Článek
Průměrný český investor do podílových fondů v letošním prvním pololetí v průměru prodělal 11,6 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu. V roce 2021 činil průměrný výnos sedm procent, o rok dříve 5,9 procenta.
„Od roku 2018, kdy začalo monitorování trhu podílových fondů Indexem českého investora CII750, si průměrný investor stále drží zisk 5,2 procenta,“ uvedl hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník. Korekce se podle něj letos nevyhnuly ani akciovým, ani dluhopisovým fondům. Pohledem na investiční strategie konzervativnější investice vykázaly větší stabilitu, dodal.
Akciové fondy za druhý kvartál ztratily 8,37 procenta hodnoty. Při srovnání s vybranými pasivně řízenými ETF fondy ale dosáhly lepšího výsledku. Výrazně pod tlakem se letos ocitají fondy amerických akcií. Jejich negativní výkonnost ale českému investorovi částečně kompenzoval měnový vývoj, když dolar posílil vůči české koruně za druhý kvartál zhruba o sedm procent, upozornil Bechník.
V rámci sektorového rozložení dokážou podle něho ze současné situace těžit energie. Naopak do výrazného poklesu se dostaly technologie a cyklická spotřeba. Z geografického hlediska se letošní výkonnost začíná lišit. V hlubokých propadech se ocitly fondy držící například ruské, německé, švédské či polské akcie. Na druhém konci žebříčku se nachází fondy investující do akcií komoditně exportních zemí, jako jsou státy Perského zálivu. „Ohledně výhledu budoucího směřování trhu se v tuto chvíli nabízí jako vhodná příležitost nákup českých státních dluhopisů. Důkazem je pohled na strukturu jejich portfolií, kde dvouletý český státní dluhopis nabízí výnos přes šest procent a roční český státní dluhopis dokonce 6,8 procenta. V rámci výběrů fondů může být dobrou volbou i měnově zajištěný korunový fond,“ míní Bechník.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 6,5 miliardy na 701,1 miliardy korun. Loni přitom stoupl o 118 miliard Kč na 707,6 miliardy korun. Nejvíce peněz letos ubylo v akciových a smíšených fondech.