Hlavní obsah
Online

Online: Donald Trump pozastavil většinu cel. Číně je ale zvedl

Foto: Profimedia.cz

Obchodníci na Wall Street. Ilustrační foto

aktualizováno •

Překvapení z Bílého domu. Donald Trump oznámil na sociální síti pozastavení většiny cel na 90 dnů a jejich dočasné snížení na 10 procent. Netýká se to Číny, té cla zvýšil ze 104 procent na 125 procent.

Článek

Trumpova cla

  • Donald Trump na 90 dnů pozastavil zavedení takzvaných „recipročních cel“.
  • Na všechny země i všechna odvětví - s výjimkou Číny - má po tu dobu platit celní sazba 10 procent.
  • Americké akcie zareagovaly prudkým růstem.
  • Univerzální desetiprocentní sazba vstoupila v platnost 5. dubna, zatímco individuální sazby měly vstoupit v platnost 9. dubna. Ty byly nyní pozastaveny.
  • Na Čínu Trump cla stále zvyšuje. Minulý týden oznámil 54 procent, když Čína zareagovala, zvedl to na 104 procent. A později až na 125 procent.
  • Podle analytiků JPMorgan by cla, jak je Trump představil, „pravděpodobně způsobila recesi americké, ale i celosvětové ekonomiky“.

Trumpova celní tabule (nyní pozastavená, až na Čínu)

Země Výše amerického cla (v %)
Čína34
Evropská unie20
Vietnam46
Tchaj-wan32
Japonsko24
Indie26
Jižní Korea25
Thajsko36
Švýcarsko31
Indonésie32
Malajsie24
Kambodža49
Jižní Afrika30
Bangladéš37
Izrael17
Filipíny17
Pákistán29
Šrí Lanka44
Velká Británie, Singapur, Brazílie, Chile, Austrálie, Turecko, Kolumbie10
Načíst novější příspěvky

WSJ: Američanům zdraží i iPhony, přesun výroby se Apple nevyplatí

Celní poplatky vyhlášené Donaldem Trumpem zvýší prodejní ceny u řady produktů. Výjimkou není ani iPhone americké značky Apple, píše deník The Wall Street Journal (WSJ). Komponenty se totiž vyrábějí například v Číně, která v současné době čelí 54procentnímu clu na zboží dovážené do USA.

Americký deník na příkladu modelu 16 Pro vypočítal, o kolik v důsledku Trumpových cel zdraží jednotlivé díly. Cena výroby telefonu se navýší z původních 550 dolarů (necelých 13 tisíc korun) na 847 dolarů (19 500 Kč).

Podrobnosti jsme popsali v článku:

Cla USA by mohla stát francouzskou ekonomiku půl procenta HDP, řekl premiér

Americká cla zavedená prezidentem Donaldem Trumpem na dovoz z Evropské unie by mohla francouzskou ekonomiku stát přes půl procenta HDP, řekl v sobotu podle agentur francouzský premiér François Bayrou. Jedná se v přepočtu o 14,5 miliardy eur (366 miliard korun).

Na dovoz francouzského zboží do USA by od příštího týdne mělo začít platit dvacetiprocentní clo, v sobotu Spojené státy zavedly desetiprocentní clo na všechny dovozy. Podle předsedy francouzské vlády Francie a další země čelí zvýšenému riziku ztráty pracovních míst, oslabení hospodářského růstu a zastavení investic. „Nestabilita, kterou (Trump) způsobil, na dlouho oslabí světové hospodářství,“ uvedl Bayrou.

Francie podle celních úřadů vloni do Spojených států vyvezla zboží za 48,5 miliardy eur (1,2 bilionu korun). Na rozdíl od jiných velkých evropských exportérů, například Německa či Itálie, byl však obchod s Francií pro Spojené státy v přebytku zhruba čtyř miliard eur. Důležitý je vývoz do USA pro některá odvětví francouzského hospodářství, například letecký průmysl či značky luxusního zboží. O situaci chce vláda jednat s podnikateli v pondělí 14. dubna.

Podle Trumpa jsou nově uvalená cla „ekonomickou revolucí“

Nově uvalená cla označil Trump v sobotu na sociálních sítích za „ekonomickou revoluci“, kterou USA vyhrají. „Nebude to jednoduché, ale konečný výsledek bude historický,“ uvedl Trump. Zopakoval, že očekává návrat do USA výroby, která odešla do zahraničí, a vytvoření nových pracovních míst.

Brýle, káva i paruky. Američané si kvůli clům připlatí

Nová baterie cel, kterou oznámil Donald Trump, tvrdě dopadne na americké zákazníky. Univerzální 10procentní sazba začala platit v sobotu. Individuální sazby vstoupí v platnost 9. dubna. Výrobci a dodavatelé tak čelí otázce, o kolik budou muset zdražit svoje zboží.

Američané si připlatí za celou řadu oblíbených produktů, které se vyrábějí v Evropě. Mezi ně patří značka slunečních brýlí Ray-Ban, nemocniční lůžka českého zdravotnického holdingu Linet Group, kapsle Nespresso, chytré prsteny Oura Rings nebo německý výrobce korkových sandálů Birkenstock.

Američané si připlatí také za produkty z Číny, která do země vyváží paruky, umělé řasy a erotické hračky. Přestože americká vláda zatím neoznámila cla na léčiva, panují obavy, že by se to mohlo v budoucnu změnit. V takovém případě by zdražil botox, který americká farmaceutická společnost AbbVie vyrábí v Irsku.

Akcie z S&P 500 zažívají nejhorší dobu za 5 let

Americké akcie v pátek dál ztrácejí. Index Dow Jones (DJIA), který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, se propadl o více než 2 200 bodů poté, co Čína oznámila novou vlnu cel a předseda Federálního rezervního systému (FED) Jerome Powell varoval před vyšší inflací a pomalejším růstem.

Foto: Yahoo finance

Dopad cel na indexy.

Index S&P 500, zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA, se propadl o téměř 6 %, což představuje jeho nejhorší týdenní výkonnost od roku 2020. Všechny sektory indexu skončily v červených číslech, přičemž v čele propadu stály technologické akcie. Společnost Nvidia (NVDA) klesla o 8 % a Tesla (TSLA) se propadla o více než 11 %. Technologický index Nasdaq Composite se propadl o 5,8 %.

USA začínají vybírat desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí světa

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump.

Od 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent.

Některé zboží je od nového amerického celního režimu prozatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Nové clo se nevztahuje ani na dováženou ocel, hliník a automobily, na jejichž dovoz se již nyní uplatňuje 25procentní clo.

Jinému celnímu režimu podléhají také Kanada a Mexiko, kterým Trump již začátkem března vyměřil 25procentní clo, následně ale opatření pozastavil a začal udělovat výjimky.

Akcie v USA po čínské odpovědi znovu prudce oslabily

Akcie ve Spojených státech po čínské odpovědi na nová americká cla znovu prudce oslabily. Trhy čelí kvůli eskalující obchodní válce nejhorší krizi od krachu na začátku pandemie nemoci covid-19. K zastavení propadu jim nepomohla ani lepší zpráva z amerického trhu práce, než se očekávalo.

Index Dow Jones klesl o 5,5 procenta na 38.314,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 5,97 procenta na 5074,08 bodu. Index technologického trhu Nasdaq odepsal 5,82 procenta na 15.587,79 bodu. Od dosavadního rekordu odepsal Nasdaq přes 20 procent, a potvrdil tak, že se nachází v takzvaném medvědím trhu.

Šefčovič označil americká cla za škodlivá a neodůvodněná

Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič při dnešním jednání s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem označil chystaná americká cla za škodlivá a neodůvodněná. Vztah EU s USA podle něj potřebuje nový přístup.

Dvouhodinovou diskuzi s Lutnickem a americkým obchodním zmocněncem Jamiesonem Greerem označil za upřímnou. Neuvedl ale, že by vedla ke konkrétnímu posunu.

„EU je odhodlána vést smysluplná jednání, ale zároveň je připravena hájit naše zájmy. Zůstáváme v kontaktu,“ doplnil slovenský člen unijní exekutivy.

Proč Trump uvalil cla na odlehlé ostrovy?

Spojené státy tento týden uvalily cla i na odlehlá území, kde buď nikdo nežije, nebo nemají žádné obchodní vztahy s USA. Většinou malé ostrovy se dostaly do hledáčku pravděpodobně kvůli chybným údajům o zemi původu zásilek.

Starmer: plnohodnotná obchodní válka není v ničím zájmu

Britský premiér Keir Starmer se v telefonických rozhovorech s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a australským ministerským předsedou Anthonym Albanesem shodl, že plnohodnotná obchodní válka by nebyla v ničím zájmu, uvedl podle agentury Reuters mluvčí jeho úřadu. Diskuze vrcholných politiků přišla v reakci na zavedení cel ze strany Spojených států na dovoz z velké části světa.

Starmer v telefonátech také vyjádřil přesvědčení, že „podobně smýšlející země musí udržovat pevné vztahy a dialog, aby zajistily vzájemnou bezpečnost a udržely hospodářskou stabilitu“.

„Všichni se shodli na tom, že plnohodnotná obchodní válka by byla extrémně škodlivá a není v ničím zájmu, a zároveň se dohodli, že budou v nadcházejících dnech v úzkém kontaktu,“ uvedl také Starmerův mluvčí.

Předseda senátní menšiny USA cla ostře kritizuje

„Je to šílené, špatně promyšlené, prostě úplná katastrofa,“ pronesl demokratický senátor Chuck Schumer ve vyjádření pro CNN. „Trump přináší daňové úlevy svým přátelům miliardářům, se kterými je v jedné velké bublině. Komunikují jen mezi sebou a ani netuší, jak těžce ubližují běžným americkým rodinám,“ dodal Schumer.

Demokratická strana je dle něj „sjednocena v boji proti Trumpovi“, „zaměřena na budoucnost“ a „připravena ukázat, jak špatná rozhodnutí Trumpova administrativa dělá“.

Nintendo odložilo předobjednávky nové konzole Switch 2

Společnost Nintendo v pátek oznámila, že minimálně do konce následujícího týdne nepřijme žádnou objednávku na konzole Switch 2. Nejprve prý musí vyhodnotit dopad Trumpových cel.

Předobjednávky z USA měla původně japonská firma přijmout příští středu. Nintendo ale zároveň ujistilo, že datum vydání konzole stanovený na 5. června zůstal nezměněn.

Evropské akcie prudce klesly

Evropské akcie dnes pokračovaly v prudkém poklesu. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 5,1 procenta a uzavřel na 496,91 bodu. Dostal se tak do pásma korekce, uvedla agentura Bloomberg.

Navíc má za sebou nejhorší týden od začátku globální pandemie nemoci covid-19 v březnu 2020. Korekce znamená, že index klesl o více než deset procent od posledního maxima. Toho dosáhl na začátku března.

Trumpova cla a české firmy

Vývoz českých výrobků do USA v loňském roce stoupnul téměř o pětinu. Poprvé po sedmi letech tak převyšuje dovoz, po zavedení cel se však situace může velice rychle změnit. Co české firmy do USA vyvážejí najdete v článku níže.

Pražská burza se propadla nejvýrazněji od covidu

Pražská burza se prudce propadla. Index PX klesl o 5,32 procenta na 1951,67 bodu a po měsíci zakončil pod 2000 body. V končícím obchodním týdnu index PX spadl o 7,9 procenta, což je nejvýraznější týdenní pokles od počátku epidemie covidu-19 v Česku před pěti lety.

„Index PX po dnešním závěru uzavřel s největší týdenní ztrátou od covidové pandemie v březnu 2020, kdy v jednom týdnu index ztratil až 14,3 procenta,“ uvedl Martin Singer z Fio banky. V končícím týdnu šel index PX vzhůru jen v úterý a celkově odepsal 7,9 procenta.

Šéf Fedu: Inflace může být kvůli clům úpornější

Šéf americké centrální banky Fed Jerome Powell prohlásil, že zavedení Trumpových cel, vyšších, než se všeobecně očekávalo, bude znamenat, že boj s inflací bude trvat déle.

Powell také dodal, že cla zpomalí ekonomický růst.

Foto: Flickr.com/Federalreserve

Jerome Powell

Americké burzy prohlubují propad

Americké burzy dál padají.

Index S&P 500 ztrácí 4,33 procenta, index Dow Jones 30 3,61 procenta a Nasdaq 4,95 procenta. Index menších amerických firem Russel 2000 ztrácel 5,8 procenta.

Ztrácí také zlato, jehož cena klesla o necelá dvě procenta.

Ratingová agentura přepracuje své prognózy

Ratingová agentura S&P Global přehodnotí po oznámení amerických cel všechny své makroekonomické prognózy.

Takový krok zřejmě zvýší obavy, že se dostaví i vlna snižování ratingových známek, uvedla dnes agentura Reuters. Ratingy od S&P vyjadřují názor na důvěryhodnost a finanční zdraví tisíců firem a více než 130 zemí.

Americké burzy otevřely. Padají

V 15:30 otevřely americké burzy. S&P 500 otevíral slabší o 2,5 procenta, NASDAQ 100 ztrácel 2,7 procenta.

NačítámNačíst starší příspěvky