Článek
Nedostupné bydlení není jen český problém. Zatímco Češi zatím jen odložili nákupy nemovitostí a snaží se v rodinných rozpočtech najít peníze na mnohem dražší splátky hypoték, Portugalci kvůli bytové mizérii vyrazili do ulic.
Tamní napětí na trhu s nemovitostmi totiž zhoršují cizinci, kteří vyhledávají nemovitosti pro rekreaci. A portugalská vláda je v tom i podporovala daňovými úlevami. Ale s tím je konec.
Jedním z kroků proti bytové drahotě je i zrušení systému, který umožňoval některým přistěhovalcům do země platit nižší daně, informuje Bloomberg. Takzvaný „non-habitual tax regime“ v Portugalsku aktuálně nabízí nižší daňové sazby po dobu 10 let pro některé osoby, které se do země přistěhují, ale nemají trvalý pobyt.
Ukončení letitého programu oznámil v portugalské CNN premiér António Costa, podle kterého systém skončí pro všechny nově příchozí osoby v roce 2024 a pro ty, kteří jej aktuálně využívají, bude platit nadále.
„Nemá smysl nadále zachovávat výši daně pro osoby, které nemají trvalé bydliště. Toto opatření dávalo smysl dříve. Zachování tohoto opatření do budoucna je ale prodlužováním opatření daňové nespravedlnosti, které není opodstatněné, a je také způsobem, jak nadále nafukovat trh s bydlením. Ten by neměl být nafukovaný, právě naopak, protože jsme dosáhli cen, které jsou naprosto neudržitelné,“ cituje Bloomberg portugalského premiéra.
Portugalské ministerstvo financí v červenci uvedlo, že systém pro osoby bez trvalého pobytu dosud využilo celkem 89 tisíc osob. Ti, kteří splňují podmínky, mohou odvést daň ve výši 20 procent z příjmu a 10 procent z důchodu, uvádí Bloomberg. Portugalští rezidenti pak v letošním roce daní své celosvětové příjmy progresivními sazbami od 14,5 do 48 procent.
Omezí se také zlatá víza
Začátkem tohoto roku portugalská vláda rovněž schválila plán na ukončení programu takzvaných zlatých víz pro zahraniční kupce nemovitostí, píše Bloomberg. To by jedné z nejchudších západoevropských ekonomik mohlo pomoci řešit nedostatek dostupného bydlení , který zapříčinil prudký nárůst cen nemovitostí.
Program zlatých víz, který je určen pro cizince ze zemí mimo EU, kteří chtějí investovat v Portugalsku, přinesl od svého spuštění v roce 2012 do letošního jara 6,8 miliardy eur. Podle agentury Reuters většina těchto peněz zamířila právě do nemovitostí. Úspěšní žadatelé pak v Portugalsku získají trvalý pobyt.
Ceny bydlení v Portugalsku nadále rostou, protože poptávka zahraničních kupujících pomáhá trhu vzdorovat tlaku vyšších úrokových sazeb. Program zlatých víz a další zvýhodnění pomohly přilákat kupce nemovitostí ze zahraničí včetně Číny nebo USA.