Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejnovější výsledky The World Happiness Report z letošního března opět potvrdily, že lidé žijící ve Skandinávii jsou nejšťastnější. Stanice BBC si ale všímá trendu, podle kterého středoevropské a východoevropské země předhánějí některé západní sousedy. Letos poprvé se Česko a Litva dostaly do první dvacítky, umístily se na 18., respektive 19. místě.
Pro srovnání, Velká Británie je na 20. místě, Německo na 24. místě, Španělsko na 36. místě a Itálie na 41. místě. První čtyři místa patří Skandinávii, pátý je Izrael. Na úplném konci skončil Afghánistán, Libanon a jihoafrické Lesotho (dříve Basutsko). Osm z deseti nejspokojenějších států je evropských, desátá je Austrálie. Hodnocení probíhalo mezi lety 2021 a 2023.
V průzkumu poskočilo také Rumunsko. To se sice umístilo až na 32. místě, klíčový ale je, že za posledních 10 let se vyšplhalo o 60 pozic výše. Odborníci v případě Rumunska nárůst štěstí připisují například investicím do infrastraktury. Spokojenost s životem v zemi může ještě růst po nedávném připojení k schengenskému prostoru EU, který zaručuje volný pohyb pro občany.
V Česku výzkumníci spojují rostoucí spokojenost s oživením kulturního života. Podle Michaela Rozenblita, zakladatele cestovatelského webu The World Was Here First, je v zemi kladen důraz na přístup k prostorům, jako jsou parky, hospody a kavárny. „Po konci pracovního dne vidíte rodiny, páry a skupiny přátel, jak se scházejí v parcích ve městě, jako by to byla společná zahrada.“
Autor knihy World’s cheapest destinations Tim Leffel doporučuje cestovatelům navštívit menší města jako Olomouc, Brno a Plzeň, která poskytují odlišný pohled na český způsob života. Pro milovníky piva zejména návštěvu pivovaru Pilsner Urquell v Plzni. „Je to pouť srovnatelná s tím, když milovník vína jde do Bordeaux.“