Některým státům není jasné, jak Spojené státy výši cel vlastně vypočítaly a z jakého základu vycházely. Například novozélandský ministr obchodu Todd McClay podle tamních médií nerozumí tomu, proč USA při uvalení desetiprocentních cel vycházely z předpokladu, že dovoz amerických výrobků podléhá na Novém Zélandu celním poplatkům ve výši 20 procent (prostřední sloupec Trumpovy tabule).
„Naše celní sazby nejsou 20 procent,“ vysvětlil ministr. „Ne. Pro americké exportéry je průměrná sazba asi 1,9 procenta,“ dodal.
„Ve skutečnosti nevypočítali celní sazby + netarifní bariéry, jak tvrdili. Místo toho pro každou zemi jednoduše vzali náš obchodní deficit s danou zemí a vydělili jej jejími exporty do USA,“ vysvětlil editor a ekonomický novinář James Surowiecki na síti X. To později potvrdila i americká vláda.
„Takže máme obchodní deficit s Indonésií ve výši 17,9 miliardy dolarů. Její exporty do USA činí 28 miliard dolarů. 17,9/28 = 64 procent, což Trump tvrdí, že je celní sazba, kterou nám Indonésie účtuje,“ popsal Surowiecki.
Například obchodní deficit Ameriky s Čínou v roce 2024 činil 295,4 miliardy dolarů. Spojené státy tehdy dovezly čínské zboží v hodnotě 439,9 miliardy dolarů. To znamená, že přebytek obchodu Číny se Spojenými státy činil 67 procent hodnoty jejího vývozu – hodnoty, kterou Trumpova administrativa označila jako „clo účtované USA“, uvádí další příklad CNN.
Výsledné číslo pak Trumpova vláda obvykle vydělila dvěma a výsledek aplikovala jako vlastní cla.