Článek
Finanční skupina Fair Credit zaměřená na poskytování vysoce úročených nebankovních půjček tento týden přejmenovala své dvě klíčové firmy a jejich sídlo přesunula do panelového domu v Praze-Hostivaři. Stalo se to v době, kdy holding čelí vážným finančním problémům a snaží se odvrátit insolvenci. Vysoce zadlužené jsou i obě zmíněné firmy z hostivařského paneláku.
Změna se týká společnosti Fair Credit Holding a její dceřiné firmy Fair Credit International. První jmenovaná změnila název na Cepo Green4. Dcera Fair Credit International se zase přeměnila na Cepo Green3.
Obě firmy zároveň podle údajů v obchodním rejstříku přesídlily z kancelářského centra na Kubánském náměstí do paneláku na okraji metropole. Co je důvodem změny a zda na nové adrese budou mít firmy skutečnou kancelář, zástupci Fair Creditu nesdělili. Bez odpovědi nechali také další otázky ohledně aktuální situace ve skupině.
Fair Credit International přejmenovaná na Cepo Green3 zveřejnila naposledy účetní výkazy za rok 2020. Tehdy před sebou z předešlých let tlačila kumulovanou ztrátu ve výši 1,6 miliardy korun. Závazky firmy činily 796 milionů korun. Vlastní kapitál společnosti se dostal do minusu, a to na úroveň 769 milionů korun. Záporný vlastní kapitál ve výši 123 milionů měla ve stejném roce i společnost Concord Financial Holding zastřešující celou skupinu Fair Credit.
Záporný vlastní kapitál automaticky neznamená, že je firma v insolvenci. Zároveň je ale jedním z ukazatelů, které vypovídají o krizi ve firmě. Vyústěním takové krize může být i bankrot.
Nad Fair Credit International stojící matka Fair Credit Holding na tom byla podle publikovaných výsledků o něco lépe. Také tato firma, nyní nesoucí název Cepo Green4, zveřejnila poslední čísla za rok 2020. Závazky měla ve výši 120 milionů korun. Kumulovanou ztrátu za minulé roky vykázala předloni na úrovni 444 milionů korun.
Kondice firem Fair Credit International a Fair Credit Holding
Fair Credit International (od 18. října 2022 Cepo Green3):
- vlastní kapitál -769 mil. Kč
- kumulovaná ztráta 1,6 mld. Kč
- závazky 796 mil. Kč
Fair Credit Holding (od 18. října 2022 Cepo Green4):
- vlastní kapitál 32 mil. Kč
- kumulovaná ztráta 444 mil. Kč
- závazky 120 mil. Kč
Zdroj: účetní závěrky za rok 2020 (novější nejsou k dispozici)
Většinový majitel Fair Creditu Martin Nejedlý v září pro SZ Byznys řekl, že za problémy skupiny může výběr investorských peněz během pandemie covidu, pokles poptávky po úvěrech a historická ztráta vzniklá odchodem firmy ze Slovenska. Problematické dluhy mají být v součtu kolem jedné miliardy korun. Jen do konce letošního roku musí skupina splatit závazky bez započítání úroků ve výši 300 milionů korun. Lidé do Fair Creditu investovali prostřednictvím investičních akcií, směnek a půjček.
„Nejvážnější situace je nyní v CFH investičním fondu, z něhož investoři vybírají peníze. Run na fond ohrožuje i zdravou část skupiny, tedy společnost Fair Credit Czech,“ uvedl tehdy Nejedlý. Obhospodařovatel fondu Delta investiční společnost vzápětí skutečně zastavil odkupy investičních akcií fondu CFH.
CFH investiční fond půjčoval peníze získané od investorů dál do skupiny Fair Credit. Mimo jiné do společnosti Fair Credit International, která nyní změnila jméno a přestěhovala sídlo.
Se záchranou Fair Creditu pomáhá společnost Grimastar chomutovského podnikatele Jiřího Záruby. Tato letos v lednu založená společnost má mimo jiné licenci k poskytování soukromých detektivních služeb. Záruba rovněž vstoupil do statutárních orgánů firem ze skupiny Fair Credit s výjimkou licencované Fair Credit Czech. Právě Záruba také podepsal dokumenty o změně názvů a sídel firem Fair Credit International a Fair Credit Holding.
Grimastar nabízí věřitelům Fair Creditu postupný odkup jejich pohledávek. V podmínkách smlouvy o postoupení pohledávek je mimo jiné uvedeno, že pohledávka se stane majetkem Grimastaru až po splacení celé jistiny. V případě krachu Fair Creditu by to tak dosavadním věřitelům nemělo bránit přihlásit své pohledávky do insolvenčního řízení. Redakce SZ byznys se snažila zjistit, kolik investorů na nabídku kývlo. Ani na tuto otázku však představitelé Fair Creditu a Grimastaru neodpověděli.
Byznys Fair Creditu spočívá v poskytování krátkodobých půjček za vysoký úrok či související poplatky. Podle Indexu odpovědného úvěrování, sestavovaného nevládní organizací Člověk v tísni, patří firma mezi nebankovní společnosti, jejichž náklady na půjčky jsou pro klienty extrémně vysoké.