Článek
Nikde v Evropě nedoplatili obchodníci na své zdražování jako v Česku. Pád maloobchodních tržeb dosáhl v červenci proti loňsku 7,2 procenta. „Propad skončil hluboko pod očekáváním trhu,“ netajili překvapení analytici investiční banky Patria.
Domácnosti tím však neušetřily. „Ačkoli z meziročního pohledu koupily reálně o sedm procent méně, v nominálním pohledu zaplatily o deset procent více,“ přiblížil jejich situaci Jakub Seidler z České bankovní asociace.
O něco horší bilanci maloobchodu ohlásilo Eurostatu Dánsko, zároveň však platí, že srovnání s minulým rokem nepopisuje současný stav úplně přesně.
V uplynulých dvou letech ovlivnily trh se spotřebním zbožím vládní opatření proti covidu, proto jeho bilanci lépe vystihuje srovnání s předkrizovým rokem 2019. Z tohoto pohledu patří Česko mezi pět zemí, ve kterých se tržby obchodníků snížily. Horší bilanci mají pouze Rakousko a Španělsko, které se ovšem mohou vymluvit na to, že se jim dosud nepodařilo úplně oživit turistický průmysl.
Výpadek Česka je překvapivý i z toho důvodu, že jiné postkomunistické země obvykle domácí spotřebu zvyšují. Výjimkou je Litva, kde maloobchod poklesl ve srovnání s loňskem.
Obavy zasáhly plošně celý trh. „Vyšší zájem než loni měli spotřebitelé pouze o farmaceutické a zdravotnické zboží,“ uvedla Marie Boušková z Českého statistického úřadu.
Výkony maloobchodu se snižují od počátku roku a trend se podle analytiků nezastaví ani v nejbližších měsících. „Důvodem jsou plánované nové ceníky za energie a vypršení fixace cen některých domácností,“ vysvětluje David Vagenknecht z Raiffeisenbank důvody, proč snaha šetřit ještě posílí.