Hlavní obsah

Zeď pro čínské e-shopy se staví pozdě, mnozí hráči na trhu nepřežijí

Foto: Shutterstock, Fevziie

Více než polovina zásilek do Evropy „unikne“ clu. Výjimky masově využívá Čína. Ilustrační snímek.

Unijní reforma může za tři roky utnout masivní příval levných zásilek z Číny, u nichž se neplatí clo. „Do roku 2028 však spousta e-shopů skončí,“ varuje bývalá šéfka CZC Jitka Dvořáková.

Článek

Evropská komise od roku 2023 pracuje na reformě celní politiky EU. Má digitalizovat dosavadní praxi a od roku 2028 odstranit prahovou hodnotu k proclívání zásilek, tzv. de minimis, která dnes činí 150 eur.

Zásilky ze třetích zemí pod 150 eur se dnes clu vyhýbají. S agresivní expanzí čínských tržišť v celé Evropě jako jsou Temu, Shein či AliExpress je to čím dál větší problém, protože místní e-shopy cla na čínské zboží platí a dostávají se do konkurenční nevýhody.

„Reforma ruší současnou hranici, kdy je zboží v hodnotě nižší než 150 eur osvobozeno od cla, čehož podvodníci hojně zneužívají. Až 65 procent těchto zásilek vstupujících do EU je v současnosti podhodnoceno, aby se zabránilo clům na dovoz,“ vysvětlila Evropská komise.

Pod bezcelním prahem 150 eur se podle Komise v roce 2023 do zemí Evropské unie dovezly 2,3 miliardy položek, to je více než polovina veškerého zboží dovezeného ze třetích zemí.

Chystané zrušení výjimky na clo by záplavu čínských balíků přirozeně omezilo, protože by podražily. Za tři roky však už může být pro některé hráče na trhu pozdě, varuje bývalá ředitelka CZC.cz Jitka Dvořáková.

„Například Turecko ochránilo svůj trh mnohem rychleji. Kvůli expanzi Sheinu na turecký trh zavedli cla na zboží z Číny za 14 dní. Nám to má trvat tři roky,“ řekla SZ Byznys.

Čínská tržiště vstoupila na český trh loni s obrovskou razancí a už si zřejmě ukousla velký podíl online trhu. „Na základě dat z anonymizovaných karetních transakcí lze dopočítat, že hodnota balíčků dovezených z čínských tržišť do Česka bude za letošní rok přes 32 miliard korun,“ uvedla respektovaná manažerka a donedávna první dáma české e-commerce scény.

Dvořáková z exekutivy české „hrdé dvojky“ CZC.cz odešla loni po převzetí skupiny Mall Group polským Allegrem, stále má však v oboru silné slovo. Momentálně je aktivní v rámci iniciativy Asociace pro elektronickou komerci, která se snaží narovnat podmínky na online trhu.

Důvodem, proč podle ní nejde změnit celní agendu rychleji, je nepřipravenost celních orgánů a nedostatečná digitalizace celních správ v Evropě. „To je přesně ten přístup, který nás Evropany dostává do závěsu za zbytek světa,“ dodala.

Zrušte celní výjimku, volá Zalando

Také evropské online hráče trápí masivní příliv malých zásilek z Číny. „Je nutné, aby EU co nejdříve zrušila limit de minimis pro clo,“ volá Aleksandra Adrian z německého módního tržiště Zalando, které působí i v České republice. „Členské státy jsou zavaleny rostoucí záplavou malých zásilek z Číny. Mnoho z nich tvoří rozdělené dodávky nebo zboží s podhodnocenou deklarací,“ dodala.

Nejvyšší celní orgán EU, Unijní Generální ředitelství pro daně a celní unii (TAXUD), uvádí, že v roce 2023 dorazily do členských států EU přibližně dvě miliardy zásilek směřovaných přímo k zákazníkům, které byly rozdělené, nedostatečně monitorované a nedostatečně deklarované.

Prodejci působící na tržištích ze třetích zemích také v Evropské unii neplatí ekologické poplatky za likvidaci. Tuto informaci redakci SZ Byznys nedávno potvrdilo české ministerstvo životního prostředí.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) mluví o dalších nešvarech, mezi které podle ředitele Jana Vetyšky patří chybné uvádění slev, neposkytování manuálů v češtině nebo manipulativní techniky prodeje. „Nemělo by docházet například k tomu, že nabídka po uplynutí doby, po kterou má platit, pokračuje dál jen s novým odpočtem. To vytváří tlak na spotřebitele, aby rychle zboží nakoupil,“ uvedl.

Zrušení celního limitu de minimis 800 eur navrhla na podzim také administrativa amerického prezidenta Joe Bidena. Důvodem je exploze malých zásilek ze zahraničí v USA. Jejich počet za poslední dekádu vzrostl ze 140 milionů na více než miliardu. Úředníci tvrdí, že z velké části za to mohou zásilky z platforem jako jsou Shein a Temu.

Do USA denně chodí čtyři miliony balíčků, do Česka to bude letos přes 50 milionů balíčků.

V tuhle chvíli bych řekl, že to je 60:40 ve prospěch rychlejšího zrušení výjimky na clo.
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

„Pokud Donald Trump zavede cla, čínská tržiště se přeorientují na jiné trhy než je USA a v Evropě budou ještě agresivnější. Trump je schopen zavést cla ještě rychleji než Turecko,“ myslí si Dvořáková.

List Financial Times nedávno uvedl, že evropští legislativci uvažují o tom, aby se celní výjimka v EU zrušila dříve než v roce 2028. Jeden z citovaných úředníků však varoval, že může být obtížné přimět země EU, aby souhlasily, protože nový režim zvýší pracovní zátěž již nyní přetížených celníků.

„V tuhle chvíli bych řekl, že to je 60:40 ve prospěch rychlejšího zrušení výjimky na clo,“ odhaduje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Na zrychlené řešení tlačí evropské sdružení obchodu EuroCommerce.

Doporučované