Hlavní obsah

V testu finanční gramotnosti Češi propadli. Vyzkoušejte, jak jste na tom vy

Foto: shutterstock.com

V komplexním hodnocení finanční gramotnosti mají Češi největší rezervy ve vědomostech z oblasti investování.

V březnu letošního roku uskutečnila agentura Ipsos rozsáhlý průzkum úrovně finanční gramotnosti. Již na první tři základní otázky dokázalo správně odpovědět jen 27 % Čechů. Otestujte si, jak jste na tom s finanční gramotností vy.

Článek

Cílem průzkumu agentury Ipsos bylo zjistit, jaké povědomí mají občané Česka o základních pojmech z prostředí ekonomiky a rodinných financí a také jak jsou schopni čelit podvodníkům, kteří mají spadeno na jejich pečlivě naspořené peníze.

Na otázky odpovídala prostřednictvím online dotazníku skupina 1520 respondentů ve věku 18–65 let odpovídající svým složením z hlediska pohlaví, věku, vzdělání, regionů a velikosti místa bydliště struktuře české populace.

Průzkum mimo jiné zjistil, že za vysoké považuje své znalosti finančních záležitostí necelá pětina Čechů. Že si ve finančních otázkách více věří muži, spíš mladí než starší lidé a – nikterak překvapivě – vysokoškoláci. Obdobně početná skupina obyvatel pak považuje své znalosti ohledně financí naopak za nízké.

Co si sami o sobě myslíme, ale nemusí automaticky odpovídat realitě a skutečnému stavu věcí. A tak se výzkum pochopitelně zabýval především zjišťováním skutečné úrovně finanční gramotnosti populace.

Shromážděná data potvrdila, že jak v oblasti finanční gramotnosti, tak na poli kyberbezpečnosti v české společnosti zůstávají slabší místa.

Vyjádřeno čísly, na všechny tři základní otázky z oblasti finanční gramotnosti dokázalo správně odpovědět jen 27 procent Čechů, 70 procent populace však ví, co se skrývá za pojmem inflace. A pro ty, kdo mají raději slova než čísla: Prokazatelně nižší úroveň finanční gramotnosti byla zjištěna u žen.

O průzkumu

Průzkum finanční gramotnosti zpracovala agentura Ipsos pro projekt Index prosperity.

Za ním stojí Česká spořitelnaEvropa v datech.

Otázky níže kopírují otázky z průzkumu.

Začneme třemi základními otázkami. Narazíte na ně ještě jednou v sekci o investování.

1. Vložíte-li na spořicí účet s roční úrokovou sazbou 2 % 100 Kč, za 5 let budete mít na stejném účtu 102 korun, více, anebo méně?
2. Je-li na spořicím účtu roční úroková sazba 1 % a inflace je 2 % ročně, koupíte si po jednom roce za peníze uložené na tomto účtu stejně jako dnes, více, anebo méně?
3. Je pravdou, že nákup jedné akcie jedné společnosti obvykle poskytuje bezpečnější výnos než nákup podílu v akciovém fondu?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Smát se těm, komu se nepodařilo správně odpovědět na tři základní otázky testu finanční gramotnosti, není fér. Ať už patříte do té, či oné skupiny, jistě bude smysluplnější prověřit svoje znalosti trochu více do hloubky. Udělejte si alespoň malý test svojí finanční gramotnosti.

Otázky jsme rozdělili do tří tematických oblastí: ekonomická abeceda, bezpečnost a investování.

1. Co je to inflace?
2. Vysoká inflace znamená, že životní náklady rychle rostou.
3. Osobní údaje, které veřejně sdílím online, mohou být použity k tomu, aby na mě byly cíleny personalizované obchodní nebo finanční nabídky.
4. Aby byla elektronicky uzavřená finanční smlouva považována za platnou, je potřeba ji podepsat v papírové podobě.
5. V čem se liší běžný účet od spořicího účtu?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Téměř tři čtvrtiny populace už se setkaly s podvodem nebo pokusem o něj – typicky s podvodnou reklamou na internetu, e-mailem, inzerátem nebo zprávou na sociálních sítích. Většinou lidé tyto aktivity ignorují, ale šest procent z nás tímto způsobem o své peníze přišlo.

Přestože více než každý pátý Čech (dle výzkumu přesně 22 % populace) zná někoho, kdo podvodným způsobem přišel o peníze, stále si část z nás nepřipouští rizika a nemá dobré povědomí o tom, jak rozpoznat podvodníka v telefonu nebo jiné typy podvodů.

Je hezké, že si osm z deseti lidí věří, že dokáže rozpoznat různé typy pokusů o podvod. Až čtvrtina populace je však podle průzkumu náchylná uvěřit za určitých okolností volání falešného bankéře.

1. Pokud vám volá banka či bankéř, co stačí k určení, že se jedná skutečně o banku či bankéře, a ne o podvodníka?
2. Za jakých okolností vás může bankéř přes telefon či videohovor požádat o přístup do vašeho internetového bankovnictví?
3. Pokud máte zablokovanou platební kartu, jakým způsobem ji jde odblokovat?
4. Je méně pravděpodobné, že přijdete o všechny své peníze, pokud je uložíte na více místech?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Přestože už se zběsilé tempo růstu cen zastavilo, inflace z našich úspor ležících z velké části na běžných účtech i nadále ukrajuje. Češi se stále více zajímají o to, jak tomuto jevu zabránit, a ochota investovat roste.

Jak však zjistil aktuální průzkum, o rizikovosti a výnosech investic často nemáme ani základní povědomí. V komplexním hodnocení finanční gramotnosti je právě oblast investování tím, kde Čechy nejvíce tlačí bota. To se projevilo i v odpovědích na tři základní otázky testu finanční gramotnosti, když na otázku ohledně rizikovosti investice do akcií a fondů správně odpovědělo jen 36 procent dotázaných.

O kryptoměnách už slyšelo 92 procent Čechů, ale 71 procent jim nerozumí. Osobní zkušenost s tímto fenoménem má 17 procent populace, častěji muži a lidé do 49 let.

1. Představte si, že máte 100 Kč na spořicím účtu a úroková sazba činí 2 % ročně. Kolik si myslíte, že byste měli na účtu po pěti letech, pokud byste na účtu peníze nechali uložené?
2. Představte si, že úroková sazba na vašem spořicím účtu činí 1 % ročně a inflace 2 % ročně. Kolik byste byli schopni koupit za peníze uložené na tomto účtu po jednom roce?
3. Nákup jedné akcie jedné společnosti obvykle poskytuje bezpečnější výnos než podíl v akciovém fondu.
4. Pokud vám někdo nabízí možnost vydělat hodně peněz, je pravděpodobné, že existuje také možnost, že o hodně peněz přijdete.
5. Investice s vysokým výnosem je pravděpodobně vysoce riziková.
6. Riziko investování na akciovém trhu je obvykle možné snížit nákupem širokého portfolia akcií a podílů.
7. Kryptoměny mají stejnou platnost jako bankovky a mince.
8. Jak chápete pojem kryptoměna (např. bitcoin)?
9. Pokud bychom kryptoměnu chtěli používat jako měnu pro každodenní záležitosti (např. nákup potravin), jaká by byla jejich hlavní nevýhoda?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Doporučované