Článek
Češi, jejichž bohatství dosahuje milion dolarů, i přes turbulentní dobu poznamenanou energetickou krizí, nevídanou inflací a válkou na Ukrajině nepanikaří. Ačkoliv téměř pětina z nich zchudla a ekonomické vyhlídky nejsou na letošní rok příliš růžové, nepanikaří a věří, že nepříznivou dobu překonají. Ohledně dalších investic jsou sebejistí a drží se poučky, že když zachovají klid a budou dál hledat vhodné příležitosti k investování, nepříznivou dobu překonají.
Vyplývá to z dvanáctého ročníku unikátního průzkumu J&T Banka Wealth Report 2022, který mapuje postoje a investiční chování českých a slovenských dolarových milionářů. Do průzkumu se zapojilo přes 300 respondentů (192 Čechů a 117 Slováků). Data byla sbírána prostřednictvím on-line dotazníků a kvalitativní pohled doplnily hloubkové rozhovory.
„Přestože hodnota jmění poklesla 18 procentům českých dolarových milionářů, což je doposud nejvyšší procento zaznamenané v našem průzkumu, a trhy vysokým výnosům loni příliš nepřály, více než polovina z nich dokázala hodnotu svého jmění zvýšit a slabá třetina bohatých si nepřipsala výnosy ani ztrátu,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky, která se zaměřuje na privátní bankovnictví.
Mladá generace úspěšných „boháčů“ přitom měla podle něj navrch nad těmi staršími zkušenějšími – třetina mladších respondentů totiž zbohatla o více než 10 procent, ti starší ve věku na 50 let hodnotu svého jmění navýšili nejčastěji „jen“ o dvě až devět procent.
V tomto roce hodlají čeští milionáři investovat hlavně do zahraničních akciových titulů a neodvrací se ani od nemovitostí (hlavně půdy), které pro ně zůstávají i přes pokles výnosnosti stále dobrou investicí.
Nicméně meziročně zájem právě o nákup stavebních pozemků a rezidenčních nemovitostí oslabil více než o desetinu. Takto nízké očekávání od tohoto druhu investic J&T Banky naměřila naposledy v roce 2015.
„Velice nízká očekávání panují i od technologického sektoru hnaného levnými penězi – startupů a kryptoměn. Naopak, rekordní nejširší důvěře se těší zahraniční akcie. A bez překvapení se mezi uspokojivé nástroje prosadily zcela výjimečně i termínované vklady,“ komentuje výzkum Sklenář.
Dolaroví milionáři nyní svá portfolia oproti situaci před deseti lety ve větší míře diverzifikují, lépe vyvažují rizika a porozuměli také faktoru dlouhodobosti.
Dolaroví milionáři se podle něj shodnou, že od kryptoměn lze očekávat další poklesy. V Česku tomu věří téměř 40 procent milionářů a na Slovensku téměř polovina. Přesto ale stále existuje úzký okruh mladých milionářů, kteří kryptoměnám důvěřují. V Česku počítají milionáři navíc s tím, že poklesnou ceny nemovitostí a tuzemských akcií. Za tímto poklesem může být podle Sklenáře i očekávání ohledně plánované sektorové daně (daň, která se vztahuje jen na vybraný „sektor“, např. energetika, banky apod.).
V případě investic do akciových cenných papírů se čeští i slovenští dolaroví milionáři více soustředí na dlouhodobější investice a opouštějí od vyčkávání na ten nejlepší moment nákupu. Možná i proto, že více než čtvrtina z nich přiznává, že investování není jejich „parketa“ a nechtějí všechen svůj čas věnovat neustálému sledování trhu.
Podnikání také nadále zůstává hlavním způsobem, díky kterému vlastně Češi zbohatli a dostali se této vybrané skupiny. Na druhé místo řadí akcie a na třetí investiční nemovitosti.
V jejich portfoliu ale také překvapivě narostla hotovost (z 3 % na 12 %), což může být dáno úroky na běžných či spořicích účtech, které se postupně zvedají.
„Můžeme pozorovat, že dolaroví milionáři nyní svá portfolia oproti situaci před deseti lety ve větší míře diverzifikují, lépe vyvažují rizika a porozuměli také faktoru dlouhodobosti. Stojí před námi vyzrálí investoři, kteří se poučili z minulé ekonomické krize a i přes turbulentní vývoj ekonomiky a trhů si zachovávají chladnou hlavu, nepropadají panice, a naopak hledají nové příležitosti,“ dodává Alena Tkáčová, obchodní ředitelka J&T Banky.
Růst svého jmění očekává v tomto roce bezmála polovina respondentů. Největší zhodnocení majetku očekávají logicky od vlastního podnikání a hned na druhém místě jsou akcie, které jsou z dlouhodobého hlediska schopné zaručit nejvyšší výnos ze všech hlavních tříd finančních aktiv. Takový názor je poněkud překvapivý, protože právě akcie stály za loňským poklesem jmění velké části milionářů. Další část ale naopak díky nim zbohatla, což ukazuje na kolísání výnosů v čase a nutnosti držet akcie v delším investičním horizontu.
Ochrana klimatu je fajn, ale co ekonomika?
Narostla však skepse respondentů ohledně dalšího bohatnutí. Deset procent českých a 15 procent slovenských úspěšných podnikatelů očekává, že jejich jmění poklesne.
Za nejzávažnější faktory, které ovlivní výši bohatství v tomto roce, označují čeští i slovenští milionáři problémy spojené s inflací, cenami energií a válkou na Ukrajině. Tyto faktory převážily všechny obvyklé problémy, jako je například korupce. V těchto třech komponentech se čeští milionáři navíc poměrně shodují s pohledem celkové populace. Lidé jsou však obecně kritičtější k vládě a více jim vadí vysoké úrokové sazby, protože mohou mít více finančních závazků než úspor.
Zajímavé je, že zcela okrajová je pro milionáře obava z poklesu bohatství kvůli klimatické změně. Naopak, jako větší hrozbu pociťují snahu bojovat proti změně klimatu bez ohledu na ekonomiku.
Obecně jsou však Češi i Slováci k letošnímu roku ohledně investic skeptičtí. Na konci loňského roku se očekávání všech skupin, tedy českých a slovenských milionářů i běžných Čechů a Slováků, dostala pod čáru, která rozděluje vnímání budoucnosti jako ohrožující pro další investice. Horší pohled nenastal od roku 2013.