Hlavní obsah

Podle předběžného odhadu je lednová inflace 2,8 procenta

Foto: Lenka Junková, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 2,8 procenta, inflace tak zpomalila z prosincových tří procent. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 1,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu.

Článek

Inflace v České republice v lednu meziročně zpomalila na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Meziměsíčně byla vyšší o 1,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Potraviny, alkohol a tabák proti loňskému lednu zdražily o 4,8 procenta. Ceny služeb vzrostly o 4,7 procenta a ceny zboží o 1,7 procenta. Naopak energie včetně pohonných hmot meziročně zlevnily o 2,4 procenta.

„Předběžný odhad inflace obsahuje jen málo detailních informací. Nicméně je evidentní, že hlavním faktorem růstu celkové cenové hladiny byly potraviny,“ uvedl analytik Deloitte David Marek. Upozornil, že meziměsíčně ceny potravin v lednu vzrostly o 3,5 procenta. „Z týdenních šetření cen potravin je vidět, že nejvíce zdražily mouka, jogurty či vepřové maso,“ dodal.

Analytici oslovení ještě před zveřejněním dnešního odhadu předpokládali, že meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 2,6 procenta z prosincových tří procent. Zároveň upozornili, že lednová inflace je tradičně spojená s nejistotami kvůli úpravě ceníků, ke které řada podnikatelů sahá na přelomu roku. Předběžný údaj o inflaci zveřejní statistici vůbec poprvé. Konečnou hodnotu představí příští týden.

„Předpokládáme, že se konečné ceny pro spotřebitele (meziměsíčně) nezvýšily ani zdaleka tak jako v krizových letech 2022 a 2023 o 4,4 procenta, respektive o šest procent, ale pouze o 1,1 procenta. To by znamenalo meziroční zpomalení inflace ze tří procent na 2,6 procenta. Podle naší prognózy pokračovalo utlumené zvyšování cen zboží, naopak tempo nárůstu cen ve službách nezpomaluje a nadále se pohybuje okolo pěti procent,“ uvedli analytici Raiffeisenbank.

Dnešní údaj o lednové inflaci je předběžný, konečnou hodnotu zveřejní ČSÚ 12. února. Podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka by se konečné číslo nemělo lišit od předběžného o víc než 0,1 procentního bodu.

Předběžný odhad dnes statistici zveřejnili poprvé. Rozhodli se k tomu kvůli dlouhodobé poptávce, která přicházela z finančního trhu, zejména z České národní banky (ČNB). Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v lednu zveřejňování předběžného odhadu uvítala, podle ní to je cenná informace pro rozhodování bankovní rady o nastavení úrokových sazeb, a to zejména v únoru, kdy je řada nejistot spojených se změnou ceníků a rada zpravidla zasedá před zveřejněním konečné hodnoty inflace. Jednání ČNB o sazbách se uskuteční dnes, rozhodnutí zveřejní odpoledne.

Doporučované