Článek
Koalice se minulý týden shodla na úpravách úsporného (konsolidačního) balíčku. Bez dalších podrobností z něj za oblast benefitů vyplynulo to, že jejich daňové zvýhodnění zůstane zachováno s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období.
Ministerstvo financí (MF) nyní na svých stránkách upřesnilo, jak konkrétněji má nová úprava vypadat. „Všechny doposud od daně osvobozené nepeněžní benefity, které zaměstnavatel zaměstnanci poskytne, budou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrné mzdy (aktuálně 20 162 Kč ročně),“ uvedla Petra Vodstrčilová, mluvčí ministerstva.
Penzijního spoření se změny navržené v konsolidačním balíčku netýkají, ty zůstanou nadále zvýhodněné stejně.
Zaměstnanci budou moci podle ní nadále čerpat například příspěvek na zájezdy, kulturní nebo sportovní akce, na tištěné knihy a podobně a u příspěvku zaměstnavatele na stravování pracovníků má dojít ke sjednocení podmínek pro osvobození takového příspěvku bez ohledu na jeho formu. Stravenky by tak měly být pro firmy daňově uznatelné do výše 107,10 koruny (pro rok 2023).
Výhody u penzijního spoření zůstávají
Vodstrčilová tak zestručnila hlavní zásady, které jsou na stránkách ministerstva uvedeny přesně v paragrafovaném znění konsolidačního balíčku. Do benefitů patří i příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření. To však podle nové informace do výčtu osekaných benefitů zahrnuto nebylo.
„Penzijního spoření se změny navržené v konsolidačním balíčku netýkají, ty zůstanou nadále zvýhodněné stejně,“ konstatuje mluvčí MF.
Firmy tak budou moci nadále bez většího omezení přispívat lidem ročně až 50 tisíc korun na důchod a tento příspěvek bude osvobozen od odvodů na zdravotní a sociální pojištění a firma si ho dále bude moci dát do daňově uznatelných nákladů. Limit 50 tisíc korun platí souhrnně pro příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření i životní pojištění.
Z příspěvků přesahujících tento limit budou muset zaměstnavatelé dále odvést povinné sociální pojištění a zdravotní pojištění. Stejně tak zaměstnanec musí z této částky odvést nejen sociální pojištění a zdravotní pojištění, ale také daň z příjmů.
Anketa
Pro finanční trh je toto upřesnění překvapivé a může pozitivně ovlivnit chuť lidí spořit si na důchod. „Když se nyní zhorší podmínky u některých zaměstnaneckých benefitů, může to znamenat, že samotné firmy od jejich poskytování ustoupí, případně by si zaměstnanci museli částky doplácet na úkor svých výplat,“ říká prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.
Firmy pak podle něj pravděpodobně sáhnou po benefitech, kterých se toto nové omezení netýká a které mohou daňově uplatnit celé. „Takovým zaměstnaneckým benefitem bude i nadále příspěvek na penzijko, který je daňově výhodný pro obě strany – jak pro firmy, tak pro zaměstnance,“ dodává Poklop.