Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
U Obvodního soudu pro Prahu 3 padl rozsudek, který vrhá nové světlo na odpovědnost investičních odborníků za rady, které rozdávají zájemcům o investování. Posuzovaný případ se týká webináře o bezpečném investování a ochraně před podvodníky, jehož organizátor vystupující jako finanční specialista odkázal účastníky na „spolehlivý fond“.
Tímto „fondem“ byla firma Diversity Capital. Tu v současnosti vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli podezření, že to bylo jen podvodné Ponziho schéma. Internetové školení se uskutečnilo na začátku roku 2022. Kurz vedl odborník na investování a komentátor finančních trhů Zdeněk Zaňka, jeden z hlavních představitelů firmy The Royal Education EU a její platformy Trhy.cz. Ve společnosti The Royal Education EU měla podíl rovněž neprůhledná skupina IC Group napojená na Rusko a řízená člověkem odsouzeným za podvod.
Nyní bude muset Zaňka jedné z účastnic jeho kurzu, která krátce po webináři do Diversity Capital investovala, zaplatit 1,2 milionu korun a úroky, rozhodl prvoinstanční soud. Rozsudek není pravomocný, případ bude znovu projednávat odvolací soud.
„Soud má za prokázané, že žalovaný vystupoval jako odborník v investicích. A dále, že žalobkyni poskytl na semináři, který se měl zaměřovat na podvodné fondy, neúplné a nesprávné informace,“ uvedla v rozsudku soudkyně Nikol Saláková z Obvodního soudu pro Prahu 3.
Klientka investovala do Diversity Capital nejen po zmíněném kurzu o bezpečném investování, ale i v dalším období. Nárok na vrácení částky, kterou investovala posléze, soud zamítl.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_m3_A/nEEmzB06yC1iaIWR2JDb/3924/trhy-cz-schema.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1875%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Schéma vazeb okolo Diversity Capital.
„Pokud je mi známo, bylo to první rozhodnutí, kdy byla vyvozena odpovědnost finančního poradce za špatné rady ohledně investování. Pokud bude rozhodnutí odvolacím soudem potvrzeno, tak může založit zajímavý precedent, který může přispět ke kultivaci finančního a investičního poradenství,“ řekl po rozsudku advokát poškozené klientky Petr Veselý z kanceláře Žižlavský.
„Jedná se o záležitost, která v judikatuře českých soudů není dosud dostatečně rozsouzena, proto jsme od začátku očekávali, že toto řízení bude pravděpodobně směřovat až k Nejvyššímu soudu. V této fázi to podle mého názoru bylo kompromisní rozhodnutí, kdy polovina nároku byla přiznána a polovina nároku nebyla přiznána,“ reagoval na rozsudek Zaňkův právník Lukáš Klíma.
„Osobně se s tím neztotožňuji. Mám za to, že nebyly prokázány předpoklady žaloby. Pokud by do budoucna takto mělo být posuzováno vystupování v médiích, na webinářích a podobně, tak by to podle mě způsobilo řadu problémů. Proto je podle mě toto rozhodnutí neudržitelné,“ dodal Klíma.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_m3_A/kPX8laQTIiB2HxaYs2OHf/f16c/trhy-cz.png?fl=cro,0,0,2880,1800%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Snímek obrazovky z kurzu o bezpečném investování.
Do insolvenčního řízení s Diversity Capital se přihlásilo více než tři tisíce lidí. Celkově lidé v Diversity Capital přišli podle aktuálních informací o dvě miliardy korun.
Předvolaní spolupracovníci Zdeňka Zaňky před soudem řekli, že Zaňkova firma The Royal Education EU pobírala z Diversity Capital provize. Samotný Zaňka ale popřel, že by z toho měl osobní prospěch.
„Já sám jsem naopak v celé kauze kolem „IC Group“ v pozici poškozeného. IC Group mi stále dluží nemalé peníze za prodej podílu ve firmě zabývající se edukací na finančních trzích. Celá kauza kolem IC Group/Diversity Capital mne osobně stála hodně peněz, ztrátu reputace zavedené firmy a její značky,“ uvedl již dříve Zaňka.