Hlavní obsah

Pod Beskydy je plyn, všimli si Kanaďané. Chtějí oživit dávný vrt

„Nejsme MAGA, jsme MEGA.“ Obdivovatelé Trumpa Turek a Macinka hostili Patrioty

Za hlídání až desítky tisíc měsíčně. Pravidla jsou ale přísná

Běloruska vyhoštěná z Prahy promluvila

Rusko bude připravené zaútočit na NATO v roce 2029, míní německý generál
Hrdost vystřídala nejistota. Američtí turisté se v Evropě necítí dobře
Online: Trump vyhlásil smělý plán: jedna dohoda denně

Akciové trhy vstřebávají překotné změny v celní politice USA, které rozpoutal prezident Trump.
aktualizováno •
Překvapení z Bílého domu nekončí. Donald Trump pozastavil většinu cel na 90 dnů a dočasně je snížil na 10 procent. Netýká se to Číny, té cla zvýšil na celkových 145 procent. Nyní chce za 90 dnů uzavřít dohody s 90 zeměmi.
Trumpova administrativa chce během 90 dnů uzavřít 90 dohod
Americká vláda plánuje uzavřít během 90 dnů 90 obchodních dohod, píše agentura Reuters. Obchodní experti však pochybují, že jednání budou vzhledem k časovému rámci efektivní.
„Přijetí těchto rozhodnutí bude vyžadovat vážná jednání,“ řekla Wendy Cutlerová, bývalá obchodní představitelka a viceprezidentka Asia Society Policy Institute. „Není možné, abychom v tomto časovém horizontu uzavřeli komplexní dohodu s některou z těchto zemí,“ zpochybnila ambici americké administrativy.
Jako příklad uvádí agentura Reuters jednání v pondělí, kdy do Washingtonu přijede eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Mezitím bude však americký ministr financí Scott Bessent, Trumpův hlavní vyjednavač o clech, jednat v Buenos Aires.
Trump tento týden snížil většině zemím celní sazbu na příštích 90 dní na deset procent. Netýká se to však Číny, které cla zvýšil na 145 procent. Podle něj 90denní pauza umožní zemím uzavřít s USA dohodu.
Trump řekl, že trh s dluhopisy měl slabší chvilku, kterou ale rychle vyřešil
Americký prezident Donald Trump v pátek večer prohlásil, že dluhopisový trh měl tento týden „slabší chvilku“, kterou on však rychle vyřešil, a že věří, že jeho ekonomický plán povede k posilování dolaru. Informovala o tom agentura Reuters.
„Trh s dluhopisy se vyvíjí dobře. Měl slabší chvilku, ale ten problém jsem rychle vyřešil,“ řekl Trump novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One.
Trump tento týden necelých 24 hodin poté, co začala platit nová vysoká cla na dovoz od desítek obchodních partnerů, učinil překvapivý obrat a s okamžitou platností snížil většině těchto zemí celní sazbu na příštích 90 dní na deset procent. V pátek večer novinářům také řekl, že ačkoli se mnoho lidí domnívá, že za jeho rozhodnutím stál propad trhu s americkými dluhopisy po uvalení cel, nebylo tomu tak.
Řekl také, že ho netrápí oslabení dolaru v uplynulém týdnu, a vyjádřil přesvědčení, že se americká měna opět zotaví. „Až lidé pochopí, co děláme, myslím, že dolar půjde nahoru,“ uvedl Trump.
K současnému nastavení cel prohlásil, že deset procent je podle něj spodní hranice, nebo k ní má velmi blízko, a že by se mohlo najít několik výjimek. Poznamenal také, že si myslí, že z obchodního sporu s Čínou vzejde „něco pozitivního“.
Evropské akciové trhy se po čtvrtečním růstu vrátily k poklesu
Evropské akcie po čtvrtečním růstu dnes dopoledne oslabují. Investory ve čtvrtek povzbudilo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit o 90 dní takzvaná reciproční cla na většinu obchodních partnerů. Zároveň však Washington ponechal v platnosti plošná cla ve výši 10 procent. Bílý dům navíc ve čtvrtek potvrdil, že součet poplatků na čínský dovoz nově činí 145 procent, což vedlo k dalšímu výprodeji akcií na newyorské burze.
Čína zvyšuje cla na americké zboží. Neustoupíme nerozumnému chování, vzkazuje
Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo financí. Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
Čína nikdy neustoupí „nerozumnému chování“, uvedl čínský prezident Si Ťin-pching podle hongkongského serveru South China Morning Post.
Americké akcie se vrátily k poklesu
Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent. Akcie poté ztráty z úvodu obchodování ještě více prohloubily. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodů. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodů a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodů.
Akcie výrobce polovodičů Nvidia oslabily o 5,91 procenta. Cena akcií automobilky Tesla se snížila o 7,27 procenta. Oslabil také americký dolar. Dolarový index, který sleduje výkon amerického platidla ke koši šesti předních světových měn, kolem 21:30 SELČ klesal o 1,6 procenta na 101,257 bodu.
USA a Vietnam zahájí jednání o obchodních vztazích
Spojené státy a Vietnam souhlasí se zahájením oficiálních jednání o vzájemných obchodních vztazích. Podle agentury Reuters to oznámil americký ministr financí Scott Bessent po dnešní schůzce se svým vietnamským protějškem Duc Phocem.
„Na schůzce ministr Bessent zdůraznil význam pokračující spolupráce s obchodními partnery a potřebu rychlého a prokazatelného pokroku při řešení nevyřešených otázek,“ uvedlo ministerstvo financí USA.
EU a Spojené arabské emiráty zahájí jednání
Evropská unie a Spojené arabské emiráty (SAE) se dohodly, že zahájí jednání o dohodě o volném obchodu, oznámily podle agentur obě strany. Děje se tak v době nejistoty ohledně cel uvalených administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho nepředvídatelné hospodářské politiky, poznamenaly agentury Reuters i AFP.
„Předsedkyně (Evropské komise Ursula) von der Leyenová vedla srdečný telefonát s Jeho Výsostí šejkem Muhammadem ibn Zájidem Ál Nahjánem, prezidentem Spojených arabských emirátů. Při rozhovoru se dohodli na zahájení jednání o dohodě o volném obchodu,“ uvedla exekutiva EU v prohlášení.
Evropské akcie posílily
Evropské akciové trhy po středečním poklesu výrazně posílily, reagovaly tak na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit platnost zvýšených cel pro většinu zemí, s výjimkou Číny. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 3,7 procenta a uzavřel na 487,28 bodu. Přišel však o velkou část zisků ze začátku obchodování, kdy si připisoval přes sedm procent. Burzy ve Frankfurtu nad Mohanem, Londýně, Paříži a Miláně dnes uzavřely s nárůsty v rozmezí od tří do pěti procent.
Zisky si ve čtvrtek připisovaly všechny sektory, včetně těch, které tento měsíc zatím nejvíce ztrácely. Akcie maloobchodní společnosti Tesco nicméně oslabily o 6,2 procenta. Firma, která je největším maloobchodním prodejcem potravin v Británii, totiž varovala, že její zisk v letošním roce pravděpodobně klesne.
Výborný: Evropa musí tvrdě vyjednávat s USA
Evropa musí odstranit obchodní bariéry uvnitř svého trhu a zabránit přílivu čínského zboží do Evropy. Novinářům to po jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl ministr zemědělství a předseda lidovců Marek Výborný. Reagoval na zavádění cel mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Evropa podle něj musí zaujmout jednotný postoj a se Spojenými státy tvrdě vyjednávat.
Výborný ocenil, že americký prezident Donald Trump rozhodl ve středu s okamžitou platností pozastavit takzvaná reciproční cla na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té takzvané reciproční clo naopak zvedl z 84 na 125 procent. Výborný proto vyzval k zabránění přílivu čínského zboží do Evropy. „Nesmí se stát, že Evropa bude cílem čínského zboží,“ uvedl.
Obecně ale kroky administrativy prezidenta Trumpa označil Výborný za nešťastné a nesou podle něj znaky obchodní války. „Jestli Evropa, ani USA, něco nepotřebuje, tak je to další válka,“ řekl.
Cena zlata vystoupala na nové rekordní maximum
Cena zlata se ve čtvrtek vyšplhala na nové rekordní maximum. Vzhůru ji tlačí eskalující obchodní válka mezi USA a Čínou a slabší kurz dolaru, napsala agentura Reuters. Podle údajů agentury Bloomberg cena žlutého kovu vystoupila až na zhruba 3175 dolarů (přes 71 000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Později však o část zisků přišla.
Krátce před 18:30 SELČ vykazovala cena zlata nárůst o zhruba 2,5 procenta a pohybovala se v blízkosti 3160 dolarů za unci.
Celkové clo na čínský dovoz do USA činí 145 procent
Celková celní zátěž čínského dovozu do USA teď činí 145 procent. Bílý dům to potvrdil televizi CNBC. Prezident Donald Trump ve středu na síti Truth Social oznámil, že clo na čínský dovoz navyšuje na 125 procent. Neupřesnil, které položky se navýšení týká. Z příslušného exekutivního příkazu ale vyplývá, že na 125 procent navýšil takzvané reciproční clo, jež do té doby činilo 84 procent. Čína ale kromě toho čelí také 20procentnímu plošnému clu, které na ni Trump uvalil v souvislosti s fentanylovou krizí.
Česká měna po odložení amerických cel posílila k dolaru i euru
Koruna po nečekaném odložení cel na zboží dovážené do Spojených států posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám. K dolaru dnes oproti středečnímu závěru zpevnila o 22 haléřů na 22,54 Kč/USD, k euru si polepšila o šest haléřů a v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala v kurzu 25,10 Kč/EUR.
Americké akcie se v úvodu obchodování vracejí k poklesu
Americké akcie se v úvodu dnešního obchodování po středečním prudkém posílení vracejí k poklesu. Technologický index Nasdaq vykazoval kolem 16:30 SELČ pokles o 3,4 procenta na 16 356 bodů. Širší index S&P 500 odepisoval 2,7 procenta na 5310 bodů a Dow Jonesův index klesal o 2,2 procenta na 39 723 bodů.
Analytici: Celní politika USA je hlavním zdrojem nejistoty na finančních trzích
Současná celní politika USA je hlavním zdrojem nejistoty na finančních trzích a může mít dlouhodobé dopady na globální ekonomiku. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Investoři by podle nich měli pečlivě sledovat situaci a být připraveni na to, že rozkolísanost na trzích bude pokračovat. Kroky americké administrativy zavánějí manipulací s trhem, míní.
Prouza: USA teď nejsou spolehlivým partnerem, Česko musí hledat nové trhy
Spojené státy americké nejsou pod vedením prezidenta Donalda Trumpa spolehlivým partnerem, Česko proto musí hledat nové trhy a potřeba je také zlepšit podnikatelské prostředí v Evropě, řekl dnes prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Kvůli vysokým clům mezi USA a Čínou lze podle něj očekávat, že Čína navýší export do Evropy.
EU odloží protiopatření proti americkým clům o 90 dní
Evropská unie o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená vysoká cla na deset procent na dobu 90 dní. „Chceme dát vyjednávání šanci,“ uvedla šéfka EK.
Čína je otevřená dialogu s USA o clech, ale nenechá se vydírat, vzkázal Peking
Dialog mezi Čínou a Spojenými státy musí být založen na vzájemném respektu a rovnoprávnosti; Peking je otevřený debatě. Uvedlo to dnes podle agentury Reuters čínské ministerstvo obchodu na dotaz, zda dvě největší ekonomiky světa zahájily jednání o clech. Zdůraznilo však, že nátlak, hrozby a vydírání nejsou správnou cestou pro jednání s Čínou. Čínské ministerstvo zahraničí Washingtonu vzkázalo, že Čína nechce s USA svádět souboj, ale nezalekne se, pokud budou Spojené státy pokračovat ve vyhrožování prostřednictvím cel.
Jak spolu obchodují USA a Čína
Objem obchodu se zbožím mezi oběma ekonomickými velmocemi dosáhl v loňském roce přibližně 585 miliard dolarů, píše server BBC.
USA mají v současné době s Čínou obchodní deficit: v loňském roce USA dovezly z Číny mnohem více (440 miliard dolarů), než Čína dovezla z Ameriky (145 miliard dolarů).
Trump ve svém prvním prezidentském období zavedl na Čínu značná cla, která jeho nástupce Joe Biden ponechal v platnosti a ještě je navýšil.
Tyto obchodní bariéry dohromady pomohly snížit podíl zboží dováženého do USA z Číny z 21 % celkového amerického dovozu v roce 2016 na 13 % v loňském roce.
To znamená, že závislost USA na Číně v oblasti obchodu se za posledních deset let snížila – ačkoli analytici upozorňují, že část vývozu čínského zboží do USA byla přesměrována přes země jihovýchodní Asie.
Burzy ve východní Asii posilují
Akciové burzy ve východní Asii po odložení cel prudce posilují. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidává kolem 7:30 přes osm procent na 34.345,82 bodu. Výrazně posilují i čínské a jihokorejské akciové indexy. Oživení v Asii navazuje na středeční silný růst na Wall Street.
Navzdory Trumpovu přitvrzení vůči Pekingu otevřely pozitivně i trhy v pevninské Číně a v Hongkongu. Index CSI 300, který sleduje nejvýznamnější čínské pevninské akcie, otevřel na úrovni 3749,13 bodu, tedy o 1,7 procenta výše než byl středeční závěr. V Hongkongu otevřel index Hang Seng na úrovni 20.810,43 bodu, což představuje nárůst o 2,7 procenta. Na burze v Soulu vzrostl přední index Kospi o více než pět procent.
Na Tchaj-wanu investoři reagovali ještě pozitivněji. Přední index ostrovního státu při otevření vyskočil o 9,2 procenta. Tchaj-wan, který se cítí být neustále ohrožován Čínou, jež ostrovní republiku považuje za součást svého území a chce ji připojit, slíbil Washingtonu, že bude ochoten jednat o snížení všech cel a dovážet více zboží ze Spojených států.
Je to vítaná úleva, prohlásil kanadský premiér
Kanadský premiér Mark Carney uvítal Trumpovo rozhodnutí pozastavit na 90 dnů některá cel pro obchodní partnery. „Pozastavení recipročních cel, které oznámil prezident Trump, je vítanou úlevou pro globální ekonomiku,“ napsal Carney na sociální síti X. Poznamenal také, že Trump naznačil, že se USA zapojují do bilaterálních vyjednávání, což pravděpodobně povede k zásadní přeměně globálního obchodu. „V této souvislosti musí Kanada také nadále prohlubovat své vztahy s obchodními partnery, kteří sdílejí naše hodnoty, včetně volné a otevřené výměny zboží, služeb a myšlenek,“ zdůraznil.