Článek
Americká společnost Westinghouse se dohodla s korejskou KHNP a její mateřskou společností KEPCO, že uzavře všechny právní spory. Firmy se dohodly především na urovnání neshod ohledně duševního vlastnictví k jaderné technologii, která by měla fungovat ve zkušebním provozu v roce 2036 i v Česku.
Pro Česko je to podle politiků dobrá zpráva. KHNP byla loni vybrána jako preferovaný dodavatel dvou jaderných bloků do elektrárny Dukovany s možnou opcí na další dva reaktory v Temelíně. Americká společnost, která se rovněž tendru na dostavbu jádra účastnila, vítězství Korejců zpochybňovala.
Čeho se soudní spor týkal?
Jádrem sporu byla technologie reaktoru, na jejímž vývoji se před mnoha lety podílely oba podniky. Westinghouse prodal původní technologii korejské straně s tím, že ji smí používat pouze v Koreji. KHNP ale v průběhu let technologii upravila a vylepšila. Strany se proto přely, jestli je novější technologie stále Westinghousu, protože z ní KHNP vychází, nebo jsou změny natolik významné, že lze zařízení považovat za zcela nové.
Konkrétně šlo o technologii reaktoru APR1400, jehož verze s nižším výkonem APR1000 má být použita pro nové bloky v Česku. Američané to vnímali jako porušení patentované technologie.
Dohoda mezi KHNP a Westinghousem zněla tak, že korejská společnost může technologii použít i v zahraničí, ale potřebuje k tomu souhlas americké vlády. Spor se dotkl i korejského projektu ve Spojených arabských emirátech, kdy KHNP v roce 2009 získala zakázku na stavbu jaderné elektrárny Baráka. Westinghouse tehdy výměnou za to, že přestane uplatňovat námitky týkající se porušování práv duševního vlastnictví k jaderné technologii, dodal do elektrárny některé klíčové komponenty včetně turbín.
Celý projekt vyšel na 18,6 miliardy dolarů. A Westinghouse si ze zakázky ukousl dvě miliardy dolarů.
Jak se spor dotkl dostavby Dukovan?
Loni v červenci rozhodla česká vláda se společností ČEZ o tom, že dva nové jaderné bloky v Dukovanech postaví právě KHNP. Upřednostnila ji před francouzskou firmou EdF. Westinghouse se v té době už tendru neúčastnil. Výsledek však napadl tvrzením, že korejský reaktor APR1000, který by měl fungovat v Dukovanech, není KHNP oprávněna použít.
Na čem se zatím strany dohodly?
KHNP a Westinghouse uzavřely dohodu, která řeší právě spor o duševní vlastnictví jaderné technologie. Společnosti to uvedly ve svém prohlášení. Dohoda oběma stranám umožňuje pokračovat ve výstavbách nových jaderných reaktorů a připravuje půdu pro budoucí spolupráci.
Společnost Westinghouse uvedla, že bude spolupracovat s KHNP na zamítnutí všech současných právních sporů.
„Westinghouse je potěšen dosažením dohody se společnostmi KEPCO a KHNP v této důležité otázce. Vzhledem k tomu, že svět požaduje stále více stabilní energie, těšíme se na příležitosti ke spolupráci při zavádění jaderné energie v ještě větším měřítku,“ řekl prezident a generální ředitel Westinghouse Patrick Fragman.
KHNP prohlásila, že plánuje s Westinghouse navázat „nový strategický vztah“ s cílem posílit dvoustrannou spolupráci mezi Jižní Koreou a Spojenými státy v oblasti jaderné energetiky. „Dohoda bude sloužit jako příležitost k navázání užšího vztahu mezi společnostmi KHNP a Westinghouse,“ uvedl generální ředitel KHNP Whang Joo-ho.
Společnosti se také dohodly na posílení spolupráce na globálním trhu. Detaily dohody zatím ani jedna strana neoznámila.
Česká strana vítá uzavření dohody
Politici se na výsledek dohody dívají pozitivně. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) to označil za dobrou zprávu. „Budoucí spolupráce mezi firmami je dobrou příležitostí pro český průmysl a podporuje realizaci projektu dostavby Dukovan, která nás posune k zajištění energetické bezpečnosti Česka,“ uvedl premiér.
Dobrá zpráva! Korejská společnost KHNP, která byla vybrána jako preferovaný dodavatel na dostavbu JE Dukovany, a americká firma Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů a na globální spolupráci.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 17, 2025
Budoucí spolupráce mezi firmami je dobrou příležitostí pro český…
„Dohoda mezi KHNP a Westinghouse je skvělou zprávou pro zdárné pokračování projektu dostavby Dukovan. Další překážka na cestě je odstraněna. Hned příští týden mě čeká další jednání se CEO KHNP, kde budeme řešit pokračování projektu, mj. zapojení českého průmyslu,“ uvedl na síti X ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Řešení sporu vítají i Američané. „Dnešní dohoda mezi společností Westinghouse a společnostmi KEPCO a KHNP v Korejské republice představuje výjimečný úspěch, který může připravit půdu pro další projekty v hodnotě stovek miliard dolarů a zároveň vytvořit a udržet stovky tisíc pracovních míst v civilním jaderném sektoru,“ prohlásila ministryně energetiky USA Jennifer Granholmová.
Jak aktuálně vypadá dostavba Dukovan?
ČEZ aktuálně dojednává s KHNP smlouvu o stavbě dvou bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Smlouvu by měly obě strany podepsat do konce března. Vláda už má dokonce jasno, jak by mělo vypadat financování druhého bloku, ale podrobnosti ještě nesdělila. Druhý blok zatím nemá notifikaci od Evropské komise a pravděpodobně ji nezíská ani do březnového podpisu smlouvy.
Experti dostavbu Dukovan označují za zakázku století. Jeden jaderný blok APR1000 o výkonu 1050 MW by měl podle vlády vyjít na 200 miliard Kč. Stavba by měla začít v roce 2029, zkušební provoz by měl první nový blok zahájit v roce 2036.