Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Inflace koncem roku opět překročí tříprocentní hranici, obávají se zástupci hospodářského sektoru. Na rozdíl od Evropy se drží nahoře hlavně zdražováním zboží, jehož cenu reguluje stát.
Za celou Evropskou unii poklesla inflace v září na 2,1 procenta, naopak v Česku podle Eurostatu dosáhla 2,8 procenta. „Nárůst byl vyšší, než očekávala tržní prognóza,“ potvrdil nepříjemné překvapení analytik Raiffeisenbank Martin Kron, který spolu s dalšími analytiky předpovídá, že v prosinci může být inflace na třech procentech. Přitom ještě v červnu hlásili statistici proti roku 2023 jen dvouprocentní zdražení.
Experti upozorňují, že bez viny je obvyklý podezřelý, tedy ceny potravin. Od ledna vyrostly o 1,7 procenta, tedy zhruba stejným tempem jako v celé Evropě. K hlavním inflačním rizikům tentokrát podle člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba patří „vyšší než předpokládaná setrvačnost růstu cen služeb“.
To potvrzuje i Eurostat, od ledna do září zdražily v tuzemsku služby skoro o šest procent, přitom evropský průměr nepřesáhl čtyři a půl procenta.
Za vysoké ceny služeb se obvykle kritizují restaurace a hotely, které skutečně za devět měsíců navýšily ceny o 6,3 procenta. Tím však nepřekračují obvyklou úroveň zdražování v hospodách Evropské unie. Ve srovnání s Evropou ovšem rychleji zdražují opravy automobilů (8,1 procenta) nebo vybavení domácností (6,5 procenta).
V rámci Evropy platí, že nejvíc zdražovali provozovatelé služeb v těch zemích, kde mohli spoléhat na poptávku turistů, tedy především na Maltě, Kypru a v Chorvatsku. Hned za nimi jsou státy Visegrádské skupiny včetně Česka. Právě v nich živnostníky nejvíc zasáhla inflace, jejíž důsledky chtějí současným zdražováním vyrovnat.
Ještě větší dopad na peněženky spotřebitelů však mají ceny, které reguluje stát, především za elektřinu, plyn, teplo, vodné, stočné, alkohol, cigarety nebo léky. V Česku totiž rostou nejvíc z celé Evropy, pouze s výjimkou Polska. „K neblahému vývoji inflace v září přispěl i rychlejší růst cen energií,“ upřesnil ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský pro BusinessInfo.
Ovšem právě z toho důvodu, že za zdražování mohou regulované ceny a ceny služeb, se bankéř Holub neobává, že se inflace vymkne kontrole. Cenový růst ve službách může zpomalit, až jejich provozovatelé vyrovnají minulé ztráty. U regulovaných cen může vždycky zasáhnout stát.
Proto nelze čekat, že po novém roce 2025 ceny vyskočí stejně jako letos v lednu. Díky tomu se inflace dokonce může propadnout pod dvě procenta.