Hlavní obsah

Největší zdražení za dva roky. Tlak na ceny potravin poroste

Foto: Filip Horáček

Rostoucí ceny mléka zdražily mléčné výrobky za rok o několik korun. Snímek z Lidlu (leden 2024/ únor 2025)

aktualizováno •

Zdražování potravin ještě nekončí, naznačují ceny zemědělské výroby. V lednu vzrostly o více než devět procent. Je to nejvíc za dva roky.

Článek

Zemědělství, průmysl, stavebnictví. Z trojice sektorů, kde sledují statistici vývoj cen, dopadlo v lednu zdaleka nejhůř zemědělství. Meziroční růst zrychlilo na 9,1 procenta. Průmysl zpomalil na 0,5 procenta a stavebnictví rostlo o 2,4 procenta.

Mezi analytiky už se začíná mluvit o tom, že se velký nárůst opět přenese do cen potravin a tedy nejspíš i na české zákazníky.

„Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky,“ komentuje dění hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Číslo 9,1 procenta ukazuje na meziroční růst. Nejvíce meziročně zdražilo ovoce, které zemědělci prodávali v lednu o 30 procent dráž než před rokem. Analytik soudí, že důvodem je ztenčování zásob, náklady na skladování kvůli stále drahým energiím nebo zvyšování cen hnojiv a chemického ošetření.

Rostlinná výroba zdražila o 6,9 procenta, olejniny o 21,7 procenta, obiloviny o 6,5 procenta, ceny brambor klesly o 18,6 procenta a zeleniny o 4,1 procenta. Ceny vajec se zvýšily o 24,3 procenta, skotu o 17,6 procenta a mléka o 17,5 procenta.

Z měsíce na měsíc potraviny zdražily o 1,5 procenta, nejvíce brambory. Velkoobchodně se prodávaly o 6,2 procenta dráž než v prosinci. Drůbež zdražila o 1,6 procenta. Rostly také ceny zeleniny, skotu či olejnin a obilovin.

Potravinářská komora, která zastupuje hlavní výrobce, připouští možné zdražení potravin, neprojeví se to však všude stejně.

Co může zdražit

„Konečné ceny potravin pro spotřebitele určují supermarkety,“ uvedl mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek a podotkl, že pro zásadní zlevnění není prostor kvůli rostoucím tlakům na výrobu, poplatkům za obaly a odpady nebo mzdám.

Ke zdražení podle něj může dojít u třech hlavních kategorií: u mléčných výrobků, pekařských výrobků, vajec a zeleniny.

U vajec komora uvádí dobře známé důvody, které stojí za aktuálním nedostatkem vajec na evropském trhu - stále probíhající ptačí chřipku, kvůli níž se vybíjejí komerční chovy i v Polsku coby silné exportní zemi. A také mluví o nákladech na přestavby klecových chovů na halové. Česko si zákaz schválilo od roku 2027, v EU to přitom povinné není. Nedávno to kritizoval také ministr zemědělství Marek Výborný.

Důvodem možného navyšování cen zeleniny jsou tenčící se zásoby. Potravinářská komora odhaduje, že to potrvá až do konce dubna, kdy začne nová sklizeň.

A proč má zdražit pekařina? „Zákazníci si mohou připlatit za pekařské výrobky, protože rostou výkupní ceny pšenice i žita. Z důvodů klesající osevních ploch obilovin v Česku i Evropě se může vytvořit také vyšší poptávka po této komoditě,“ upřesnil mluvčí potravinářů.

V některých státech byly nižší výnosy obilovin z loňské sklizně. Například francouzští pěstitelé zaznamenali v loňském roce snížení výroby u pšenice o 20 procent, v Německu o 17 procent. „Nedostatek obilovin však pro domácí spotřebu ale určitě nehrozí,“ dodal Zemánek.

Šéf Svazu pekařů Bohumil Hlavatý sice připouští určité tlaky kvůli cenám komodit, ale obavy mírní.

„Pokud jde o ceny obilovin, bavíme se o navýšení v řádu procent. My řešíme dlouhodobé trendy. Není to tak, že ve chvíli, kdy zdraží obilí, tak zvyšujeme ceny,“ uvedl pro SZ Byznys a dodal, že pekaři podepisují dlouhodobé smlouvy, které vyprší po čtvrt roce, půl roce, i roce. Až poté by mohly mít výkyvy v cenách vstupů vliv na cenu pečiva.

Na druhou stranu si před navyšováním cen vrátka úplně nezavřel. „Nevylučujeme zdražení, vnímáme takové signály na trhu. Ale pokud by to nastalo, nejednalo by se o skokové navyšování jako v roce 2022, ale třeba o nárůst cen o inflaci,“ řekl. Nákladové tlaky jsou podle něj spíš skrze mzdy zaměstnanců.

Obchod: je třeba víc dovážet

Navýšení cen potravin na pultech řetězců kvůli rostoucím cenám v zemědělství připustili tentokrát i obchodníci.

„Zdražování zemědělské produkce se vždycky během několika málo měsíců propíše do ceny dodávaných potravin a tedy i do cen na pultech,“ sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Dodal, že je potřeba sledovat ceny v celém dodavatelském řetězci.

Je nejvyšší čas Česko otevřít větší konkurenci dodavatelů, aby ceny nerostly tak rychle.
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Předeslal také, že je na čase, aby obchod začal více potravin dovážet.

„Dlouhodobě platí, že zemědělci a potravináři mají výrazně vyšší ziskovost než obchody, kde je konkurenční boj mnohem větší než mezi dominantními dodavateli. A je nejvyšší čas Česko otevřít větší konkurenci dodavatelů, aby ceny nerostly tak rychle,“ uvedl. Podle něj zvýšení cen v zemědělství ukazuje, že selhává dotační politika státu. Dotace by podle něj měly zajistit snižování cen nebo zvyšování kvality, ale ani jedno nepřichází.

„Místo toho se velcí čeští zemědělci snaží bránit zahraniční konkurenci, dokonce i konkurenci z jiných zemí Evropské unie,“ dodal.

Doporučované