Článek
Meziroční míra inflace v Evropské unii se v březnu zvýšila na rekordních 7,8 procenta z únorové hodnoty 6,2 procenta. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika měla v rámci EU třetí nejvyšší inflaci, a to 11,9 procenta.
V eurozóně meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na 7,4 procenta z 5,9 procenta v únoru. Statistický úřad tak zpřesnil svůj rychlý odhad ze začátku tohoto měsíce, podle kterého březnová inflace v zemích používajících euro činila 7,5 procenta.
Inflace v eurozóně se nyní pohybuje vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Vzhůru ji tlačí zejména zdražující energie. V březnu se ceny energií v eurozóně meziročně zvýšily o 44,4 procenta. Bez zahrnutí energií činila inflace 3,4 procenta.
Nejvyšší inflaci v EU vykázala Litva, kde se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 15,6 procenta. Druhé místo obsadilo Estonsko s inflací 14,8 procenta. Nejnižší inflaci naopak vykázala Malta, a to 4,5 procenta. Za ní následovaly Francie a Portugalsko.
S úroky nahoru ke konci roku
Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg je pravděpodobné, že ECB ke konci roku začne zvyšovat úrokové sazby. Z velkých centrálních bank bude jedna z posledních. Startovat bude v případě hlavní sazby z nuly a půjde o první zvýšení úrokových sazeb za desetiletí – od roku 2012.
Analytici však zároveň upozorňují na velkou míru nejistoty, která se s odhadem dalšího vývoje pojí. Na zprávu o inflaci a o změně kurzu v bankovní radě ECB, kterou doprovázejí razantnější výroky jejích členů, už reagovaly dvouleté německé dluhopisy. Jejich výnosy se mírně zvýšily.