Hlavní obsah
Online

Online: Donald Trump pozastavil většinu cel. Číně je ale zvedl

Foto: Profimedia.cz

Obchodníci na Wall Street. Ilustrační foto

aktualizováno •

Překvapení z Bílého domu. Donald Trump oznámil na sociální síti pozastavení většiny cel na 90 dnů a jejich dočasné snížení na 10 procent. Netýká se to Číny, té cla zvýšil ze 104 procent na 125 procent.

Článek

Trumpova cla

  • Donald Trump na 90 dnů pozastavil zavedení takzvaných „recipročních cel“.
  • Na všechny země i všechna odvětví - s výjimkou Číny - má po tu dobu platit celní sazba 10 procent.
  • Americké akcie zareagovaly prudkým růstem.
  • Univerzální desetiprocentní sazba vstoupila v platnost 5. dubna, zatímco individuální sazby měly vstoupit v platnost 9. dubna. Ty byly nyní pozastaveny.
  • Na Čínu Trump cla stále zvyšuje. Minulý týden oznámil 54 procent, když Čína zareagovala, zvedl to na 104 procent. A později až na 125 procent.
  • Podle analytiků JPMorgan by cla, jak je Trump představil, „pravděpodobně způsobila recesi americké, ale i celosvětové ekonomiky“.

Trumpova celní tabule (nyní pozastavená, až na Čínu)

Země Výše amerického cla (v %)
Čína34
Evropská unie20
Vietnam46
Tchaj-wan32
Japonsko24
Indie26
Jižní Korea25
Thajsko36
Švýcarsko31
Indonésie32
Malajsie24
Kambodža49
Jižní Afrika30
Bangladéš37
Izrael17
Filipíny17
Pákistán29
Šrí Lanka44
Velká Británie, Singapur, Brazílie, Chile, Austrálie, Turecko, Kolumbie10
Načíst novější příspěvky

„Bude to rekord.“ Trump komentoval růst trhů

Trump se zdravil se zákonodárci na akci NASCAR na jižním trávníku Bílého domu, když k prezidentovi přistoupil republikánský senátor John Barrasso a řekl mu: „Trhy vidí vaši genialitu,“ napsal server CNN.

„Jo, to je nárůst skoro o sedm (procentních) bodů, 2500 bodů, o tom nikdo nikdy neslyšel. Bude to rekord,“ odpověděl Trump.

Předtím uvedl, že v posledních dnech sledoval volatilitu na trhu s dluhopisy, a naznačil, že to byl jeden z faktorů, které ho vedly k rozhodnutí zavést 90denní pauzu pro některá cla.

Výjimka pro Apple a spol.? Trump zvažuje ústupek firmám s výrobou mimo USA

Donald Trump prohlásil, že zváží výjimku pro některé americké společnosti, které působí v zemích, na něž se vztahují jeho tzv. reciproční cla.

„Postupem času se na to podíváme,“ uvedl šéf Bílého domu. „Jsou některé firmy, které byly (zasaženy) tvrdě. Jsou některé, které jsou ze své povahy zasaženy o něco tvrději. A my se na to podíváme.“

Případné výjimky budou stanoveny „instinktivně“, dodal prezident.

Americké akcie letí vzhůru

Po oznámení pozastavení cel americké akcie okamžitě prudce vzrostly. Dow Jones index vyletěl vzhůru o více než 2600 bodů, tedy o 7 %. Index S&P 500 vystřelil o 8,2 %. Technologický Nasdaq vzrostl o 10,4 %, píše server CNN.

Dow a S&P 500 jsou nyní na cestě k nejlepšímu dni za posledních pět let. Nasdaq míří k nejlepšímu dni od října 2008 a čtvrtému nejlepšímu dni ve své historii.

„Pohyb trhu směrem vzhůru je prudký a vypovídá o tom, jak moc trh hledal v této otázce jasno,“ řekl Chris Brigati, investiční ředitel společnosti SWBC, investiční firmy v texaském San Antoniu.

Dohodnout se jde s každým - kromě Číny, vysvětlil Trump výjimku z celní pauzy

Spojené státy se mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Dnes to novinářům před Bílým domem řekl americký prezident Donald Trump, který takto okomentoval své rozhodnutí s okamžitou platností na 90 dní pozastavit pro většinu států a regionů zvýšenou celní sazbu. Na Čínu se pauza nevztahuje, cla jí naopak zvýšil. Trump také prohlásil, že jeho cílem je dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé měli z cel trochu strach.

Trump: Musíte být flexibilní

Donald Trump krátce po svém posledním rozhodnutí mluvil s novináři, kteří se ho ptali, zda důvodem radikálního obratu byl pokles trhu s dluhopisy, kde docházelo k masivnímu výprodeji. Podle prezidenta vypadal trh s dluhopisy „krásně“, ale pohled veřejnosti byl jiný. „Včera večer jsem viděl, že se lidem dělá trochu nevolno,“ řekl Trump. „Musíte být flexibilní,“ řekl vzápětí, citoval server BBC.

Wall Street je pořád skoro 11 bilionů dolarů v minusu

I když americké burzy zareagovaly na pozastavení cel překotným růstem, server CNN připomíná, že od Trumpova nástupu vymazaly dohromady 10,6 bilionu dolarů – z toho šest bilionů v uplynulém týdnu.

Goldman Sachs už v USA nečeká recesi

Analytici banky Goldman Sachs po Trumpově prohlášení o pozastavených clech přepracovali své predikce vývoje americké ekonomiky – zatímco ještě ráno amerického času ji čekali s pravděpodobností 65 procent, odpoledne už riziko kleslo na 45 procent.

„Očekáváme, že země k nám přijdou s nejlepšími nabídkami“

Spojené státy chtějí vyjednávat v dobré víře. Podle agentury Reuters to prohlásil americký ministr financí Scott Bessent. Ten zároveň odmítl, že by pauza byla reakcí na prudké propady trhů.

Státy, které na americké dovozní poplatky neodpověděly uvalením cel, se podle Bessenta dočkají odměny. „Očekáváme, že země k nám přijdou s nejlepšími nabídkami. Vyjednávat chceme v dobré víře,“ uvedl. Dodal, že základní desetiprocentní tarif chce Trump ponechat pro většinu zemí.

Americké akcie prudce rostou po Trumpově rozhodnutí

Akcie ve Spojených státech dnes prudce posilují. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si krátce po 19:30 SELČ připisoval přes šest procent a vrátil se nad 40 000 bodů.

Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní, Číně je zvedl

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu recipročních a desetiprocentních cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Informují o tom tiskové agentury.

EU by podle Pavla měla hledat spojence, kterým také vadí americká cla

Evropa by měla spolupracovat se zeměmi, které mají s novými americkými cly podobný problém jako ona, a vytvořit kolektivní tlak, který Spojené státy dovede k jednání, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Řekl to dnes českým novinářům v ghanské metropoli Akkře, kde je na oficiální návštěvě.

Kanada vybírá cla na auta

Kanada začala vybírat 25procentní clo z dovozu aut z USA, která nesplňují podmínky dohody o volném obchodu. Krok je reakcí na americká cla.

Terčem obchodní války se může stát americké zemědělství

Dnešní oznámení o nových clech EU na americké zboží je prvním opatřením Bruselu od doby, kdy Trump zahájil bleskové uvalení cel. EU má během příštích 24 hodin potvrdit, kterých výrobků se její reakce na cla na ocel a hliník bude týkat, ale zdá pravděpodobně budou cílem američtí zemědělci, píše server BBC.

Podle informací několika zpravodajských agentur bude mezi postiženým zbožím drůbež, kukuřice a ovoce.

Stejně tak jsou v ohnisku zájmu motocykly. To by připomínalo cla, která EU zavedla, když se Trump ve svém prvním funkčním období zaměřil na ocel a hliník.

EU ve svém prohlášení jasně uvedla, že „tato protiopatření mohou být kdykoli pozastavena, pokud USA přistoupí na spravedlivý a vyvážený výsledek jednání“.

Evropská unie zavádí odvetná cla na USA, platit začnou od 15. dubna

Členské státy EU dnes podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník. Cla začnou být vybírána 15. dubna, oznámila unijní exekutiva v prohlášení. Komise dodala, že Evropská unie považuje americká cla za neopodstatněná a škodlivá, protože způsobují ekonomickou újmu oběma stranám i světové ekonomice.

Teď je čas na přesun do USA, vzkázal Trump firmám

Ve svých prvních komentářích po oznámení Číny o odvetných clech prezident Trump podnikatelům řekl, že nyní je „skvělý čas“ na přesun do USA, píše server BBC. Mezitím Evropská unie připravuje řadu protiopatření, včetně 25% daně na americké výrobky, jako jsou motocykly, luxusní lodě a pomerančový džus.

Mohlo být hůř, píše Bloomberg

Pokud by Donald Trump poslouchal svého poradce Petera Navarra, mohla být americká cla v souhrnu ještě vyšší. Napsala to agentura Bloomberg.

Navarro totiž navrhoval buď univerzální clo 25 procent na všechny země, nebo „reciproční clo“ na základě obchodního deficitu. Trump se nakonec rozhodl pro druhou možnost doplněnou 10% sazbou pro všechny.

Bloomberg popisuje, že zatímco ministr financí Scott Bessent se klonil k univerzální sazbě 10 procent, kterou chtěl využívat jako vyjednávací páku, Navarro prosadil svou – a chce cla využít k přetvoření mezinárodního obchodního rámce.

Čína dorovnala sázky. Zvýšila cla na americké zboží na 84 procent

Čína reaguje na americká odvetná cla. Nově bude k dováženému zboží z USA přisazovat 84 procent.

Jde o nárůst o 50 %, tedy stejnou výši, o jakou zvýšily cla USA.

Do Trumpových cel se pustil i nejúspěšnější youtuber světa

Nejúspěšnější YouTuber na světě MrBeast, vlastním jménem Jimmy Donaldson, asi není první osoba, která člověka napadne jako potenciální komentátor celní války rozpoutané prezidentem Donaldem Trumpem.

Jenže Donaldson rozběhl kromě výnosné youtuberské kariéry i řadu menších projektů včetně obchodu s čokoládou, píše americká CNN. A protože USA kakao dovážejí, cla se na ceně čokolády drasticky odrazí.

„Kvůli všem novým clům je nyní mnohem levnější vyrábět naše čokoládové tyčinky mimo Ameriku,“ píše Donaldson alias MrBeast na X. „Vyřešíme to. Soucítím ale s malými podniky. Pro ně by to mohlo být opravdu hřebíček do rakve,“ dodává.

Jde o reálný příklad možných nezamýšlených důsledků Trumpovy politiky. Ale, což je možná důležitější, jde o jeden z nejvlivnějších hlasů mladých Američanů proti Trumpovým clům.

CNN: Největší poražený celní války jsou Američané

Podle Neila Shearinga, hlavního ekonoma skupiny Capital Economics, v obchodní válce prohrávají všichni - a největší ztráty z obrovských cel prezidenta Donalda Trumpa, která vstoupila v platnost přes noc, budou mít američtí spotřebitelé. Uvedla to americká CNN.

Na otázku, které skupiny lidí budou Trumpovými cly trpět nejvíce, Shearing odpověděl, že američtí spotřebitelé, protože budou muset za dovoz platit více, a čínští výrobci, „protože to vypadá, že cla na Čínu se ustálí ve vyšší míře než cla na ostatní země“.

Čínský dovoz do USA nyní podléhá 104% clu, což více než zdvojnásobuje cenu všech dovážených výrobků.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy