Článek
Městský soud v Praze vyhlásil insolvenční řízení s firmou Cepo Green3, která se ještě do minulého týdne jmenovala Fair Credit International. Insolvenční návrh na sebe podala samotná firma patřící do skupiny poskytovatele nebankovních půjček Fair Credit. Věřitelům dluží 685 milionů korun.
Fair Credit žije z poskytování vysoko úročených spotřebitelských půjček. Peníze na tyto úvěry získávala skupina od investorů. Například prostřednictvím směnek nebo dluhopisů.
Fair Credit International původně usiloval o získání licence České národní banky na poskytování spotřebitelských úvěrů. Žádost však ČNB v lednu 2018 zamítla. To pro firmu znamenalo v podstatě konec fungování na trhu nebankovních půjček. Samotná skupina ale vyřešila problém s licencí tím, že v březnu 2018 koupila licencovanou firmu M-Profin. Ta se přejmenovala na Fair Credit Czech a stala se novým pilířem holdingu. Problémem však bylo, že Fair Credit International zůstaly nemalé dluhy. Mimo jiné kvůli nepovedené expanzi na Slovensko.
„Mateřská společnost Fair Credit Holding a společnost Concord Financial Holding měly zaručit dostatek finančních zdrojů pro to, aby dlužník (Fair Credit International - pozn. red.) mohl i přes ukončení podnikání dostát závazkům vůči svým věřitelům. Vzhledem k postupně narůstající krizi na trhu nejprve v důsledku pandemie Covid-19 a následně i v souvislosti s krizí na trhu způsobené válkou na Ukrajině a turbulentním vývojem na trzích s energiemi a fosilními palivy se však dlužník dostal do situace, kdy začalo být zřejmé, že nebude moci dostát všem svým závazkům,“ stojí v insolvenčním návrhu.
Adresa v paneláku
Problémy firmy Fair Credit International přejmenované na Cepo Green3 ukazuje již poslední publikovaný účetní výkaz za rok 2020. Už tehdy před sebou společnost z předešlých let tlačila kumulovanou ztrátu ve výši 1,6 miliardy korun. Závazky firmy činily 796 milionů korun. Vlastní kapitál společnosti se dostal do minusu, a to na úroveň 769 milionů korun.
Takto zatížená firma se minulý týden přejmenovala a ještě spolu s další společností z holdingu přesunula sídlo do panelového domu v Praze-Hostivaři, jak už redakce SZ Byznys upozornila v pátek. Fair Credit smysl těchto změn nevysvětlil.
Většinový majitel Fair Creditu Martin Nejedlý v září pro SZ Byznys řekl, že za problémy skupiny může výběr investorských peněz během pandemie covidu, pokles poptávky po úvěrech a historická ztráta vzniklá odchodem firmy ze Slovenska.
Problematické dluhy mají být v součtu kolem jedné miliardy korun. Jen do konce letošního roku musí skupina splatit závazky bez započítání úroků ve výši 300 milionů korun.
Situace se vystupňovala minulý měsíc, když se CFH investiční fond napojený na skupinu Fair Credit dostal pod tlak investorů. Ti z něj začali houfně vybírat vklady. Situace zašla až tak daleko, že správce fondu odkupy investičních akcií zastavil. Akcionář Nejedlý sdělil, že situace kolem fondu ohrožuje i zdravou část skupiny Fair Credit Czech. Právě tato firma drží licenci České národní banky pro poskytování spotřebitelských úvěrů.
Fair Credit se v září snažil s investory domluvit na záchranném plánu. Měl mimo jiné spočívat v postoupení pohledávek na detektivní agenturu Grimastar chomutovského podnikatele Jiřího Záruby. Záruba zároveň obsadil pozice ve statutárních orgánech většiny společností z holdingu. Ostatně dokumenty o přejmenování dvou firem ze skupiny a jejich přestěhování do paneláku v Hostivaři, stejně jako insolvenční návrh, podepsal právě on.
Záchranný plán pro Fair Credit spočíval v tom, že věřitelé by se vzdali úroků a za to by v příštích deseti letech dostali postupně splacenou jistinu svých pohledávek. Plán měl zohledňovat rovněž klienty sítí Fincentrum a 4fin, jejichž poradci finanční produkty Fair Creditu šířili.
„V okamžiku, kdy měl celý proces započít však ze zcela nepochopitelných důvodů společnost Fincentrum vydala prohlášení, kterým se od navrženého způsobu řešení bez uvedení konkrétních důvodů distancovala,“ tvrdí zástupce Fair Creditu v insolvenčním návrhu.
Zároveň dodal, že záchranné úsilí podkopaly ze strany Fincentra také „kroky ke spekulativnímu nákupu pohledávek“ činěné se společností ze skupiny Natland. To mělo ohrozit „spravedlivé a poměrné uspokojení všech věřitelů“. Firmě pak nezbylo než podat insolvenční návrh.
Společnost Fincentrum se proti této verzi příběhu ohradila. „Upřímně nevíme, čím bychom mohli přispět k tomu, že skupina Fair Credit není schopna splácet své závazky. Nabídka řešení situace, kterou nové vedení Fair Credit představilo investorům, nebyla podle našeho názoru ani realizovatelná, ani důvěryhodná. Jako takovou jsme ji, na rozdíl od jiných zprostředkovatelů na trhu, nemohli klientům doporučit. Naším jediným zájmem je maximální uspokojení věřitelů pod veřejnou kontrolou,“ uvedl Lukáš Pácl, vedoucí právního oddělení ve Fincentrum & Swiss Life Select.
„Skupina Natland není věřitelem skupiny Fair Credit. O chování dlužníka před dnešním dnem nejvíce napoví insolvenční řízení, které se právě rozbíhá,“ reagovala mluvčí Natlandu Hana Filipová.
Fair Credit založili byznysmeni Petr Stuchlík a Martin Nejedlý. Když Stuchlík v roce 2018 kandidoval za ANO na pražského primátora, tak z Fair Creditu vycouval.
Doplnili jsme vyjádření skupiny Natland.