Článek
Všechny zprávy o vývoji rozpočtu v letošním roce měly jedno společné – vždy obsahovaly sdělení „nejhorší v historii“. A ani listopadová bilance nebude jiná.
Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 401,5 miliardy korun z říjnových 335 miliard korun. Loni ke konci listopadu byl schodek 341,5 miliardy korun.
„Listopadové plnění státního rozpočtu znamená, že schválené celoroční saldo ve výši 500 miliard zůstane výrazně nenaplněno. Listopad je navíc z hlediska výdajů i příjmů tradičně horší měsíc. Vyplácely se totiž zálohy na regionální a soukromé školství ve výši 30,4 miliardy nebo čtvrtletní dotace na obnovitelné zdroje za téměř sedm miliard. Naopak příjmová strana nebyla v listopadu podpořena výběrem těch daní, které do rozpočtu plynou až v posledním měsíci každého čtvrtletí,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Letošní schválený schodek státního rozpočtu činí 500 miliard korun. Podle dřívějších odhadů ministerstva očekává, že rozpočet za celý rok skončí se schodkem zhruba 400 miliard korun. Což vzhledem k listopadovému výsledku patrně nevyjde.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu meziročně stouply o 14,2 miliardy na 1,33 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení meziročně vzrostly o 36,5 miliardy na 1,16 bilionu korun, zatímco samotné příjmy z daní bez pojistného meziročně klesly o 14,6 miliardy na 616,9 miliardy korun.
Jenže celkové výdaje rozpočtu ke konci listopadu meziročně vyskočily o 74,3 miliardy na 1,73 bilionu korun.
Loni, kdy výsledek ovlivnily dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok vláda schválila schodek 376,6 miliardy korun. Vznikající koaliční vláda chce ale sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun. Stát tak s největší pravděpodobností bude na počátku příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu.