Článek
Téměř jeden procentní bod. O tolik vyšší byla dubnová meziroční inflace ve srovnání s tou březnovou. Česká národní banka pak očekávala dubnovou hodnotu o 0,4 procentního bodu nižší. Důvodem, proč odhad nevyšel, je podle ředitele měnové sekce ČNB zdražování potravin.
„Zatímco prognóza předpokládala v dubnu pokračující, i když zmírňující se meziroční pokles cen potravin, ve skutečnosti potraviny lehce zdražily,“ píše ředitel měnové sekce ČNB Petr Král v komentáři. Zpráva o měnové politice z května letošního roku předpokládala pokles cen o půl procenta.
Celkové inflaci tak nepomohl ani nižší než očekávaný nárůst cen pohonných hmot.
Meziročně podle dat statistiků některé komodity zlevnily. Dolů šly například mouka, maso, nebo polotučné trvanlivé mléko. Dlouhodobě však platí, že spotřebitelské ceny potravin rostou.
Z 86 sledovaných komodit od ledna roku 2021 zdražil nejvíce hermelín, jeho cena vzrostla o více než 75 korun za kilogram. Připlatíme si i za krkovici nebo sušenky. Za alkohol se do deseti komodit s největším absolutním zdražením dostala vodka.
Naopak méně zaplatíme například za lososa, kapra nebo také třeba víno. Celkem od ledna 2021 zlevnilo pouze pět ze sledovaných artiklů.
Srovnávat zdražení v absolutních hodnotách však není úplně dobrá metrika. Vzhledem k rozdílným počátečním hodnotám ukáže přesnější obraz přepočet na procenta. Zde vede cibule, jejíž cena se za poslední čtyři roky téměř zdvojnásobila, stejně podražily i brambory.
Naopak cena v poměru s lednem 2021 nejvíce klesla u kapra, který si prvenství vyměnil s již zmiňovaným lososem. Jinak zůstalo pořadí u pomyslných slev stejné.
Na změny u všech sledovaných komodit se můžete podívat v tabulce níže. V té je možné vyhledávat napsáním hledaného pojmu do horní části grafiky.