivní prohlídky u praktického lékaře, a to v době od 1. ledna 2024 do podání žádosti.
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna nabízí příspěvek na dentální hygienu ve výši 1 000 Kč pro děti a mládež do 18 let, 700 Kč pro dospělé ve věku 19–59 let (s podmínkou používání aplikace) a 700 Kč pro seniory od 60 let bez této podmínky. Navíc pojištěnci zapojení do programu BONUS 90+ mohou získat další až 1 000 Kč podle splnění stanovených kritérií.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v letošním roce zařadila do své nabídky samostatný program Dentální hygiena s příspěvkem až 500 Kč. Podmínkou čerpání je provedená preventivní prohlídka u praktického lékaře absolvovaná během posledních 24 měsíců.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Na dentální hygienu pro dospělé (od 19 let) má tato pojišťovna příspěvek do výše 400 Kč. V případě pojištěnců do 18 let se jedná o příspěvek do výše 700 Kč. Kromě toho v této oblasti přispívá 2 000 Kč na každou čelist na fixní ortodontický aparát (rovnátka). Tento příspěvek je možné čerpat jednou za život.
Pohybové a sportovní aktivity
Všeobecná zdravotní pojišťovna
Na sportovní aktivity dětí, jako jsou kroužky, tréninky, u klientů 15+ i na pořízení permanentky například do posilovny či do bazénu je u VZP možné čerpat až dva tisíce korun. U dospělých je to 500 Kč.
Vojenská zdravotní pojišťovna
V rámci programu Pohyb nabízí VoZP dospělým příspěvky na podporu aktivního životního stylu. Pojištěnci mohou čerpat finanční podporu na pravidelný pohyb (až 500 Kč/rok), plavání (až 700 Kč/rok) a kloubní výživu pro seniory.
Dětem nabízí příspěvky na pohybové aktivity (až 1000 Kč), plavání (až 700 Kč/rok), sportovní a ozdravné pobyty (až 1000 Kč), stejně jako až 500 Kč na sportovní přilbu pro děti a sportovní prohlídky pro děti.
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťovnictví a stavebnictví
OZP nabízí příspěvek až 1000 Kč na sportovní aktivity dětí od 6 do 14 let. Klienti pak mohou bez rozdílu věku získat i příspěvek na sportovní aktivity v maximální možné výši až 10 000 Kč. Jeho reálná výše závisí na počtu kreditů/bodů nashromážděných v klientské aplikaci. Obvyklá výše se pohybuje v rozmezí 800-2000 Kč.
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky
Dětem na sportovně pohybové aktivity přispívá tato pojišťovna až 1500 korun. Rodič může také postoupit svůj příspěvek dítěti ve výši 500 korun ze základního programu. Dospělým na pohybové aktivity přispívá až 500 korun.
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna
Tato pojišťovna nabízí dětem a mládeži do 18 let až 500 Kč na kurzy plavání, až 500 Kč pro aktivní a registrované sportovce, až 700 Kč pro uživatele aplikace na permanentky na pohybové aktivity a až 1 500 Kč na příměstské sportovní tábory. Kromě toho mohou využít plavání ve vybraných bazénech zdarma nebo se slevou. Dospělí ve věku 19–59 let mohou získat až 500 Kč pro aktivní a registrované sportovce, až 700 Kč na permanentky na pohybové aktivity (pokud používají aplikaci my213) a také plavání ve vybraných bazénech zdarma nebo se slevou.
Senioři od 60 let mají nárok až na 500 Kč na permanentky na pohybové aktivity, až 500 Kč pro aktivní a registrované sportovce a zvýhodněné plavání. Pojištěnci zapojení do programu BONUS 90+ mohou navíc získat až 1 000 Kč na nákup permanentek na pohybové aktivity (plavání, fitness, jóga, spinning, aerobik), pohybových kurzů a kroužků, masáží, solných jeskyní, kryokomory a dalších wellness aktivit, přičemž příspěvek pokryje maximálně 50 % ceny na účtu.
Česká průmyslová pojišťovna
V rámci prevence kardiovaskulárních chorob a obezity poskytuje pojištěncům příspěvky na pohyb a sport. Pro dospělé pojištěnce od 18 let má v nabídce preventivní program Pravidelný pohyb s příspěvkem 700 Kč na pravidelnou pohybovou aktivitu včetně plavání. Podmínkou čerpání tohoto příspěvku je předložení dokladu o úhradě v celkové hodnotě alespoň 1 500 Kč (u pojištěnců starších 65 let stačí doklad ve výši 1 000 Kč). Dále pak program Krok pro zdraví s příspěvkem až 1 000 Kč – jedná se o program, který je založený na využití krokoměru v aplikaci Zdraví v mobilu. Za nachozené kroky se pojištěnci přiznává odměna pro čerpání příspěvku.
Dětem do 2 let včetně přispívá na cvičení a plavání až 500 Kč z programu Zdravé dítě. Pro děti od 3 let dále figuruje v nabídce program Sportovní kroužky také s příspěvkem 500 Kč, který je určen na sportovně pohybové kroužky, sportovní kurzy, členství ve sportovních klubech a oddílech a u starších dětí (od 13 let) i na permanentky na sport. Pojištěnci do 17 let včetně mohou také využít příspěvek od ČPZP ve výši 500 Kč na zakoupení sportovní přilby. Na pohybovou aktivitu a plavání nabízí i příspěvky navíc těhotným ženám, ženám po porodu a pojištěncům – dárcům krve, plazmy a kostní dřeně.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Tato pojišťovna nabízí příspěvky na sport v rámci SPORT JUNIOR pro pojištěnce do 18 let, na pohybové aktivity, ochranné pomůcky pro prevenci úrazů, sportovní prohlídky, sportovní tábory, sportovní kroužky ve škole, kde lze čerpat až 800 Kč.
Pro dospělé má pak program SPORT na pravidelnou sportovní aktivitu včetně plavání a saunování, vyjma online kurzů, členských příspěvků a pronájmů sportovišť a aktivit hrazených MultiSport kartou. Čerpání je podmíněno absolvováním preventivní prohlídky u praktického lékaře v uplynulých 4 letech. Čerpat lze buď do výše 500 Kč nebo až 700 Kč. Vyšší částka je k dispozici pojištěncům, kteří mají aktivovánu aplikaci.
Program SENIOR je určen pro pojištěnce od 65 let, na pohybové aktivity včetně plavání a saunování, přístrojovou pedikúru pro diabetiky, pomůcky pro prevenci úrazů při sportu, hole Nordic Walking či na specifické pomůcky pro trénování paměti a prevenci rozvoje Alzheimerovy choroby. Čerpání je také podmíněno absolvováním preventivní prohlídky u praktického lékaře v uplynulých 4 letech. I zde lze čerpat buď do výše 500 Kč nebo až 700 Kč, přičemž vyšší částka je k dispozici pojištěncům, kteří mají aktivovanou aplikaci.
Očkování k prevenci infekčních onemocnění
Všeobecná zdravotní pojišťovna
V případě očkování nabízí VZP víc než desítku příspěvků od několika set až po několik tisíc korun, např. na očkování proti RS virům je to pro klienty 50+ 2 000 korun, proti pásovému oparu 3 000 korun. Nejčerpanějším příspěvkem z oblasti očkování je příspěvek na vakcínu proti klíšťové encefalitidě (700 Kč pro děti i dospělé).
Vojenská zdravotní pojišťovna
Pojištěnci mohou čerpat podporu na očkování pro dospělé, a to na kterékoli očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění s výjimkou očkování proti lidskému papilomaviru – HPV.
Podobně to mají i pojištěnci mladší 18 let. Na očkování proti papilomaviru platí samostatný příspěvek. Příspěvek se vztahuje na libovolnou dávku očkovacího cyklu, ale nelze ho použít na doplatek u částečně hrazených vakcín.
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťovnictví a stavebnictví
OZP nabízí příspěvek až 500 Kč na očkování proti chřipce a příspěvek až 1000 Kč na ostatní očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění.
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky
Na očkování přispívá pojišťovna až 2000 korun, a to bez ohledu na věk.
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna
Příspěvek lze využít na jakékoli preventivní očkování, které není hrazené z veřejného zdravotního pojištění, včetně očkování proti břišnímu tyfu, pásovému oparu, chřipce, klíšťové encefalitidě, pneumokokovým nákazám, spalničkám, vzteklině, meningitidě, žloutence, neštovicím a dalším, včetně očkování pro cestovatele. Nevztahuje se však na desenzibilizaci („očkování proti alergii“). Pro uplatnění příspěvku je nutné doložit doklad, ze kterého je zřejmý druh očkovací látky a datum její aplikace.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Na všechna očkování proti infekčním onemocněním nehrazená z veřejného zdravotního pojištění přispívá částkou až 1 500 Kč u dětí do 17 let včetně a až 1 000 Kč dospělým. Pojištěnci – dárci krve, plazmy a kostní dřeně mohou čerpat na očkování i příspěvek navíc.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Pojišťovna přispívá na očkování proti chřipce, pásovému oparu, rotavirovým infekcím, meningokoku, hepatitidě a klíšťové encefalitidě, a to v různých částkách podle věku a počtu dávek. Příspěvek na očkování proti HPV je určen pro ženy do 45 let po konizaci děložního čípku a pro mládež ve věku 15–18 let, pokud nepatří do kategorie s plně hrazeným očkováním. Kromě toho lze čerpat příspěvek na ostatní nehrazená očkování až do výše 1 000 Kč. Výše příspěvků se liší podle očkovací látky a podmínek, přičemž některá očkování jsou dostupná bez věkového omezení.