Hlavní obsah

Ze Západu přichází nový podvod. Cílí na truchlící

Foto: FotoDax, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Online podvodníci si našli nový trik. Truchlící okrádají o peníze i citlivé údaje.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na blízké šestatřicetiletého Brita Garyho Chadwicka čekalo po jeho smrti na srdeční selhání další nepříjemné překvapení. Na facebooku totiž narazili na stránku, která tvrdila, že jde o živý přenos z pohřbu.

Na ten dorazilo více než 250 lidí, další vyjadřovali soustrast pomocí sociálních sítí. Právě tam si pravděpodobně smutné události všimli hackeři a vytvořili stránku, která za poplatek slibovala možnost pustit si obřad v reálném čase, po události pak zpětně.

Ve skutečnosti šlo o podvod. Po zaplacení by v lepším případě zájemci o video přišli o peníze, v horším případě o údaje ke kreditní kartě nebo by si infikovali zařízení malwarem.

„Když rodina truchlí a přes facebook dostane zprávu, kde pohřební ústav nabízí videopřenos z obřadu, je snadné v tak těžké chvíli podvodu uvěřit. Na první pohled navíc vše vypadá legitimně,“ vysvětluje Petr Kadrmas z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Kyberzločinci prohledávají sociální sítě a hledají informace o zesnulých včetně fotografií, aby vše působilo maximálně věrohodně.“

Tento typ podvodů se podle něj zatím rozšířil zejména ve Spojených státech, zprávy například z Británie však ukazují, že nejde jen o „americký“ problém. „Je vždy jen otázkou času, než se úspěšné taktiky začnou využívat i v dalších zemích,“ dodává Kadrmas.

Nemusí platit ani předpoklad, že jde o problém velkých zemí, kde je to na pohřeb blízké osoby daleko a lidé proto volí variantu online účasti. „Podvodníci mohou zkoušet zneužívat také úmrtí významných osobností, aby zvýšili dosah svých triků,“ varuje expert.

Dozvuky pandemie

Podle odborníků totiž po koronavirové pandemii vzrostla obliba a dostupnost pohřbů přes internet. Mnoho pohřebních ústavů nabízí živé vysílání z obřadu, což umožňuje i vzdáleným rodinným příslušníkům rozloučit se se zesnulým.

Kyberšmejdi proto vytvářejí profily a celé stránky, které na první pohled vypadají jako skutečné weby pohřebních ústavů, kdy je snadné přehlédnout drobné rozdíly a podvodu uvěřit. Problém je i to, že často využívají zkrácené odkazy a potenciální oběť tak neví, kam je přesměrovávaná.

Že jde o čím dál častější problém, potvrdila pro BBC i zástupkyně britského pohřebního ústavu Julie Whitehouseová. „Nechápu jak může někdo klesnout tak hluboko, že se přisaje na pohřebnictví, aby podváděl lidi,“ uvedla v rozhovoru. Ústav podle ní v den pohřbu dělá maximum pro to, aby bylo pro pozůstalé všechno v pořádku, nová nutnost hlídat podvodníky podle ní situaci ještě více komplikuje.

Facebook sice podvodné stránky průběžně maže, ty před likvidací přesto mohou napáchat velké škody. Dále tak podle expertů z Check Point platí zejména osobní ostražitost. Lidé by si měli ověřovat, jestli informace o pohřbu pochází z důvěryhodného zdroje. Extrémní obezřetnost je potřeba také v momentě, kdy je člověk vyzván ke sdílení čísla kreditní karty. Jako prevence pak může sloužit kontrola nastavení otevřenosti profilů na sociálních sítích.

Jak se nestát obětí podvodu

  • Phishingové útoky: Vyhněte se klikání na podezřelé odkazy v e-mailech a zprávách. Vždy si ověřte, že adresa odesílatele odpovídá skutečnosti a že jste zprávu od dotyčného očekávali. Pokud si nejste jistí, je dobré dotyčného kontaktovat jiným způsobem (např. telefonicky) a ověřit si, že vám zprávu opravdu poslal.
  • Falešné e-shopy: Pokud nakupujete na internetu, vždy si zkontrolujte, že je obchod legitimní. Podívejte se, zda URL adresa odpovídá názvu obchodu, a projděte si také nezávislé recenze ostatních zákazníků. Doporučujeme se také podívat do podmínek poskytování služeb a kontaktů, zda prodejce uvádí všechny náležitosti, jako je např. kontakt, adresa, podmínky reklamace a vrácení zboží apod. Pokud to lze, zvolte jako možnost platby nějakého zprostředkovatele třetí strany (např. Apple Pay, Google Pay, PayPal apod.) nebo jednorázové virtuální platební karty. Díky tomu v případě, že se stanete obětí falešného e-shopu, přijdete pouze o uhrazenou částku, ale útočník nezíská přístup k vašim platebním údajům.

Doporučované