Článek
Ani byznysu založenému na vysokých úrocích za krátkodobé půjčky se nemusejí vyhnout vážné finanční problémy. Skupina Fair Credit a její mateřská firma Concord Financial Holding jednají s věřiteli a případnými investory, jak zabránit úpadku. Věřitelé houfně vybírají peníze z fondu navázaného na skupinu. O situaci již ví i Česká národní banka, pod jejíž regulaci fond spadá.
Jen do konce letošního roku musí skupina splatit závazky ve výši 300 milionů korun, a to bez úroků. Celkové problematické dluhy skupiny jsou podle jejích představitelů kolem jedné miliardy korun. Lidé Fair Creditu napůjčovali prostřednictvím investičních akcií ve spřízněném fondu, dále pomocí směnek a půjček. Dluhopisy vydávané v minulých letech už má mít holding splacené.
„Za současné problémy skupiny Concord Financial Holding (mateřská firma celé skupiny – pozn. red.) může mix faktorů. Nejzásadnější byl odliv investorských peněz během covidu. Investoři utíkali do bezrizikových aktiv a stáhli ze skupiny půl miliardy korun,“ řekl pro SZ Byznys většinový akcionář holdingu Martin Nejedlý.
Navíc v době pandemie klesla poptávka po úvěrech a ještě se k tomu přidružila historická ztráta, která Fair Creditu vznikla odchodem ze Slovenska.
„Nejvážnější situace je nyní v CFH investičním fondu, z něhož investoři vybírají peníze. Run na fond ohrožuje i zdravou část skupiny, tedy společnost Fair Credit Czech,“ dodal Nejedlý.
Vážnou situaci ve fondu potvrdil také jeho správce. Tím je Delta investiční společnost. Zvýšený zájem o odkup investičních akcií eviduje obhospodařovatel již od konce minulého roku. Zpočátku to správce přičítal nulovému výstupnímu poplatku a osvobození od daně díky uplynutí tříletého období od počátku investice. Pak však vyšlo najevo, že přibyl ještě další faktor.
„V souvislosti se skutečností, že v posledních měsících se dlužníci fondu ze skupiny Concord Financial Holding, do níž patří i poskytovatel spotřebitelských úvěrů, společnost Fair Credit Czech, dostali do prodlení se splácením svých úvěrových závazků, a enormním nárůstem žádostí o odkup investiční akcií je velmi pravděpodobné, že v nejbližší době nebude možné odkup investic ze strany fondu realizovat v důsledku nedostatečné likvidity fondu,“ sdělil Peter Koždoň, předseda představenstva a výkonný ředitel Delty investiční společnosti.
„Delta IS informovala o těchto skutečnostech Českou národní banku a bude rozhodovat o dalším postupu tak, aby v maximální míře ochránila zájmy investorů fondu,“ dodal šéf správcovské firmy.
ČNB sdělila, že se k situaci vyjadřovat nemůže. Regulátor totiž musí v podobných případech zachovávat mlčenlivost.
„Obecně ale můžu sdělit, že obhospodařovatel a administrátor investičního fondu je povinen vykonávat činnosti ve vztahu k fondu s odbornou péčí a jednat v nejlepším zájmu investorů. Obhospodařovatel může rozhodnout o pozastavení vydávání nebo odkupování podílových listů otevřeného podílového fondu, je-li to nezbytné z důvodu ochrany práv nebo právem chráněných zájmů podílníků, nebo na dobu nezbytně nutnou z provozních důvodů,“ uvedla mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.
Pomoc soukromých oček
Se záchranou Fair Creditu pomáhá společnost Grimastar podnikatele Jiřího Záruby. Tato letos v lednu založená společnost má mimo jiné licenci k poskytování soukromých detektivních služeb.
Záruba vystřídal letos v červnu Martina Nejedlého ve správní radě firmy Concord Financial Holding zastřešující Fair Credit. Grimastar přitom oficiálně vystupuje jen v roli mediátora mezi skupinou a věřiteli. Není investorem, který má Fair Credit spasit. Jména investorských adeptů si zatím firma nechává pro sebe. Podle Nejedlého je to však český kapitál.
„Věřitelům nabízíme splatit každoročně deset procent z jistiny, tedy splatit naše závazky do deseti let. Pokud k dohodám nedojde, nastane úpadek,“ doplnil Nejedlý. V případě splacení jistiny se ale zároveň budou muset věřitelé smířit s tím, že z původně přislíbených úroků nedostanou nic.
Přestože Grimastar není investorem, který má do Fair Creditu případně vstoupit, je to právě tato firma, která věřitelům poskytovatele nebankovních úvěrů nabízí postupný odkup jejich pohledávek vůči Fair Creditu. V podmínkách smlouvy o postoupení pohledávek je mimo jiné uvedeno, že pohledávka se stane majetkem Grimastaru až po splacení celé jistiny. V případě krachu Fair Creditu by to tak dosavadním věřitelům nemělo bránit přihlásit své pohledávky do insolvenčního řízení.
Navzdory záchrannému plánu podle Nejedlého není žádná jistota, že se firmu podaří zachránit. Na problémy ve skupině Fair Creditu upozornil jako první týdeník Euro.
Podíl ve Fair Creditu měl původně rovněž byznysmen Petr Stuchlík. Když ale v roce 2018 kandidoval za ANO na pražského primátora, tak z firmy odešel.
Změnili jsme nepřesný název CFH investiční společnost na CFH investiční fond.