Článek
Ceny v Česku se po říjnovém propadu znovu vrátily k růstu, v listopadu meziročně rostly o 16,2 procenta. V porovnání s říjnem se zvýšily o 1,2 procenta.
Do cen stále nejvíce promlouvají ceny energií, tedy elektřiny a plynu – loni totiž už platilo odpuštění DPH u energií. Dále se cenovky směrem nahoru výrazně přepisovaly u potravin, dohromady jejich ceny vzrostly o 27,1 procenta. Naopak ceny u čerpacích stanic se v meziročním srovnání blíží na dohled minulému roku (meziroční růst o 14,5 %, zatímco v říjnu rostly meziročně o 21,7 %) a meziměsíčně dokonce zlevňovaly.
„Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 % a meziročně o 16,2 %. Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze opět zrychlila svůj růst. Částečně k tomu přispěla i loňská nižší srovnávací základna, kdy došlo k odpuštění DPH u cen elektřiny a zemního plynu,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
„V dnešních cenách je již započítán pozitivní vliv vládních opatření na snížení cenové hladiny, ale ani ten nestačil. Inflace by bez vládních opatřeních byla stále někde nad 18 procenty, takže to, co nezaplatí domácnosti, musí vydat na dluh stát a ve výsledku to zaplatíme na daních,“ komentuje výsledky inflace analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.
„Vývoj spotřebitelské inflace pokračuje v prudkých cenových skocích. Po říjnu, kdy byl růst spotřebitelských cen významně ovlivněn zrušením poplatků za obnovitelné zdroje a úsporným tarifem a došlo k meziměsíčnímu poklesu inflace, tak v listopadu spotřebitelské ceny opět v meziměsíčním srovnání pro změnu výrazně vzrostly. K meziročnímu růstu inflace přispívala navíc i nízká statistická základna z loňského listopadu, kdy byla dočasně odpuštěna DPH u elektřiny a zemního plynu,“ uvedl analytik Akcenty Miroslav Novák.
„Sociální tarif z pohledu inflace minulý měsíc překvapil, ale vlastně ji jen na chvíli zbrzdil. Asi nepřekvapí, že za listopadovým růstem cen stojí opět především bydlení. Náklady na energie v té době stále ještě čekaly na zavedení stropů a jednorázový sociální tarif už tentokrát nezafungoval. Meziroční inflaci sice ovlivní i v prosinci, ale prvotní efekt už mít nebude. Až ten druhotný – negativní, a sice v lednu,“ dodal hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.