Článek
Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý na tiskové konferenci oznámil, že Ministerstvo životního prostředí letos podpořilo 50 tisíc solárních elektráren na střechách rodinných domů. Letos resort schválil podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun.
Solární elektrárny jsou financovány z Modernizačního fondu, Národního plánu nebo z programu Nová zelená úsporám. Program Modernizačního fondu HOUSEnerg podporuje opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku. Ten by měl pokrýt již fungující dotační program Nová zelená úsporám, který přispívá na zateplení domů, pořízení fotovoltaiky, tepelných čerpadel či kotlů na biomasu.
Podle ministra Mariana Jurečky může domácnost díky solární elektrárně na střeše ročně ušetřit v průměru 30 tisíc korun a uvedl, že domácnost je schopna pokrýt až 70 procent své spotřeby.
„V okamžiku, kdy budeme schopni zapojovat moderní prvky v rámci akumulace, agregace a flexibility, jsme schopni vytvářet efektivní systém i na bázi komunitní energetiky, který bude schopen spotřebitelům pokrývat skoro 100 procent spotřeby,“ doplnil Jurečka.
Jak na domácí fotovoltaiku?
Přemýšlíte kvůli drahým energiím o pořízení solárních panelů? V novém seriálu SZ Byznys o domácí fotovoltaice se o své čtyřleté zkušenosti s fotovoltaikou na domě podělil propagátor solární energetiky známý pod přezdívkou ElectroDad. První díl si můžete pustit na odkazu níže.
Rozvoj solárních elektráren je teď ale omezen nižšími dodávkami komponent a personální situací dodavatelů, kteří se snaží zkracovat dodavatelské termíny.
Ministerstvo životního prostředí ohledně limitovaného rozvoje fotovoltaik vede debaty s Ministerstvem průmyslu a distributory. Podle nich by mohlo technickým řešením situace být tzv. „podmínečné připojení“. Správce distribuční sítě by v lokalitách, které už nyní mají problém s připojením nové fotovoltaiky, mohl připojení umožnit s podmínkou, že pokud se síť bude blížit hraniční situaci, měl by právo omezovat výkon fotovoltaiky. V některých lokalitách na Zlínsku a jižní Moravě je již prakticky nemožné novou fotovoltaiku k síti připojit, upozornil Jurečka.
Podle něj je zásadní řešit otázku investic do distribučních sítí. K tomu je potřeba upravit stavební zákon, aby některé záměry bylo možné uskutečnit rychleji než v řádu čtyř až šesti let.
V Nové zelené úsporám fotovoltaické systémy v tuto chvíli tvoří 65 procent žádostí, uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Do Státního fondu životního prostředí chodí zhruba 5000 žádostí měsíčně, které schvaluje do tří týdnů. Proplaceno je podle Petra Valdmana zatím 15 000 žádostí s dotací tří miliard korun.
Modernizační fond podle Jurečky podpořil přibližně 200 velkých solárních elektráren, které ročně vyrobí elektřinu, jež pokryje spotřebu 370 tisíc domácností.