Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pyrenejský poloostrov postihl obří blackout, který zastavil například španělské vlaky i metro v Barceloně. Jak by v podobné situaci fungovala Česká republika a jak je země připravena na krizové scénáře? Pro Seznam Zprávy odpovídá Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS.
Hrozí obří výpadek elektřiny aktuálně i v Česku?
Obecně se dá říci, že k obřímu výpadku elektřiny může dojít v situaci, kdy je soustava provozována na hranici svých možností nebo v případě kombinace extrémních meteorologických podmínek. Je potřeba zdůraznit, že společnost ČEPS takovým situacím předchází souborem rozsáhlých technických a organizačních opatření a striktním dodržováním kritéria N-1, tedy hlavního kritéria spolehlivosti provozu. To stanoví, že i po výpadku libovolného prvku, jako je například vedení, transformátor nebo elektrárenský blok, si musí soustava udržet normální parametry chodu.
Pokud by přesto k podobnému blackoutu v Česku došlo, jak by situace vypadala?
V soustavě je vytipováno několik zdrojů schopných najet i bez vnějšího napájení vlastní spotřeby. Jsou to především vodní elektrárny, které jsou schopny podat napětí další elektrárně, která umí postupně zvyšovat výkon, udržovat stabilní ostrovní provoz a umožnit postupné připojování spotřebitelů.
Následně se rozšiřuje podávání napětí dalším elektrárnám, které najedou do sítě a jsou schopny zásobovat další spotřebitele. V plánu obnovy jsou stanoveny jednoznačné priority pro obnovu napájení, na prvním místě je samozřejmě vlastní spotřeba jaderných elektráren, následují velké elektrárny, aby mohly začít obnovovat dodávky pro spotřebitele a podobně. Vše je přizpůsobeno konkrétním podmínkám a možnostem okamžitého stavu přenosové soustavy, počítáme například i s vzájemnou výpomocí se zahraničními provozovateli přenosové soustavy. Nutno podotknout, že obnova napájení po blackoutu není otázkou minut, ale hodin, nebo spíše desítek hodin.
Jak se znovu „nahazuje“ síť po blackoutu?
ČEPS má připraven plán obnovy, který obsahuje postup pro dispečery v případě poruchy typu blackout. To znamená postupné kroky obnovy napájení. Plánu obnovy předchází ještě plán obrany, který se snaží zabránit blackoutu nebo minimalizovat důsledky. Obsahuje například povinnost elektráren zůstat po omezenou dobu v režimu vlastní spotřeby, kdy elektrárna zůstane v provozu, vyrábí pouze elektřinu pro vlastní spotřebu, ale je okamžitě schopna zvýšit výkon a začít dodávat elektřinu pro další spotřebitele. Tím se proces obnovy napětí může výrazně urychlit.