Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Česku může již letos vzniknout nová síť sdílených bankomatů. Půjde čistě o vkladové bankomaty, které umožňují vložit peníze na bankovní účet. Jednají o ní podle několika zdrojů z bankovních kruhů dvě největší tuzemské banky – Česká spořitelna a ČSOB – a Raiffeisenbank.
„Jednání probíhá a v minulosti probíhala jednání napříč bankovním sektorem,“ uvádí na dotaz Tereza Kaiseršotová, mluvčí Raiffeisenbank. Banka podle ní „prověřuje a testuje různá řešení s cílem umožnit vkládat klientům Raiffeisenbank i na bankomatech ostatních bank“.
Podobně se vyjádřil rovněž mluvčí České spořitelny František Bouc: „Možnost umožnit našim klientům vklady prostřednictvím vkladových bankomatů prověřujeme s různými obchodními partnery.“ Ředitelka komunikace ČSOB Kateřina Dudášová pak kromě počtu bankomatů uvedla k dotazům redakce: „O veškerých novinkách budeme naše klienty informovat s dostatečným předstihem.“
Zajímavé je, že se mají v projektu spojit Česká spořitelna a ČSOB, které dlouhodobě tvrdě soupeřily kvůli mezibankovním poplatkům za výběr z bankomatu.
„V minulosti byl počet bankomatů zdrojem konkurenční výhody,“ popisuje oslovený bankéř, který si nepřál být jmenován. V současnosti ale má podle něj smysl pro obě velké banky optimalizovat si bankomatovou síť. „Vyplatí se jim dát bankomaty dohromady, než aby do toho investovaly. Je to nákladové opatření,“ uvádí s tím, že „bankomaty jsou stále dražší a dražší, ale mají stále menší přidanou hodnotu pro klienta“. Cena bankomatu se pohybuje mezi 1,5 až dvěma miliony korun.
V současnosti již na trhu působí síť vkladových bankomatů, do níž jsou zapojeny Komerční banka, Moneta Money Bank a Air Bank. Přidat se má letos UniCredit Bank, která se zmíněnou trojicí bankovních domů je v síti bankomatů pro výběr peněz. „Vzhledem k odlišnému technickému řešení budeme zahajovat pilotní testování během léta s následným ostrým provozem ve třetím kvartálu,“ říká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
Nově vznikající síť vkladomatů se podle jednoho ze zdrojů liší od konkurence podmínkami, za kterých bude fungovat. A to včetně toho, jak si budou banky za vklady svých klientů u cizích bankomatů platit navzájem. „Je otázkou, co z toho nakonec bude,“ dodává s tím, že úspěchem by bylo rozjetí sdílené sítě vkladomatů v létě. „Případnou dohodu s obchodními partnery nevylučujeme. Mohlo by k ní dojít v průběhu letošního roku,“ doplňuje Bouc z České spořitelny. Jednání jsou ovšem podle informací SZ Byznys teprve na začátku.
Poboček s pokladnou ubývá
Cíl nové sítě je jasný. „Hlavním přínosem by bylo rozšířit možnosti našim klientům vkládat hotovost i přes bankomaty jiných provozovatelů,“ dodává Bouc. Podobně se vyjádřila i Kaiseršotová. Na rozdíl od konkurenčního kvarteta se bude spolupráce týkat jen vkladových bankomatů.
V současnosti má Česká spořitelna 458 vkladových bankomatů, ČSOB 370 a Raiffeisenbank přes 180. Klienti těchto bankovních domů by tak měli možnost vložit peníze na účet u více než tisícovky těchto zařízení.
Konkurenční síť má nyní téměř 800 sdílených vkladomatů. Po zapojení UniCredit Bank do sítě budou moci klienti KB, Monety, Air Bank a UniCredit využívat pro vklady okolo 940 zařízení.
Vkladomaty nyní využívají zejména menší podnikatelé a živnostníci včetně různých stánkařů, kteří pracují s hotovostí. Často jde o jediný způsob, jak v daném místě vložit peníze, protože poboček s pokladnou ubývá stejně jako běžných poboček. Jejich celkový počet byl ke konci třetího čtvrtletí 1407, což je nejméně od doby, kdy se tato data sledují. Za pět let se jejich počet snížil o více než pět set.
Drahá hotovost
Pro bankovní domy je větší využití vkladových bankomatů výhodné, protože je levnější oproti práci s hotovostí. Vydělat na využívání cizích bankomatů mohou i klienti. „Sdílení sítí může vést k úsporám, které se mohou přímo promítnout do snížení, respektive zrušení poplatků pro klienty,“ uvádí Tomáš Pavelka, advokát z advokátní kanceláře Dentons.
S vytvářením podobných „konsorcií“ jsou ovšem spojeny i otázky, které se týkají antimonopolního práva. „V praxi sdílení sítí u nás i v zahraničí vidíme, že projekty směřují spíše k rušení bankomatů tam, kde se pokrytí účastnických bank překrývá a přístrojů je nadbytek,“ líčí Pavelka s tím, že to vede k úsporám.
Rušení bankomatů v nedostatkových lokalitách by však podle něj mohl být problém. „Bylo to faktorem, který zřejmě spustil vyšetřování projektu sdílení bankomatové sítě Batopin v Belgii ze strany tamního antimonopolního úřadu,“ doplňuje Pavelka s tím, že vyšetřování stále není u konce.
Aktualizace: Upravili jsme vyjádření ČSOB.