Článek
Bezprecedentní vládní stimulační balíčky, nízké úrokové sazby, zvýšená likvidita, růst akciových trhů a rozsáhlé očkování proti nemoci covid-19 pomohly loni zvýšit celosvětovou ekonomickou odolnost a urychlit nárůst počtu boháčů a světového bohatství.
Počet dolarových milionářů v České republice vzrostl v loňském roce o téměř sedm procent, jejich majetek o 7,7 procenta. Podle poslední studie společnosti Capgemini o světovém bohatství (World Wealth Report 2022) jich bylo v roce 2021 v Česku 32 200, zatímco rok předtím to bylo 30 100.
Jeden milion dolarů je při aktuálním kurzu necelých 24 milionů korun. Loni byl dolar levnější, na status dolarového milionáře člověku stačil investiční majetek zhruba o dva miliony korun nižší.
Celosvětová populace dolarových milionářů vzrostla podle stejné zprávy loni o 7,8 procenta a jejich majetek se rozmnožil o osm procent, v absolutních číslech o 6,4 bilionu dolarů. A to díky oživení ekonomik, které podpořil akciový trh.
„V roce 2021 došlo k silnému růstu majetku velmi bohatých osob, jejichž majetek přesahuje hodnotu milionu dolarů. Je to vidět jak na datech za celý svět, tak i v České republice,“ komentoval výsledky reportu ředitel Capgemini Česká republika Ondřej Valvoda.
Letos je to už jinak. Podle indexu miliardářů agentury Bloomberg přišlo 500 nejbohatších lidí světa v letošním roce dohromady o 1,4 bilionu dolarů, z toho jen v pondělí o 206 miliard dolarů, protože světové finanční trhy se prohýbají pod tíhou vyšších úrokových sazeb a obav z inflace.
„Nelze přejít to, že globální data za první čtyři měsíce letošního roku 2022 nabízejí dramatický kontrast. Rostoucí inflace a geopolitické změny mají za následek to, že globální bohatství movitých osob pokleslo o čtyři procenta. V Capgemini očekáváme, že nejsilněji budou zasaženy osoby v Severní Americe a logicky v Evropě,“ doplnil Valvoda.
Proč Češi bohatli
Za růstem tuzemského bohatství v roce 2021 stály zejména zvýšení tržní kapitalizace o 13,3 procenta (po poklesu o 3,1 % v roce 2020), pětiprocentní růst cen nemovitostí (v roce 2020 klesly o 1,3 %) a navýšení reálného hrubého domácího produktu. Naopak brzdou kumulace bohatství byl růst podílu národních úspor na HDP, který se v roce 2021 zvýšil na 28,9 procenta.
„Růst majetku u českých dolarových milionářů se postupně přesouvá z výnosů z vlastního podnikání do výnosů z investic. Nejvýrazněji se na růstu bohatství českých dolarových milionářů podílely investiční nemovitosti a v závěsu za nimi akcie. Obdobně jako ve světě se i čeští dolaroví milionáři zajímají stale častěji o udržitelné investice i o investice do digitálních aktiv,“ popsal Valvoda.
Zatímco v roce 2020 poklesl reálný HDP o 5,8 procenta, loni se zvýšil o 3,3 procenta. Letos bude situace horší, autoři studie Capgemini upozorňují, že růst reálného HDP může v roce 2022 oslabit na 2,7 procenta. A to v důsledku války na Ukrajině a přetrvávajícímu narušení nabídky v průmyslovém sektoru, prudkému růstu nákladů na energie a vyšším úrokovým sazbám.
Zpráva World Wealth Report 2022 společnosti Capgemini pokrývá 71 trhů, které představují více než 98 procent světového hrubého národního důchodu a 99 procent světové burzovní kapitalizace.
V žebříčku zemí v roce 2021 si první čtyři pozice v počtu dolarových milionářů udržely Spojené státy, Japonsko, Německo a Čína, které tvoří 63,6 procenta celosvětové populace těchto boháčů.
Celosvětově více než polovina (55 %) dolarových milionářů zvažuje při svých investicích jako jeden z nejdůležitějších aspektů tzv. ESG hledisko (environmentální udržitelnost, sociální udržitelnost a udržitelné řízení). Udržitelné investice přitom zajímají víc lidi do 40 let. Nejméně japonské boháče, kde je tento aspekt důležitý jen pro čtvrtinu lidí s investičním majetkem nad jeden milion dolarů.
Průzkum Capgemini také ukázal, že 71 procent dolarových milionářů investuje do digitálních aktiv, mezi boháči do 40 let je tento podíl dokonce 91procentní. Jejich nejoblíbenějším digitálním aktivem jsou kryptoměny, vyhledávané jsou také burzovně obchodované fondy (ETF) a metaverse investice.
Metaverse je online svět propojených virtuálních komunit, kde se setkávají jednotlivci, pracují a hrají si pomocí souprav pro virtuální realitu, rozšířenou reality, aplikací pro chytré telefony a dalších zařízení.
Mění se demografická struktura bohatých lidí. Služby správy majetku nyní vyhledává stále více žen, lidí ze skupiny LGBTQ+ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender, queer a další), mileniálů a příslušníků generace Z.
„Každý z těchto nově vznikajících segmentů klientů má své vlastní hodnoty, preference a požadavky, které mnoho firem zabývajících se správou majetku v současné době není schopno uspokojit,“ píše se ve studii Capgemini.
Například ženy ve všech majetkových kategoriích zdědí v příštích dvou generacích 70 procent světového bohatství. Hledají firmy, které jim poskytnou nejen transparentnost poplatků a bezpečnost dat, ale také vědomosti o tom, jak toto bohatství rozvíjet. Přitom jen 37 procent správců majetku má pro ženy nějakou speciální nabídku.
Podobně 39 procent bohatých mileniálů změnilo v posledním roce správce svého majetku kvůli nedostatečné transparentnosti. Tato skupina požaduje větší digitální interakci, vzdělávání a pohodlí. Zvláštní nabídku pro mileniály má jen o pětina (22 %) firem spravujících majetek.