Hlavní obsah

Skončí zmatky se zavíráním obchodů o svátcích? Poslanci navrhli řešení

Foto: AI vizualizace, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Dvojice poslanců ODS navrhuje zrušit zákon, který omezuje otevírací dobu ve vybrané státní svátky. Změnu by uvítala Hospodářská komora, zatímco odbory jsou proti.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Během Vánoc nebo na výročí vzniku samostatného Československa musí mít všechny maloobchodní prodejny nad 200 metrů čtverečních zavřeno. To však neplatí o všech svátcích, například Den boje za svobodu a demokracii s sebou tuto povinnost nenese. Řada lidí v seznamu dní, kdy mohou vyrazit na nákupy, stále tápe. Během nedávných Velikonoc se na sítích začalo opět diskutovat o tom, proč se na Velký pátek, kdy by se nemělo pracovat a měl by být dnem půstu, nakupovat může, ale na Velikonoční pondělí už ne.

Dvojice poslanců ODS Pavel Staněk a Jan Bureš tento systém chce změnit. Plánují zrušit zákon, který omezuje otevírací dobu ve vybrané státní svátky. Rozdělení je podle nich nahodilé, zmatečné a trestá jak obchodníky, kteří chtějí prodávat, tak zaměstnance, kteří si chtějí přivydělat.

„Zákon je naprosto nepřehledný. Od roku 2016, kdy vešel v platnost, si na něj lidé pořádně nezvykli,“ zdůvodňuje návrh pro Seznam Zprávy spolupředkladatel Jan Bureš. „Buď má být zavřeno všechny svátky, nebo - a to bych preferoval - má být o všech svátcích otevřeno,“ řekl poslanec.

Ve středu o změně jednala vláda. Většina ministerstev k ní v rámci resortního kolečka vyslovila neutrální či záporné stanovisko, pro se vyjádřil pouze resort kultury.

„Já to musím jednoznačně odmítnout. KDU-ČSL nikdy pro toto ruku nezvedne,“ uvedl pro ČTK ministr zemědělství Marek Výborný. Lidovci, kteří se hlásí ke křesťanským tradicím, by podle něj naopak uvítali rozšíření dní, kdy musí obchody zůstat zavřené. A stejnou linii lidovečtí ministři drželi i na vládě. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka má rozšíření zákazu i podporu veřejnosti.

Naopak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zrušení zákazu podporuje. „Já si myslím, že to je rozumný návrh. Logika otevření obchodů je zvláštní, člověk se v tom obtížně vyznává,“ řekl před jednáním kabinetu. Podle něj je obtížně vysvětlitelné i to, že se zákaz vztahuje pouze na prodejny od určité velikosti prodejní plochy. Podobně se vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Očekávalo se, že vláda přijme neutrální stanovisko.

Zaměstnavatelé a odbory

Novou legislativu vítá Hospodářská komora. Současný stav označuje za neobhajitelný státní paternalismus a snahu rozhodovat o tom, jak mají lidé nakládat se svým časem.

„Stát má omezovat svobodné podnikání jen v případě, že pro to existuje jasný veřejný zájem,“ myslí si Ladislav Minčič, tajemník úřadu Hospodářské komory. „Tady ale žádný veřejný zájem pro poškozování jedné skupiny podnikatelů a jedné skupiny zaměstnanců neexistuje.“

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, pak aktuální nastavení považuje za diskriminaci vůči některým pracujícím: „Zaměstnanci pracují na směny a každý svátek, kdy může být otevřeno, máme přetlak těch, kteří by rádi získali příplatek za práci ve svátek. Ti, kteří chtějí být raději doma, si mohou směny naplánovat na jiné dny. Stát tak naprosto nepochopitelně trestá ty, kteří se chtějí starat sami o sebe, a je nejvyšší čas s touto diskriminací skončit.“

Komora také upozorňuje, že omezení provozu ovlivňuje pouze úzký segment profesí - řidiči MHD, hoteliéři nebo pracovníci v zábavním průmyslu nárok na volné svátky nemají bez ohledu na pravidla.

S návrhem poslanců ODS naopak nesouhlasí odboráři. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zaslala vládě nesouhlasné stanovisko a údajnou nepřehlednost otevíracích dob v něm označuje jako alibismus.

Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO), která sdružuje mimo jiné i pracovníky prodejen, jichž se otevírací doba týká nejvíce, by podle asistenta komunikace Martina Svojše naopak ráda viděla rozšíření volna na všechny svátky. Podobný postoj zastávají i lidovečtí ministři Marian Jurečka nebo Marek Výborný.

Svojš také upozorňuje na to, že svátky, či dokonce neděle, kdy jsou obchody zavřené, a prodavači tedy mají volno, jsou v zahraničí časté: „U našich sousedních států je naprosto běžné, že ve všechny sváteční dny mají zavřeno. Nemáme informace o tom, že by vůči tomu někdo v těchto zemích protestoval,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

„Sváteční dny jsou ty jediné, kdy si zaměstnanci v obchodě mohou být jistí, že budou mít volno,“ vysvětluje jeden z důvodů, proč se odbory vymezují proti změně. „Budeme doufat, že se vláda k nepřehlednosti v tom, kdy je zavřeno, postaví tak, že by úpravu chtěla rozšířit na všechny svátky.“

Zákon upravující otevírací dobu prodejen o svátcích vešel v platnost v polovině roku 2016. Výsledek je ale kompromisem mezi tábory zastánců a odpíračů zavřených obchodů. Mimo prodejen nad 200 metrů čtverečních zakazuje i provoz zastaváren nebo sběren odpadu. Dodržování vymáhá Česká obchodní inspekce, hříšníkům může vyměřit pokutu až milion korun, při opakovaném porušení pak pět milionů.

Současná pře není první moment, kdy nařízení čelí kritice. Krátce poté, co se stalo součástí právního řádu, ho u Ústavního soudu napadla skupina 18 senátorů - věřili, že omezuje mimo jiné i právo na svobodné podnikání a princip rovnosti a svobody všech občanů. Soudní senát jim ale nedal za pravdu a v roce 2019 ho zamítl.

Aktualizace: do textu jsme doplnili pozici jednotlivých stran při jednání vlády

Doporučované