Článek
Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, v zemích platících eurem v říjnu zůstala na 2,7 procenta. Ceny ve službách stouply o 3,9 procenta, zatímco potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,9 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,5 procenta, ceny energií naopak o 4,6 procenta klesly. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v říjnu zrychlilo na dvě procenta ze zářijových 1,7 procenta. Nejvíce zdražily služby, uvedl dnes ve svém rychlém odhadu statistický úřad Eurostat.
Nejvíce se ceny v říjnu meziročně zvýšily v Belgii, a to o 4,7 procenta. V Estonsku jejich růst dosáhl 4,5 procenta. Naopak ve Slovinsku zůstaly ceny beze změny a v Irsku se zvýšily o 0,1 procenta.
Konečnou zprávu o vývoji inflace, včetně údajů za celou Evropskou unii, Eurostat zveřejní 19. listopadu.
Inflace v eurozóně je nyní v souladu s dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu ale zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta, až letos v červnu v reakci na zpomalování inflace zahájila snižování úrokových sazeb, aby v eurozóně podpořila hospodářský růst.
Svou depozitní sazbu ECB v červnu snížila o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Tento měsíc ji zredukovala o další čtvrtinu procentního bodu na 3,5 procenta.