Článek
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem může podkopat důvěryhodnost Spojených států, tvrdí generální ředitel největší americké banky JPMorgan Jamie Dimon. Trumpovy kroky navíc ohrožují ekonomickou „nadvládu“ USA ve světovém obchodu, míní.
Bílý dům by měl proto podle Dimona zvážit jednání s Čínou, se kterou se vztahy v posledních týdnech v důsledku vysokých amerických cel na čínské zboží ještě více vyostřily.
Trump oznámil reciproční cla na začátku dubna, krátce poté změnil jejich výši a pro většinu světa nyní platí 10procentní tarify. Na čínské zboží se ovšem nyní vztahuje sazba 145 procent. Čína na tento krok reagovala 125procentními cly na americké zboží.
Je proto na čase, aby se USA zapojily do jednání s Čínou, domnívá se Dimon s tím, že podle něj k žádnému dialogu nyní nedochází. Donald Trump totiž říká, že čeká na „telefon z Pekingu“, který však zatím nepřichází.
Podle Dimona by měly USA jednat i s dalšími státy. „Měli bychom si ujasnit, čeho chceme dosáhnout,“ řekl Dimon o Trumpově celní politice. „A myslím si, že bychom to měli dělat společně se spojenci… Chtěl bych jednat s Evropou, Británií, Japonskem, Koreou, Austrálií, Filipínami a vytvořit silné ekonomické vztahy,“ dodal.
Odvetná cla podle Dimona otřásla trhy proto, že jejich podobu nikdo nečekal. „Ta cla byla úplně jiná, než lidé čekali. Úplně mimo. A to otřáslo systémem. Globálně, nejen v USA,“ řekl Dimon, jeden z nejvlivnějších hlasů Wall Street, jak ředitele popsal deník Financial Times.
Ministr financí je v klidu
Čínské odvety se ministr financí Scott Bessent nebojí. „Co ztratíme tím, že na nás Číňané zvýší cla? Vyvážíme k nim pětinu toho, co oni vyvážejí k nám, takže to znamená prohru pro ně,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro CNBC.
Vývoz amerického zboží do Číny činil v roce 2024 143,5 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 3,2 bilionu korun. Čína loni do USA vyvezla 438,9 miliardy dolarů, což odpovídá 9,6 bilionu korunám.
Peking nyní buduje novou strategii, jak postupovat v obchodní válce. Kromě zavádění recipročních cel na americké zboží spoléhá i na personální změny. Vláda jmenovala nového obchodního vyjednavače. Nově bude pozici vykonávat bývalý čínský náměstek ministra obchodu a velvyslanec Světové obchodní organizace (WTO) Li Chenggang, který přebírá funkci po náměstkovi ministra obchodu Wang Shouwenovi.
Někteří experti upozorňují na to, že předchozí vyjednavač měl zkušenosti už z prvního volebního období Donalda Trumpa, což znevýhodňuje jeho nástupce. Podle ostatních mohou naopak nové přístupy Li Chengganga Čínu posílit.
„Možná čínské vedení dospělo k závěru, že s ohledem na přetrvávající napětí je potřeba jiný člověk, který dokáže prolomit patovou situaci a konečně začít jednat,“ řekl podle BBC seniorní poradce The Conference Board China Centre Alfredo Montufar-Helu.
Navzdory celní válce se v prvním čtvrtletí letošního roku čínské ekonomice dařilo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny v prvním čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozím kvartálem vzrostl o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta.
Dopady odvetných cel, která USA zavedly až na začátku dubna, se ještě neměla šanci na stavu ekonomiky odrazit, růst v prvním kvartálu způsobil například prudký nárůst čínského vývozu v březnu. To způsobily obavy výrobců, kteří spěchali, aby kvůli hrozícím novým americkým clům stihli předzásobit zahraniční trhy.
Podle Jamieho Dimona směřuje americká ekonomika vzhledem k rozkolísaným finančním trhům k recesi. Přesto však legenda Wall Streetu věří, že i díky Bessentově vedení země projde touto etapou bez následků.
Ekonomové z JPMorgan očekávají, že HDP USA letos poklesne o 0,3 procenta, což je mírná recese – ale přichází po silném roce hospodářského růstu, jak napsal server CNBC.