Článek
Ruské akcie po zahájení obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval kolem deseti procent. Ruský rubl pak vůči dolaru spadl nejníže za více než dva měsíce. Trhy tím podle analytiků reagují na oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci. Později akcie podstatnou část ztrát smazaly. Na mobilizaci reagovaly i ceny ropy, které rostou.
Akciový index MOEX, v němž se ceny vyjadřují v rublech, klesl na začátku obchodování až na 2002,73 bodu, což byla nejnižší hodnota od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z konce února. Po začátku invaze index přitom ztratil za den více než 30 procent.
Později MOEX ztrátu zmírnil a vykazoval pokles přibližně o 2,4 procenta, ukázaly záznamy burzy. Index RTS, ve kterém se ceny vyjadřují v dolarech, ve stejnou dobu ztrácel asi 2,9 procenta na 1120 bodů. Po začátku obchodování se propadl na nejnižší hodnotu od 27. dubna.
„Tvrdý zásah pro ruské akcie přišel hned z několika důvodů. Vyhlášení mobilizace v Rusku přišlo ve stejný den, kdy separatisté na Ukrajině ohlásili, že chtějí urychlit referendum o připojení k Rusku. Částečně se pod propadem podepsaly také plány ruské vlády zvýšit daně na těžbu a vývoz komodit,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek.
V Rusku jde o první mobilizaci od druhé světové války. Dotýká se hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností; platit začala okamžitě.
Ruské energetické firmy Rosněfť a Gazprom v jednu chvíli ztrácely každá zhruba 12 procent. Také jejich ztráty se později zmírnily.
„Největší ruské společnosti, jako je Lukoil, Gazprom a Novatek, tedy stáhly celý ruský index výrazně níže. Ačkoliv je ruský akciový a devizový trh z velké části odstřižen od zahraničních investorů, napětí posledních dnů může držet pod tlakem především akcie. Vývoj ruského rublu bude z velké části záležet na pokračujících pokusech Evropy o odstřižení ruských energií,“ dodal Hájek.
Ruský rubl se dopoledne propadl až na 62,7975 za dolar, což byla nejslabší hodnota od 7. července. Ztráty se mu však podařilo smazat a později se obchodoval s mírným růstem na úrovni 60,50 rublu za dolar. Rubl zvrátil i počáteční ztráty k euru, k němuž přidával 1,2 procenta. K čínskému jüanu rubl vykazoval stejný růst.
Rubl je letos nejvýkonnější měnou na světě. Přispělo k tomu ale zejména mimořádné omezení pohybu kapitálu, které zavedla centrální banka ve snaze zastavit masivní výprodej ruských aktiv a zabránit odlivu deviz.
Zdražuje ropa
Ceny ropy se ve středu na světových trzích výrazně zvyšují, před polednem přidávaly více než dvě procenta. Ruská částečná mobilizace vyvolává obavy z omezení dodávek ropy a plynu.
Kolem 11:40 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 2,5 procenta na 92,87 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI si připisovala rovněž 2,5 procenta a obchodovala se za 86,07 dolaru za barel.
Vyhlášení mobilizace je další eskalací konfliktu a způsobí zvýšení nejistoty u ruských dodávek energie, uvedl analytik společnosti ING Warren Patterson. „Tento krok by mohl případně vést k výzvám k agresivnějším akcím vůči Rusku v podobě sankcí ze strany Západu,“ citovala jej agentura Reuters.
Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu cena ropy prudce vzrostla a v březnu se Brent dostal zhruba na 139 USD, nejvýše od roku 2008. Na začátku prosince mají vstoupit v platnost sankce EU zakazující dovoz ruské ropy po moři.
Spojené státy mezitím uvedly, že tento týden na Valném shromáždění OSN neočekávají průlom v otázce oživení íránské jaderné dohody z roku 2015. To snižuje vyhlídky na návrat íránské ropy na mezinárodní trhy.
Částečná mobilizace
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se prý snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začíná podle něj platit ihned. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300 000 rezervistů.