Článek
Průměrná cena elektřiny v Evropské unii v první polovině roku meziročně prudce stoupla. V Česku byl růst největší, činil 62 procent. Za Českem následuje Lotyšsko (nárůst o 59 procent) a Dánsko (plus 57 procent).
Vyplývá to z dat, která v pondělí zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Vyšší ceny energií významně ovlivňuje ruská vojenská agrese na Ukrajině.
„Česko v prvním pololetí nezavedlo prakticky žádnou plošnou pomoc obyvatelstvu. Většina států reagovala dříve a velkoryseji, my začínáme přistupovat k velkým plošným opatřením teprve nyní. V prvním pololetí to byla cílená pomoc Úřadu práce, což se ale do statistiky ceny elektřiny nikterak nepromítlo,“ vysvětluje ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
„Ve srovnávacím období jsme byli my ti, kteří si užívali extrémně levných energií, což vycházelo z Německa. My vycházíme z toho, že v Česku zdražila nejvíce komoditní složka, to znamená silová cena elektřiny, a komoditní cena plynu – a to je to, co zvedá cenu nejvíc,“ tvrdí investor Michal Šnobr.
„Zjednodušeně, Česko si díky Německu a jeho energetické politice v minulé dekádě užívalo naprosté energetické nirvány, která neměla srovnání. Vezli jsme se na vlně přebytku energií v Německu. Teď jsme se dostali do úplně opačného extrému a právě růst komoditní složky dopadá na českého spotřebitele vůbec nejvíc v celé Evropě,“ dodal Šnobr.
Evropské domácnosti zaplatily v roce 2022 za 100 kilowatthodin (kWh) 25,3 eura (620 Kč), zatímco ve stejném období loni to bylo 22 eur (539 Kč) za 100 kWh.
Nižší ceny elektřiny měli odběratelé z řad domácností v Nizozemsku (minus 54 procent), Slovinsku (minus 16 procent), Polsku (minus tři procenta) a v Portugalsku a Maďarsku (shodně minus jedno procento).
Propady v Nizozemsku, Slovinsku a Polsku souvisely s vládními dotacemi a s povolenkami. V Maďarsku jsou ceny elektřiny regulované.
Zvyšovaly se i ceny plynu v EU. Průměrná cena plynu v EU se ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 zvýšila z 6,4 eura za 100 kWh na 8,6 eura za 100 kWh.
SPECIÁL: Jak zvládnout krizi
Vše na jednom místě: Máme pro vás kalkulačky, přehledné návody, energetickou poradnu, přehled všech dotací a odpovědi na další otázky, které vám pomohou snížit dopady zdražování.
Mezi prvním pololetím roku 2021 a prvním pololetím roku 2022 se ceny zvýšily ve 23 z 24 členských států EU, pro které jsou údaje k dispozici. Nejvíce stouply ceny plynu domácnostem v Estonsku (plus 154 procent), v Litvě (plus 110 procent) a Bulharsku (plus 108 procent). Česká republika je v žebříčku nárůstu cen plynu pro domácnosti až na desátém místě. Pouze v Maďarsku, kde je zavedená regulace, se ceny plynu o půl procenta snížily.