Článek
Nová vláda pozastavuje vydávání Dluhopisů Republiky. Ty se koncem loňského roku staly mezi lidmi hitem spolu s tím, jak začala výrazně stoupat inflace. Jejich výnosy činily koncem října téměř čtyři procenta, závěrem roku pak výnos přesáhl šest procent.
„Podle schválené strategie financování státního dluhu zatím žádné další peníze nepotřebujeme. Program se v žádném případě neruší, ale teď není potřeba žádných dalších emisí,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Zatím poslední, třináctá emise dluhopisů skončila 23. prosince a lidé státu půjčili rekordních 41,1 miliardy korun. Tím tento jediný úpis překonal všech 12 předchozích úpisů dohromady, kdy kumulovaně lidé státu půjčili celkem 38,5 miliardy.
„Ta třináctá tranše byla z pohledu objemu opravdu mimořádně úspěšná,“ řekl Stanjura. „Pokud se ukáže, že bude potřeba další emise, tak o tom budeme včas informovat,“ dodal ministr.
Ministerstvo financí v pilotní fázi začalo takzvané Dluhopisy Republiky pro občany prodávat 3. prosince 2018. Za 13 upisovacích období jich lidé nakoupili celkem zhruba za 79,6 miliardy korun. Největší zájem byl zatím o takzvaný protiinflační dluhopis, který nabídlo ministerstvo poprvé ve třetí emisi.
„Podíl dluhopisů určených pro občany na státním dluhu dlouhodobě roste. Zatímco v roce 2018 tento podíl dosahoval jen 0,3 %, v roce 2021 vzrostl na 1,6 % a na začátku ledna roku 2022 došlo k nárůstu až na rekordní úroveň 3,2 %,“ uvedlo ministerstvo financí ve Strategii financování a řízení státního dluhu.
Státní dluh loni stoupl na rekordních zhruba 2,466 bilionu korun. Na konci roku 2020 byl státní dluh 2,05 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 234 tisíc korun.
Ve Strategii financování a řízení státního dluhu není uvedena celková suma potřebná letos na financování státního dluhu. Ministr Stanjura uvedl, že předběžně úřad pracuje s částkou zhruba 573,5 miliardy korun. Jde o 273,5 miliardy korun, které bude potřeba na letošní splátky dluhopisů, a očekávaný schodek rozpočtu maximálně 300 miliard korun. Konečnou částku tak ministerstvo zveřejní v rámci aktualizace dokumentu po vypracování státního rozpočtu na letošní rok.
Česko zatím hospodaří v tzv. rozpočtovém provizoriu, to znamená, že ministerstva hospodaří v každém měsíci s dvanáctinou celkového loňského rozpočtu. Provizorium by mělo podle vyjádření ministerstva financí trvat do konce března a stát je na něj podle úřadu připraven.