Článek
Meziroční inflace v Česku v prosinci činila 6,9 procenta, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny klesly o 0,4 procenta. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Průměrná inflace za celý loňský rok skončila na hodnotě 10,7 procenta, což je v souladu s odhadem České národní banky (ČNB). To představuje třetí nejvyšší roční inflaci v historii Česka. První příčku v tomto ohledu drží rok 1993 s inflací 20,8 procenta, druhé místo pak náleží roku 2022 s hodnotou 15,1 procenta.
V letošním roce čekají odborníci, i samotná centrální banka, výrazné zpomalení tempa růstu cen. Podle odhadů by v lednu měla inflace skokově spadnout, když z meziročního srovnání vypadne výrazné zvýšení cen z loňského ledna. Velkou neznámou je však tradiční přeceňování zboží a služeb v úvodu roku.
„Průměrná míra inflace za rok 2023 činila 10,7 procenta. Bylo to o 4,4 procentního bodu méně než v roce 2022. Ceny zboží úhrnem v roce 2023 vzrostly o 12,1 procenta a ceny služeb o 8,4 procenta,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
V závěru roku ovlivnily inflaci dva hlavní faktory. Prvním z nich je pokles cen potravin o 1,4 procenta, k němuž přispěly zejména nižší ceny ovoce, masa, mléka a mléčných výrobků. Druhým faktorem je pokračování série klesajících cen pohonných hmot. Benzín Natural 95 v prosinci zlevnil o 4,8 procenta na průměrných 36,32 korun za litr.
„Již v lednu by se inflace mohla přiblížit na dohled dvouprocentního cíle. Otazníkem stále zůstává rozsah letošního lednového přeceňování, které ukáže, nakolik se změnila či nezměnila inflační očekávání. Téměř jisté ovšem je, že inflace konečně klesne pod tempo růstu mezd a reálná životní úroveň se opět začne zvyšovat,“ komentuje čtvrteční údaje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.
„Šance, že inflace bude už od ledna začínat dvojkou, se zvýšila. Nicméně hlavní slovo budou mít tentokrát energetické společnosti a jejich ceníky. Ukáže se, nakolik zvýšení regulovaných cen spojených s dodávkami elektřiny a plynu skutečně vykompenzují zlevněním silové energie,“ dodává hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.