Článek
Pokuta České národní banky (ČNB) investiční platformě Fondee bude mít dohru u Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku. Fondee dostala trest za to, že předávala příkazy zahraničním obchodníkům bez příslušného oprávnění.
Evropský soud nyní bude řešit, zda je, či není český paragraf zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozporu s právem EU. Případ do Lucemburku posunul Městský soud v Praze, vyplývá ze zveřejněných dokumentů soudu.
Pokutu ve výši 150 tisíc korun dostal startup Fondee již v roce 2021. Rozkladová komise ČNB následně sankci potvrdila. Společnost Fondee se pak ovšem rozhodla bránit u českých soudů. Městský soud však jednání přerušil s tím, že nejdříve potřebuje od Soudního dvora EU vědět, zda je příslušný paragraf v souladu s evropskými normami, nebo ne.
„Je to přelomová věc. Soudní dvůr Evropské unie bude rozhodovat o tom, zda Česko neporušilo evropské právo a neomezilo tak českým spotřebitelům přístup k službám evropských finančních institucí. Legislativa ve stávající podobě diskriminuje zahraniční finanční instituce v přístupu na český trh a tím ochuzuje české spotřebitele o možnost výběru. Tedy omezuje volný pohyb služeb v rámci EU,“ uvedl spoluzakladatel Fondee Jan Hlavsa.
„Pokud by Soudní dvůr EU potvrdil názor Fondee, šlo by o bezprecedentní záležitost, která by přímo přepsala české právo. To by umožnilo více než stovce českých regulovaných finančních institucí nabízet služby tisíců evropských obchodníků,“ dodal Hlavsa z Fondee.
ČNB rozpor nepředpokládá
ČNB se neobává, že by soud v Lucemburku mohl nějaký nesoulad mezi českým a evropským právem objevit.
„Česká národní banka v prvé řadě nepředpokládá, že český zákonodárce přijímá právní úpravu, která by byla v rozporu s komunitárním právem. Soulad navrhované právní úpravy s právem EU se posuzuje již v rámci legislativního procesu. Stejně tomu bylo v případě, který je nyní předmětem řízení před Soudním dvorem Evropské unie,“ sdělila mluvčí ČNB Petra Krmelová.
Právník Fondee však tvrdí, že na spor mají nabito. „Institut obdobný českým investičním zprostředkovatelům funguje i v jiných členských státech, například na Slovensku nebo v Rakousku. Nikde, co je nám známo, není těmto subjektům zakázáno spolupracovat s jinými subjekty licencovanými jinde v EU. Jde o právní úpravu, která platí pouze v Česku a která je zakotvena až od roku 2018. Do té doby žádné takové omezení neplatilo,“ komentoval Jan Šovar, partner v advokátní kanceláři Finreg Partners.
Startup Fondee funguje jako on-line služba umožňující investovat do akcií a dluhopisů. Mezi investory projektu je také J&T Banka. Z konkurenčních projektů funguje na českém trhu například platforma Portu ze skupiny Wood & Company.