Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa ze svého seznamu dováženého zboží, na které uvalila odvetná cla, škrtla chytré telefony, počítače a další elektronická zařízení. Výjimka se týká těchto produktů dovážených jak ze států, na které Trump zavedl dočasné desetiprocentní clo, tak z Číny, která jinak podléhá clům ve 145procentní výši.
V případě Číny se jedná o ojedinělou výjimku. Zatímco u ostatních států prezident přihlédl k jejich žádostem o odložení cel, která oznámil na začátku dubna, Číně prostor na vyjednávání odepřel, když na zemi uvalil 145procentní cla. Trumpova vláda tak reagovala na oznámení čínské vlády, jež chce zvýšit 84procentní cla na americké zboží na 125 procent.
Celní úleva přišla poté, co americké technologické firmy vyjádřily obavy, že ceny elektroniky by v důsledku zavedení cel mohly dramaticky vzrůst. Velká část těchto zařízení se totiž vyrábí v Číně. Například výroba iPhonů firmy Apple se z 90 procent odehrává právě v Číně.
Chytré telefony byly loni nejvíce dováženým zbožím z Číny do USA. Dovoz dosáhl hodnoty 41,7 miliardy dolarů, což je zhruba 920 miliard korun. Druhou příčku obsadily laptopy, jejichž export do USA činil 33,1 miliardy dolarů, tedy zhruba 732 miliard korun.
Výjimky, které jsou zpětně platné od 5. dubna, se kromě chytrých telefonů a počítačů týkají i dalších elektronických zařízení a součástek, včetně polovodičů, solárních článků a paměťových karet. Bílý dům uvedl, že výjimky byly uděleny proto, aby měly firmy více času přesunout výrobu do USA.
„Tohle je vysněný scénář pro technologické investory,“ napsal globální šéf technologického výzkumu společnosti Wedbush Securities Dan Ives na síti X. „Vyloučení chytrých telefonů a čipů je změna hry, co se týče cel na Čínu,“ uvedl.
Cena výrobků by v důsledku cel totiž mohla prudce vzrůst, jak odhadují někteří analytici. Například investiční banka UBS varovala, že cena iPhonu 16 Pro Max s 256gigabytovým úložištěm by mohla vzrůst o 79 procent z 1199 dolarů (zhruba 26,5 tisíce korun) na přibližně 2150 dolarů (zhruba 47,5 tisíce korun), pokud by na něj bylo uvaleno clo ve výši 145 procent, kterému nyní podléhá většina čínských výrobků.
Ačkoliv se některým technologickým firmám díky výjimce částečně uleví, některé společnosti kvůli obavám z dopadů cel podnikají preventivní kroky. Například společnost Nintendo na začátku dubna oznámila, že odkládá zahájení předobjednávek konzole Switch 2 v USA, aby měla čas zvážit dopady cel a proměnlivé tržní podmínky. Původní cena byla stanovena na 450 dolarů, tedy necelých 10 tisíc korun, podle odborníků by kvůli clům mohla stoupnout až na 600 dolarů, což je více než 13 tisíc korun.