Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Evropské unii se vloni meziročně vyrobilo o pět procent méně piva. Dohromady země EU za rok 2023 vyrobily 34,3 miliardy litrů piva. Alkoholické pivo z celkového objemu tvořilo naprostou většinu – 32,5 miliardy. Zbytek pak tvořilo pivo s méně než půlprocentním obsahem alkoholu, nebo úplně nealkoholické. Vyplývá to z dat statistického úřadu Eurostat.
Pokud jde o výstav alkoholického piva, korunku si vloni udrželo Německo, které uvařilo 7,2 miliardy litrů, tedy 22,3 procenta celkové evropské výroby. Německo je dokonce jedním z největších výrobců piva na světě. Podle společnosti Statista je páté, po Číně, USA, Brazílii a Mexiku.
Na druhém evropském místě, ale v porovnání s Němci takřka s polovičním výstavem, se umístilo Španělsko se svými čtyřmi miliardami litrů piva. O deset procent evropské výroby se pak zasloužili Poláci, 7,5 procenta si pak může připsat Nizozemsko a 6,3 procenta Belgie.
V loňském roce se unijní výroba piva v porovnání s rokem 2022 značně proměnila. Výroba piva s obsahem alkoholu zaznamenala pokles o 5 procent, což představuje snížení objemu produkce o 1,7 miliardy litrů.
Na druhou stranu výroba nealkoholického piva, které se mezi konzumenty stává stále populárnější volbou, vzrostla o 13,5 procenta, což představuje nárůst objemu o 200 milionů litrů. To odpovídá stále populárnějšímu trendu střízlivosti, kdy lidé (především mladší generace) vyhledávají nealkoholické alternativy k nápojům, které běžně nealko nejsou. Pivovary tak musí nacházet nové způsoby, jak se svými zákazníky držet krok.
Nejvíc piva vyváží Nizozemci, Česko se dělí o 3. místo
Šampiony ve vývozu zůstali i v loňském roce Nizozemci, kde se vaří například známý Heineken nebo Amstel. V roce 2023 exportovali do celého světa 1,8 miliardy alkoholického piva, což představuje více než pětinu celkového evropského vývozu. I tady ale došlo k poklesu a oproti roku 2022 exportovali o 100 milionů litrů méně.
V těsném závěsu za Nizozemskem jsou Německo s Belgií, odkud vloni do světa putovalo 1,4 miliardy litrů piva. Česko se pak může srovnávat s Irskem, se kterým se dělí o třetí místo s vývozem v objemu půl miliardy litrů. Oproti loňskému roku si ale ČR pohoršila a exportovala o 100 milionů litrů méně.
Pokud jde o dovoz, největším importérem alkoholického piva byla v roce 2023 i nadále Francie s 900 miliony litrů, což tvoří 17,1 procenta z celkového dovozu do Unie. Dalšími velkými dovozci pak byly Itálie s více než 700 miliony litrů a Španělsko, Nizozemsko a Německo, každé s téměř 600 miliony litrů.
Evropské pivo chutná i Britům
V obchodní výměně piva s Evropskou unií hrála významnou roli Velká Británie, a to jak jako největší vývozce do EU, tak i jako největší dovozce z EU. Pokud jde o hlavní destinace vývozu piva s obsahem alkoholu do zemí mimo EU, Londýn se umístil na prvním místě s objemem 800 milionů litrů, což představuje 22,8 procenta celkového vývozu piva mimo EU. Dalšími významnými destinacemi byly Spojené státy s 16,1 procenta, následované Ruskem, Čínou a Kubou.
Dovoz piva s obsahem alkoholu ze zemí mimo EU zůstává ve srovnání s dovozem v rámci EU zanedbatelný. První místo žebříčku patří Británii s dovozem 300 milionů litrů, což představuje 57,6 procenta veškerého dovozu piva mimo EU v roce 2023. Mexické pivo pak následovalo s podílem 17,2 procenta.